آموزش پیوند زدن کاکتوس در منزل به همراه عکس

از مهمترین عواملی می تواند سبب شود که برگ این گل زیبا دچار زردی شود، آبیاری نامناسب و نور بیش از اندازه است. در تحفه حکیم از این گلها به عنوان لالهی سرنگون یاد شده است. نگهدارنده ی پیوند رابه مدت یک هفته یا بیشتر جدا نکیند تا پیوند به خوبی برقرار شده و با مشکل رو به رو نشود. گیاه پایه را انتخاب کنید و از سلامت آن اطمینان حاصل فرمایید،حال مانند تصویر زیر برش عرضی بر روی گیاه ایجاد کنید و قسمت بالایی را از گیاه جدا کنید. نور نامناسب برای گلی مانند کاکتوس مرجان یک سم مهلک است. مناسب ترین زمان برای پیوند زدن کاکتوس ها در اواخر بهار و تابستان است زیرا در این زمان ها شیره ی داخلی کاکتوس زیاد است و توانایی گرفتن پیوند در آن ها بالاست. برای پیوند زدن سن گیاه هان زیاد مهم نیست همین که پیوندک جوان باشد و پایه قوی باشد برای پیوند کافی است.

برخی از کاکتوس ها بعد از پیوند به یک سمت خمیده می شوند علت آن است که پایه و پیوندک را مناسب هم انتخاب نکرده اند. این نکته را هم توجه کنید که بهتر است هر چند وقت یکبار گلدان تان را بچرخانید تا رشد کاکتوس شما به یک طرف نباشد. کاکتوس در کجا رشد می کند؟ لالههای واژگون در مناطق بسیاری از کشورمان میرویند. گفتیم که تا کنون حدود ۱۴۰ گونه از لالههای واژگون شناسایی شده است. لالهی واژگون در واقع یک نوع گیاه نیست، بلکه نام خانوادهای از گیاهان با ۱۴۰ گونه مختلف است. در نگاه اول شاید به نظرتان نیاید که یک گیاه با برگ های نرم و صاف چگونه می تواند در خانواده کاکتوس ها قرار گیرد. هنگامی که بزرگ تر می شوند نیاز به آب بیشتری دارند. آبیاری نامناسب سبب میشود تا ریشه تواند اکسیژن مورد نیاز خود را از خاک دریافت کند. در این روش نیاز به دقت زیاد دارد ولی برخی کاکتوس ها خواهان تکثیر از این روش می باشند. معمولاً گیاه شناسان به هر گیاه گوشتی کاکتوس نمی گویند. طول ساقهی این گیاهان به ۳۰ تا ۶۰ سانتیمتر میرسد و هر گیاه میتواند تا ۳۰ گل واژگون داشته باشد. با ما همراه شوید تا شما را با خرید اینترنتی گل بامبو بیشتر آشنا کنیم.

اولین معرفی علمی آن را هم باید در نوشتههای حکیم مومن تنکابنی در سال ۱۰۸۰ هجری قمری جستوجو کرد. لالهی واژگون برای اولین بار در سال ۱۵۷۱ به طور علمی شناسایی و «فریتیلاری» نامیده شد. کاکتوس چون یک گیاه مقاوم است معولاً باید برای آن از کود ملایم استفاده کرد. اما برخی که امکان استفاده از نور طبیعی را ندارد لازمه نوری این گیاه بین 13 تا 16 ساعت نور مصنوعی می باشد. میزان نوری که میتوان معیار نیاز کاکتوس ها را در یک روز مشخص کنند 6 ساعت نور طبیعی که در ایران پنجره های جنوبی مناسب قرار دادن این گیاه در آن مکان هستند. لالهی واژگون ایرانی با نام علمی Fritillaria persica در ایران، ترکیه، عراق، لبنان، سوریه و دیگر کشورهای خاورمیانه یافت میشود؛ اما فراوانترین میزان این لالهها در ایران است. کمی بعدتر، با رونق پرورش این گیاه در ترکیه، به شکل وسیعی به دیگر کشورهای اروپایی صادر میشد. در کل این گیاه نسبت به گیاهان دیگر نیاز کمتری به آب دارد پس با بیش از حد آب دادن آن موجب از بین رفتن گیاه می شوید. بیشتر مردم بعد از تهیه گل کاکتوس اینگونه تصور می کنند هفته ای یک بار به آن آب بدهند کافی است، اما از شرایط دیگر نگهداری از آن مطلع نیستند.

همانطور که اشاره شد، لاله واژگون در قرن ۱۶ میلادی مورد توجه گیاهشناسان اروپایی قرار گرفت. فقط دقت کنید که پایه و پیوندک درست در جای خودشان واقع شوند و تکان نخورند. پیوندک را به پایه متصل کنید دقت کنید که حلقه های آوندی روی هم قرار بگیرند. دقت داشته باشید که آوند ها درهمه ی کاکتوس ها حلقه ای نیستند و در برخی از انها به صورت دو خط موازی قرار گرفته اند. معروفترین گونه از لاله واژگون، همان لالهی اشک مریم با نام علمی « Fritillaria imperialis» به معنی لالهی واژگون سلطنتی است. کاکتوس ستونی همان کاکتوسی است شما اکثراً در انیمیشن ها و فیلم ها مشاهده کرده اید. در ادامه مطلب قرار است شما را با شرایط نگهداری کاکتوس آشنا کنیم. در این مطلب ساده ترین شیوه ی پیوند کاکتوس را به همراه تصاویر مربوط به آن و به صورت مرحله ای آورده ایم. البته این داستان بیشتر مربوط به یکی از گونههای این خانواده از گیاهان، به نام لالهی اشک مریم یا اشک سیاوش است. داستان سیاوش شرح مفصلی دارد؛ اما به طور خلاصه از تراژیکترین داستانهای شاهنامه محسوب میشود.

ازت در کود، می تواند باعث شود تا گیاه بافتی آبکی پیدا کند که این با طبیعت گل کاکتوس مغایرت دارد. این گل بی نظیر هم مانند سانسوریا به این علاقه دارد که بین دو آبیاری اش، سطح خاکش خشک باشد و از رطوبت تقریباً بیزار است. آلوئه ورا یک گل بسیار بی نظیر در همنوعان خود است. این گل ها به دسته های مختلفی تقسیم میشوند و تقسیم بندی آنها به دو صورت جنسی و غیر جنسی انجام می شود روش های غیر جنسی مانند پیوند زدن از طریق برگ و قلمه زدن و روش های جنسی تکثیر با بذر به حساب می آید. به طوری کلی تقسیم بندی این گل به دو روش جنسی و غیر جنسی صورت می گیرد. استفاده از ورمی کمپوست برای کاکتوس یکی از بهترین حالت هایی است این گل به راحتی در آن رشد می کند. دستمال کاغذی یا فوم های پارچه هایی را برش بزنید و بر روی یک تکه نوار چسب بچسبانید. طول نوار چسب باید به اندازه ای باشد که وقتی نوار بر روی پیوندک قرار گرفت دو سر چسب به گلدان محم شوند. اولین اشارهی رسمی به این گیاه در ایران، به نوشتههای حیکم ابولقاسم فردوسی، در قرن ۴ بر میگردد.

نحوه تکثیر این گل با استفاده از روش پاجوش نسبت به روشهای دیگر تکثیر مانند برگ و بذر و قلمه زدن راحت تر و سریع تر انجام می شود پاجوش ها به دو دسته تقسیم می شوند ریشه دار و بدون ریشه در نحوه تکثیر کاکتوس که خود آن دارای ریشه است ریشه های پاجوش به گیاه مادر چسبیده است و باید در این صورت با یک چاقوی تیز و سر نازک محل چسبیده شدن ریشه آنها را برش داد و گیاه پاجوش را در گلدان و ماسه قرار میدهیم. کاکتوس های گل دار و رنگی جذاب اند اما کاکتوس هایی که از پیوند زدن کاکتوس به وجود می آنید جذاب ترند. به این گل لالهی اندوهگین یا لالهی سرنگون نیز میگویند. این لاله به تاج قیصر نیز معروف است. این گیاهان از خویشاوندان سوسن (لیلی) به شمار میآیند. در جواب این سوال باید گفت خیر بعضی از کاکتوس ها توانایی ایجاد پاجوش را ندارند. می توان گفت این گل نسبت به گیاه دیگر نیاز به آفتاب بیشتری دارد و نیاز به نور در این گیاه جزوه آیتم های مهم می باشد. باید توجه داشت که اگر فردی اصول تعویض گلدان را نداند ممکن است که به گیاه صدمه وارد کنند و درادامه باید گفت کاکتوس ها علاقه و میانه ی خوبی با تعویض مدام و مکرر گلدان ها ندارند.

در استفاده از ورمی کمپوست نباید زیاده روی کرد و همان اندازه که اشاره شد استفاده شود زیرا که استفاده بیش از اندازه موجب پوسیدگی ریشه گیاه می شود. گیاه کاکتوس به زهکشی بالای نیاز دارد تا بتوانند نفس بکشد و نباید آب در خاک باقی بمانند که باعث پوسیدگی ریشه گیاه شود. و نکته بعدی این است که تا زمانی که رشد گیاه شروع نشده است نباید در معرض مستقیم نور آفتاب قرار بگیرد و گیاه باید در سایه باشد. برای رشد سریع کاکتوس چه باید کرد؟ زهکشی نامناسب و سوراخ نبودن زیر گلدان باعث می شود آب به مدت زیاد در گلدان بماند و این باعث رشد سریع قارچ ها و در نتیجه پوسیده شدن آن می شود. البته ذکر این نکته هم الزامی است که کاکتوس ها دارای سرعت رشد یکسانی هستند و مهمترین عامل رشد سریع آن ها در نحوه نگهداری است. که هر منطقه برای سازگاری بیشتر خاک با گیاه دارای فرمولی جداگانه می باشد که ما در اینجا به تعدادی از انها اشاره خواهیم کرد.

گل کاکتوس نسبت به سایر گیاهان آب کمی را برای رشد نیاز دارد. کاکتوس ها مانند سایر گل ها فصل رشد دارند. شرح قتل و استفادهی استادانهی فردوسی از طبیعت برای توصیف سوگ و غم این واقعه منجر به شکل گیری داستانی افسانهای برای خلقت این گل شد. برای پیوند زدن کاکتوس روش های متفاوتی وجود دارد. در این روش نیز بعد از پینه زدن گیاه آن را داخل یک گلدان که دارای ماسه نمناک است قرار دهید و مانع تابش نور مستقیم خورشید شوید و نزدیک به یک هفته آن را در سایه قرار دهید و مانع تابش نور مستقیم خورشید شوید و نزدیک به یک هفته آن را در سایه قرار دهید. کاکتوس ها درمرکز خود دارای حلقه های آوندی هستند. برای پیوند زدن کاکتوس ها برای گرفتن نتیجه ی بهتر؛ حلقه های آوندی را در پایه و پیوندک روی هم قرار میدهد. با برش عرضی کاکتوس میتوانید حلقه های آوندی را مشاهده کنید. کوهرنگ یکی از زیباترین دشتهای لالهی واژگون است که هر ساله میتوانید همراه با اسپیلت البرز به این دشت زیبا سفر کنید. پسر راستکردار و پاکدامن کیکاووس که به ناحق و به دلیل توطئههای همسر کیکاووس، سودابه به قتل رسید.

کاکتوس های دو رنگ نیز توسط پیوند زدن خلق شده اند. در واقع منشاء نامهای لالهی اشک مریم، اشک سیاوش و لالهی اندوهگین نیز همین موضوع است. همچنین در شهر لاتزیو ایتالیا بسیار پرطرفدار است و در سالهای دور در آنجا بومیسازی شده است. همچنین اجازه ندهید که آب در ساقه کاکتوس فرو رود. کوددهی قدم مهمی در نگهداری کاکتوس است. کاکتوس ها در فصل زمستان که زمان خواب آنها است به نور کم تری نیاز پیدا می کنند. درصد بیشتر خاک کاکتوس را ماسه تشکیل می دهد.که حدودا چهار ششم یا 70درصد به ماسه تعلق می گیرد.15درصد پیت ماس و در نهایت 15درصد را ورمی کمپوست تشکیل می دهند. معمولا پایه را از بین کاکتوس های مخروطی یا استوانه ای انتخاب می کنند. طبیب شاه سلیمان صفوی در کتاب خود به نام تحفهی حکیم یا تحفهالمومنین، به توضیح استفادههای دارویی این گیاه پرداخته بود. اصلی ترین عنصر که گیاه کاکتوس به آن احتیاج دارد ماسه می باشد بهترین نوع ماسه که می توانید آن را تهیه کنید ماسه های می باشد که فاقد نمک و آهک باشد که می توان نمونه این نوع ماسه را در رودخانه ها یافت. توجه داشته باشید که قبل از مصرف این نوع ماسه حتما آن را بشویید تا عاری از خاک باشد.

به طور خاص، ایران مرکز اصلی رشد دو گونه از لالههای واژگون، به نامهای لالهی واژگون سلطنتی و لالهی واژگون ایرانی است که در ادامه این دو را معرفی کردهایم. ترکیه با ۳۹ گونه و ایران با ۱۵ گونه، مراکز اصلی رشد لالههای واژگون به شمار میآیند. در قرن ۱۶، لالهی واژگون به ترکیه برده شد. لالهی اشک مریم بومی ناحیهی کردستان ایران، عراق و ترکیه به شمار میآید ولی زیستگاه آن تا افغانستان و پاکستان ادامه دارد. بازدید از کوهرنگ، همه ساله جزو یکی از مقاصد اصلی بهارهی اسپیلت البرز به شمار میآید. با این کار قارچ ها و بیماری های ابزار آلوده به کاکتوس منتقل نمی شوند. میتوان کاکتوس ها را در ابعاد مختلف نیز باهم پیوند زد تصویر زیر نحوه ی اتصال دو کاکتوس بزرگ به یک دیگر است در این پیوند، پیوندک از پایه قطر بیشتری دارد. اما میتوان اکثر آنها را به یک شیوه پیوند زد. اکثر گیاه شناسان بر این معتقدند که شما به هیچ عنوان توان از بین بردن آن را ندارید. رنگها و پراکندگی آنها در هر منطقه متفاوت است و دسترسی به اکثر این مناطق نیاز به شناخت از منطقه و زمان رویش گلها دارد. در طول فصل رشد، آنها حداقل یک بار در هفته آب می خورند.

برگ های صاف و صیقلی درخت یشم اگر در محیطی قرار بگیرند که نور کافی به آنها برسد دور آن به رنگ قرمز، تغییر رنگ خواهند داد. حال کاکتوس را محلی دور از نور و دمای ۲۰ تا ۳۰ منتقل کنید (دمای اتاق مناسب است ) و بعد از گذشت چند روز مطمئن شدن از برقراری پیوند میتوان کاکتوس را به مکان دلخواه انتقال داد. اکثراً افرادی که در حال پرورش این گل هستند می دانند که مقاومت خارهای آن به قدری بالا است که می تواند بدن انسان را دچار جرح کند. اما به دلیل وارونه بودن گل، شیرهی آن به سمت زمین سرازیر میشود و به نظر میرسد که لاله در حال اشک ریختن است. با توجه به اینکه این گل جزو گل های مقاوم است، تقریباً در همه مکان ها می تواند خود را سازگار کند و به رشد مد نظر خود دست پیدا کند. لاله واژگون که به گل افسانهای ایران معروف است، یکی از گیاهان نادر دنیا بوده اما به فراوانی در دامنههای زاگرس یافت میشود.

خواستگاه این لقب به داستان اندوهناک مرگ سیاوش در شاهنامه برمیگردد. شاید این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که کدام دسته از کاکتوس ها هستند که رشد سریعتری نسبت سایر همنوعان خود دارند. برای اینکه بتوانید این گل را در منزلتان به بهترین رشد برسانید کافی است بین آبیاری هایتان اجازه دهید خاک آن کاملا خشک شود و نرو مناسب برای آن تعبیه کنید. باید برای تهیه خاک این گل از ترکیبهای دیگر استفاده شود تا کمبود که ماسه از لحظ مواد مغذی دارد جبران شود. نام گیاهانی که نیاز به تکثیر از طریق بذر دارند تشکیل می شود از کاکتوس ها و ساکولنت ها مانند ژیمنوکالیسیوم کاکتوس های فرو میوه اژدها و دیگر انواع مشابه آن ها. تکثیر این گیاه می توانند به صورت بذری انجام بگیرد هرچند که زمان بر است ولی بعضی از کاکتوس ها را فقط از این طریق تکثیرکرد(ساکولنت ها، مانند ژیمنو کالیسیوم). کاکتوس علاوه بر اینکه یک گیاه مقاومی است، نیاز به مراقب هم دارد. مثلاً در طاق بستان که سنگنگارهای به جا مانده از دوران ساسانی است، نقش لالهی واژگون دیده میشود. معمولا در فصل هایی که هوا خنک تر است، مانند فصل بهار، گل ها بهتر رشد می کنند.

با روش های صحیح پیوند زدن در منزل آشنا شوید و کاکتوس هایتان را زیباتر کنید. لالههای واژگون در اواسط فصل بهار (اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت) دشتهای دامنهی زاگرس و برخی از دیگر نقاط کشورمان را مزین میکنند. لاله واژگون مثل بسیاری از گلهای دیگر دارای شیره است تا حشرات گرده افشان را به خود جذب کند. شاید جالب باشد که نام دیگر این گیاه زیبا و دلنواز، زبا مادر شوهر است. مقاومت سانسوریا به دری بالاست که این توانایی را دارد تا چندین هفته و یا حتی چندین ماه بدون نور و آب زنده بماند. در ادامه قرار است تا شما را با انواع کاکتوس آشنا کنیم که قطعاً شما از دیدن نام برخی از گیاهان تعجب خواهید کرد که تا به امروز شاید نمی دانستید که آن ها هم جزو خانواده عظیم کاکتوس ها هستند. کاکتوس های دورنگ، گلدار و متفاوت را میتوان از از روش پیوند زدن کاکتوس حاصل کرد و از زیبایی آنها لذت برد.

متاسفانه به دلیل علاقهی وافر مردم به چیدن این گلهای زیبا و از بین رفتن زیستگاههای طبیعیشان، در معرض انقراض قرار دارند. آلوئه ورا نیز جزو دسته کاکتوس ها به شمار می رود. این نوع پیوند نیز به خوبی شکل میگیرد. به طور معمول فصل رشد از بهار تا پاییز است. علت این نامگذاری این است که در سالهای دور تنها گلخانهی سلطنتی انگلستان حق رشد و پرورش این لالهها را داشته است. علت این نامگذاری به خاطر مقاومت بالای آن در برابر سختی ها است. در این مقاله میخواهیم مختصر و مفید به معرفی لاله واژگون بپردازیم تا ببینیم که چرا به آن گل افسانهای میگویند و دشتهای چشمنواز لالهی واژگون در کجاهای کشورمان قرار دارند. اگر شما گل کاکتوس را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید، در طولانی مدت باعث سوختگی آن خواهید شد. اگر نگران افادن پیوندک و کج شدن آن هستید. علت زرد شدن برگ کاکتوس مرجان چیست ؟ پایه را متناسب با پیوندک برش بزنید تا از خم شدن کاکتوس و شکل دفرمه آن جلوگیری کنید. پیوندک را به ارامی و با احتیاط توسط یک چاقوی تیز و نازک که ضد عفونی شده است،جدا کنید. همانطور که گفتیم، به لالهی واژگون لقب گل افسانهای یا اسطورهای ایرانی دادهاند.

هر کدام از کاکتوش ها رفتار منحصر سایت toranjflower به فردی دارند. ایجاد این کاکتوس های زیبا به راحتی امکان پذیر است فقط نیازمند حوصله و سلیقه است. اینکار را میتوان باهرنوع نوار چسب و یا حتی با کش های انعطاف پذیر انجام داد. اغلب کاکتوس ها را میتوان باهم پیوند زد و تنها تعداد کمی از این کاکتوس ها هستند که پیوند را قبول نمیکنند. پیوند زدن روشی راحت است که در اغلب کاکتوس به پیوند ب خوبی پاسخ می دهد. اولین مرحله برای پیوند زدن کاکتوس شستشوی ابزار کار با الکل ا ضد عفونی کننده ی دیگر است. پیوندک یا قلمه : قسمت رشد کننده ی گیاه است که بر روی پایه قرار میگیرد. ورمی کمپوست یک کودی است که دارای مواد آلی است و به نوعی بهترین نوع کود برای رشد یک گیاه محسوب می شود. استفاده از کودی که دارای ازت پایین تری باشد، می تواند ریشه گیاه را تقویت کند. گلدان را به طور کامل آب کنید، به طوری که آب از سوراخ های زهکشی پایین بیرون آید. در برخی از مناطق ایران به این درخت زیبا و دلفریب درخت پول نیز گفته می شود. از گذشتههای دور این گیاهان در ایران کاملاً شناخته شده بودند.