آشنایی با مشخصات و فرآیند صادرات گل نرگس

و یا به رنگ نارنجی، قرمز و صورتی سایت toranjflower نیز یافت. او تنوع رنگی بالایی هم دارد : سفید، تمام درجات رنگ زرد، نارنجی، قرمز و صورتی. رنگ زیبای این نرگس، او را به یک گل متفاوت و خاص تبدیل کرده است. اگر بالکنی با نورگیر خوب دارید، میتوانید این نوع نرگس را در یک گلدان مناسب بکارید، البته باید در زمستان او را از یخ زدن محافظت کنید. هیچ محصولی در سبد خرید نیست. هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است. یکی از گونه های سفید و زیبای گل نرگس که میتواند بهار زیباتری را برای شما بهارمغان بیاورد، نرگس توتو است. این گل بسیار خیره کننده است و با رنگهای زیبای خود، میتواند ظاهر متفاوتی به باغچه شما بدهد. خواستگاه اصلی این گل در غرب اروپا، از شرق اسپانیا و پرتغال تا آلمان و انگلستان است و در این کشورها به صورت خودرو می روید. به طوریکه در سال ۱۹۹۲ میلادی در جشنواره گل هلند رتبه نخست را به خود اختصاص داد. اما در ایران به علت نبود آگاهی و عدم تبلیغ کافی از این گیاه و خاستگاه آن، اطلاعات کافی منتشر نشدهاست و با وجود همه مزیتهایی که گل نرگس دارد تاکنون این گل سهم ناچیزی از گردشگری گل را به خود اختصاص داده است.

خراسان، فارس، خوزستان، گلستان، مازندران، لرستان، سمنان، البرز، ایلام، کرمان، تهران و بخشهایی از همدان و مرکزی از جمله استانهایی هستند که گل نرگس در آن ها کشت میشود. این گل زیبا و اسطورهای، بومی بخشهایی از اروپا، آفریقا، آسیا و مخصوصا سواحل مدیترانه است. با احتساب گونههای بومی و پیوندی، بیش از 13 هزار گونه از این گیاه وجود دارد که هر کدام مشخصات و ظاهر خاص خود را دارند. این گل نرگس به صورت بومی در اسپانیا و پرتغال یافت میشود. کشورهای انگلیس، هلند، ایران، آمریکا، کانادا، اسپانیا و پرتغال از جمله تولیدکنندگان گل نرگس در جهان هستند. کل سطح زیرکشت گل نرگس در ایران ۹۶۹ هکتار است و پس از انگلستان و هلند رتبه سوم را در جهان دارد. در این نرگسزارها چهار نوع گل نرگس شناسایی شده که نرگس شهلا وسعت بیشتری از مناطق تحت کشت را به خود اختصاص دادهاست. و آمریکا .رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است. گل های نرگس تا قبل از قرن ۱۹، طبقه بندی و نام مشخصی نداشتند اما پس از آن با تحقیقات انجام شده بر روی گل های نرگس، به هر نوع از آن ها نام ویژه ای اختصاص دادند. گل نرگس شیراز پُرپَر بسیار خوشبو و معطر بوده و گلها بر روی ساقه به صورت گل آذین قرار میگیرند.

به طور کلی گل نرگس .به دلیل دارا بودن انواع مختلف، دارای رنگ های متنوعی است که هرکدام از این گونه ها نیز دارای تعداد گلبرگ های مختلفی هستند و از ۶ گلبرگ در گل نرگس شیراز تا بیش از ۱۰ گلبرگ در گل نرگس پرپر متغیر هستند. کرد. نرگس اکثرا در ایران به رنگ زرد.و سفید یافت می شود. بنابراین باید در ماههای مرداد و شهریور به کاشت این گل اقدام کرد. گل نرگس پُرپَر برای کاشت در باغچه، باغ، فضای سبز، گلدان عالی است و چشم انداز بسیار زیبایی ایجاد میکند، این گل همچنین برای استفاده در دسته گل و شاخه گل بریده نیز بسیار مناسب میباشد. همچنین میتوانید آنها را به صورت شاخهای و در گلدان و دسته گل خود داشته باشید. محیط طبیعی گل نرگس در دامنه وسیعی از علف زارها، چمن زارها، بوته زارها، جنگل ها، مناطق صخره ای و سنگی و مبدا رودخانه ها و دامنه ها است و به طور کلی هم در مناطق پست و هم در مناطق کوهستانی زیست می کند. پیاز این گل به خوبی با محیط تطابق پیدا میکند و نرگسهای خوش رنگ و متفاوتی را به وجود میآورد.

اگر قصد پرورش نرگس را دارید باید بدانید که بهترین زمان برای کاشت بذر و پیاز آن ۲ – ۴ هفته قبل از زمستان و در حدود اواخر آذر ماه است. نرگسها دارای خواص زیادی هستند و از جمله گلهایی بودهاند که به راحتی کاشت میشوند. هر ساقه از این نرگس، یک گل را پرورش میدهد. اگر به هلند سفر کنید که خانه اصلی این گیاه است میتوانید نوعی از آن را ببینید که در اوایل بهار گل میدهد و این درحالی است که این گیاه جزء بخش سوم از سیستم طبقه بندی RHS است؛ بخشی که شامل گلهایی با تاج بزرگ هستند که در میانه بهار گل میدهند. گل نرگس جزء اولین گلهایی است که در بهار شکوفا میشود و خبر از پایان زمستان و آمدن بهار را میدهد. پیاز این گیاه تنها بعد از گذشت چند هفته از کاشته شدن در گلدان میتواند شروع به گل دادن کند. پیاز کاشته شده، پس از طی کردن دوره زمستانی، در بهار رشد می کند و شکوفا می شود.

این گونه از انواع پاکوتاه گل نرگس است که ارتفاع آن نهایتا 30 سانتیمتر و در اوایل بهار شکوفا میشود؛ ازاینرو این گیاه بهترین انتخاب برای نگهداری در گلدان یا استفاده در گوشههای باغچه است. در مورد بانوان به خاطر خاصیت قاعده آور قوی توصیه میشود بعد از 5 روز استفاده به مدت 2 روز مصرف قطع شود. به دلیل مقاومت بالای این گونه میتوان آن را برای هدفهای خاص مورد استفاده قرار داد مثل : سنگفرش کردن باغچه، دسته گل، تزیین ماشین عروس و … پیازهای این گل قهوه ای رنگ، گلابی شکل و دارای ورقه های فلس مانند هستند که به صورت طبقه ای روی یکدیگر قرار می گیرند. هر ساقه از این گل، میتواند حدود ۲۰ نرگس روی خود داشته باشد. کافی است روغن گل نرگس را روی مثانه و معده خود ماساژ دهند. روی هر ساقهی ظریف سبزرنگ او، چندین نرگس خوش بوی کوچک رشد میکند.

روی ساقههای این گیاه زیبا یک گل می روید که معمولاً ساقه را خم میکند. پیازهای متفاوتی برای این گل وجود دارد، که هر کدام بیش از دو ساقه نرگس ایجاد میکند. نرگس گیاهی همیشگی است که از طریق کاشت پیاز رشد می کند. گل دهی معمولا در بهار انجام میشود و زمان کاشت پیازها در ماه های مهر و آبان میباشد. در دوران بارداری به هیچ عنوان مصرف نگردد. این معیار نمایانگر آن است که فروشنده در بازهی زمانی اعلام شده بدون هیچ تاخیری، کالا را تامین و ارسال کرده است. هنوز هیچ باغبانی نتوانسته است که یک نرگس به رنگ قرمز واقعی تولید کند اما دوون سرخ با تاج قرمز نارنجی و گلبرگهای زردش بسیار به این رنگ نزدیک است. به جای یک شیپور، مرکز این نرگس از گلبرگهای خودش تشکیل شده است و به همین دلیل کمی شبیه به گل رز است. امروزه این گونه از انواع نرگس نیز جزء یکی از گیاهان محبوب در دنیاست. این گل در هر دفعه رشد خود، گلهای درشتتری دارد. نرگس تازتا در هر ساقه خود، تعداد زیادی گل کوچک دارد. در اواخر بهار، 5 گل زرد و سفید با عطر بسیار خوب بر روی آن ظاهر میشوند.

گل نرگس علاوه بر جنبه تزیینی که دارد، در طب سنتی و صنعت عطرسازی هم کاربردهای فراوانی دارد. اما گل نرگس به این رنگ ها محدود نمی شود و تفاوت این گل در گونه های مختلف، به زادگاه، شکل گلبرگ ها و ظاهر آن ها برمی گردد. و فلاونوئید هایی که دارد به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. و ارز آوری نیز کمک. فصل گل دهی نرگس، فصول سرما بوده اما از آن جایی که سردی هوا به پاییز هم رسیده است، میتوان گل دهی این گل را علاوه بر زمستان در فصل پاییز نیز مشاهده کرد. از انواع دیگر آن هم میتوان به پُرپر یا شصت پر ، پنجه گربهای و مسکین اشاره کرد. قد شیپور آن از قد سایر گلبرگها کوتاهتر است. اگر شیپور گل نرگسی بلندتر از گلبرگهای آن بود، در این دسته قرار میگیرد. که در اواخر فصل زمستان شکوفه می دهد. عراق ( صادرات به عراق ) از جمله خریداران گل نرگس می باشد. گل نرگس کند. و از این طریق به اقتصاد کشور. این نرگس، ظاهری عجیب دارد و به سایر انواع نرگسها شبیه نیست. شیپور میانی تا وسط دارای شکافتگی است و برخلاف سایر نرگسها که شیپوری بسته دارند، این شیپور ظاهری باز و آزاد دارد.

این گلهای درخشان، گلبرگهای سفید دارند و یک نوار باریک قرمز، نوک شیپور میانی آنها را تزیین کرده است. تاهیتی با گلهای بزرگش که حدودا 10 سانتیمتر قطر دارند جزئی از بخش چهارم (گلبرگهای دو تایی) بهشمار رفته و در اواسط بهار شکوفا میشود. در استان خراسان جنوبی به ویژه در روستای پیرحاجات در شهرستان طبس؛ نرگس به صورت گسترده ای کِشت میگردد. گل نرگس در دیگر نقاط کشور مثل بهبهان استان خوزستان ، خَفر استان فارس و خراسان جنوبی هم یافت میشود، این در حالی است که در برخی نواحی ایران گیاه نرگس به صورت خودرو وجود دارد. داچ مستر میتواند از طریق پیاز خود در طول چند سال تکثیر شود و عصو بخش اول سیستم RHS است؛ بخشی که شامل نرگسهایی با تاجی به اندازه یا بزرگتر از گلبرگها میشود. توتو در بخش دوازدهم سیستم RHS قرار میگیرد؛ جایی که شامل تمام نرگسهایی است که ویژگیهای مختلف آنها باعث شده تا در طبقههای دیگر جای نگیرند. در طب سنتی یکی از ارکان انواع مفرح های قلبی این گیاه دارویی می باشد .

گل گاوزبان دارای طبیعت گرم و اثر نشاطآور، مقوی تمام بدن و مفرح وآرامشبخش است. مثل تمام انواع نرگس برای تزیین باغچه مناسب اند و حتی میتوانید آنها را به صورت شاخهای خریداری کنید. به همین دلیل صادرات گل نرگس طبیعی به عراق همه ساله صورت می گیرد. گل نرگس پُرپَر یا شصت پر، گیاهی چند ساله و پیازدار است. گیاهی علفی و یک ساله است که ساقه ی آن تا ارتفاع 60 سانتیمتر رشد می کند. این گل، ترکیبی از انواع مختلف نرگسهای کوچک است که با هم تا حدود ۱۵ سانتی متر رشد میکنند. این گل دارای گونه های مختلف با رنگ های متفاوت است که هرکدام ظاهری خاص دارند اما با وجود تفاوت های جزئی، درکل خصوصیات مشابهی دارند. تاجی که حداقل نصف اندازه گلبرگها میشود، اما هیچوقت بزرگتر از آنها نمیشود و حقیقتا زیباست. گلها دارای تعداد زیادی گلبرگ هستند که از میان گلبرگ ها تاج ظاهر شده است.

و این تعداد به تناسب. آنها میتوانند چندین سال بدون کاهش تعداد و کیفیت نرگسهای زیبا به شما هدیه دهند. فروشگاه اینترنتی “سید عطار” وابسته به عطاری “سید موسوی” تبریز که از خوش نام ترین فروشگاه های گیاهان داروئی و عطاری در تبریز است با رسالت عرضه اقلام مربوط به طب سنتی و گیاهی ایران با نهایت کیفیت و اصالت و در سریع ترین زمان ممکن در زمینه گیاهان داروئی، دمنوش های مخلوط، روغن های گیاهی ، عرقیات گیاهی شروع به فعالیت نموده است. در این میان گل هایی که از کیفیت بیشتری برخوردار باشند به کشورهای دیگر صادر می شوند. شهرت و محبوبیت این گل علاوه بر زیبایی و بوی خوش، به دلیل خواص مختلفی است که در خود دارد. عمر طولانی دارد و میتواند سالها به گل دادن خود ادامه بدهد. این گل فوق العاده زیباست و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. گل نرگس یکی از گل های پر طرفدار در بین مردم است و افراد زیادی در سراسر جهان آن را پرورش می دهند.

کل سطح زیرکشت گل نرگس در جهان ۶ هزار و ۱۰۰ هکتار با تولید ۲۹ میلیارد شاخه در سال است. البته امروزه این گل وارد مناطق دیگر شده و به صورت عمده در آنها کاشته میشود : کشورهای فرانسه، ایتالیا، ترکیه، یوگسلاوی سابق و ایالتهای بریتیش کلمبیا، یوتا، ایلینویز، اوهایو و جنوب شرق ایالات متحده از تگزاس تا مریلند. گل نرگس از دسته گلهایی است که رایحه فوقالعاده ای دارد. این گل برای باغچه، دسته گل و سنگفرش کردن بسیار مناسب است. نرگس ترومپتی، بهترین نوع نرگس برای سنگفرش کردن باغچه است. نرگس دو نوع است. به صورت دو رنگ. هر ساقه از این نرگس، حداقل دو گل زیبا دارد که به زیبایی به هم گره خورده اند و کمی شبیه گل فوشیا ( گوشواره ای ) هستند. هستند. بیشتر نرگسهای. ایرانی از دسته دوم هستند. این دسته از نرگسها بهشدت نادر و کمیاب هستند و شاید نتوانید بهراحتی یکی از آنها را پیدا کنید. آنها برای دسته گل فوق العاده هستند.