استفاده از ارقام مقاوم

برخی از گونههای وحشی دارای 5 گلبرگ و تعداد زیادی پرچم هستند. در زمستان براي اينكه نور بهتري به آن برسد در ارتفاع بالاتر و در تابستان از قسمت پايينتر برداشت انجام ميگیرد. گلهای کاکتوس، بسته به نوع آن در رنگهای سفید، زرد، قرمز، صورتی و نارنجی متغیر است. البته میزان تحمل دمایی به نوع کاکتوس، شرایط محیطی و اندازه گیاه بستگی دارد. ریشههای کاکتوس، نازک، فیبری و کم عمق هستند. برداشت باید در بعد ار ظهرها بدلیل وجود کربوهیدراتها انجام گیرد. همزمان شکوفا شدن گلها و یکنواختی در مرحله برداشت. در زمستان، يك گره بالاترنسبت به تابستان برداشت مي شود. مراقبتهای سالانه در گلخانههای رز در اوایل بهار، اواسط و اواخر بهار، اوایل تابستان، اواسط تابستان و پاییز میباشد. نکته مهم: برای گلدهی کاکتوس در فصل بهار، باید در طول فصل زمستان، آبیاری گیاه را به حداقل برسانید و اجازه دهید خاک گلدان کاملا خشک شود؛ به علاوه دمای زیر ده درجه نیز باید در طول فصل سرما، گیاه را به خواب ببرد. البته گلدهی کاکتوسها علاوه بر موارد ذکر شده، به سن و اندازه گیاه بستگی دارد.

توجه کنید که نباید روی بذرها خاک ریخته شود. پایه ها در خاک توسط بتون مهار میشوند، در ایجاد خمها باید دقت شود. قيمت گذاري بسته ها نيز با توجه به سايز آن تعيين ميگردد. اندازه شاخه ها یکسان باشد. سفیدک پودری ازخطرناکترین بیماریهای قارچی گلهای رز شاخه بریده در گلخانه میباشد. تکثیر گل رز از طریق قلمه و پیوند میباشد. قلمه میتواند به جوانه منتهی شود یا از دو سمت بدون جوانه باشد. گل رز بعد از برداشت به گاز اتیلن بسیار حساس بوده و باعث ریزش گل و جوانه و پیری گل میشود و اگر به مدت 2 ساعت در معرض اتین قرار گیرد خسارت میبیند. بندینگ را از یک الی 2 سانتیمتر بالای گره ای با جوانه قوی و در خلاف جمعیت رشد جوانه انجام میدهند. مقابله با امواج خطرناک وای فای و مخابرات: کاکتوسها برای جذب امواج نویز خطرناک محیط، بسیار موثر هستند و تا حد زیادی اثرات مضر امواج را کاهش میدهند. بعضی وردهای فلوریباندا گلهای بسیار پرپری میدهند. دمای 20 تا 21 درجه سانتیگراد در روزهای ابری و 24 تا 28 درجه در روزهای آفتابی بسیار مناسب میباشد و تفاوت بهینه دمای شب و روز 13-10 درجه سانتیگراد است که در این شرایط دمایی گلها بعد از حدود 40 روز آماده برداشت میشوند.

معمولا فاصله بين گره ها 10-5 سانتي متراست. معمولا ایرانیها کاکتوسها را به دو گروه گوشتی (برگ دار، در بیشتر گونهها بی تیغ یا ساکولنت) و تیغدار (کاکتوس) تقسیم بندی کردهاند.کاکتوسها از نظر شکل کلی و اندازه بسیار متفاوت هستند. لکه سیاه رز به صورت لکه هایی به قطر 2 تا 12 میلی متر در سطح بالای برگ دیده میشود، این لکهها گرد و ابتدا نامنظم هستند و سپس حالت کلروز در کل برگ مشاهده میشوند. همچنین روی گلبرگ ها لکه های ریز قرمز رنگ نیز ممکن است دیده شود. کنه دو نقطه ای (تارعنکبوتی): این کنه به رنگ زرد تا سبز دیده میشود و یکی از مهمترین آفات در گلخانه محسوب میشود. کپک خاکستری بیماری میباشد که به سوختگی گل و جوانه معروف است و در شرایط انباری و حمل و نقل شاخههای بریده رز بیشتر دیده میشود. گل رز متعلق به خانواده گلسرخیان میباشد. در ایران تولید گل رز بیشتر در استانهای تهران، مرکزی، اصفهان و خوزستان محدود شده است. در استان های کوهستانی ایران به دلیل اختلاف ارتفاع از سطح دریا و اختلاف درجه حرارت شب و روز به یکی از قطبهای تولید گل رز شاخه بریده با کیفیت تبدیل شدهاند. اما در ایران بعلت آفتاب فراوان دراکثر استانها نیازی به این کار نمیباشد.

کاکتوسها روزانه به دو تا ۵ ساعت نور مستقیم یا فیلتر شده آفتاب نیاز سایت toranjflower دارند. اجازه دهید محلول قارچ کش ۲۴ تا ۴۸ ساعت در خاک باقی بماند تا تمامی قارچها از بین برود. ارتفاع سازه بین 5/5 الی 9 متر است که در برخی مناطق با افزایش ارتفاع گلخانه تا 8 متر، امکان افزایش تهویه و میزان دی اکسید کربن را فراهم نموده که در عملکرد و کیفیت محصول موثر میباشد. کاکتوسها بر خلاف دیگر گیاهان که در شب دی اکسید کربن آزاد میکنند، با تولید اکسیژن در شب به بهبود شرایط تنفسی و خواب راحت کمک میکنند. برای تهیه قلمه باید گیاهان مادری در شرایط مناسب پرورش داده شوند. دمای بین ۲1 تا ۲5 درجه سانتیگرد در محیط بستر باعث ریشه زایی بهتر قلمه ها میگردد. معمولاً میزان نور مناسب در گلخانههای مناسب کشت این گل بین ۳۰ تا 3۵ هزار لوکس متغییر است. جهت کنترل این بیماری میتوان جوانه ها ،گلها و ساقههای آلوده در گلخانه بعد ازظهور نشانههای بیماری جمع آوری شده و از بین برود . جوانه های آلوده پژمرده شده و لکه سیاه مایل به خاکستری در قسمت قاعده جوانه در روی ساقه ممکن است تشکیل گردد.

تکثیر با پاجوش و یا شاخههای مجاور نیز به همین روش صورت میگیرد. تهیه قلمه پس از بالغ شدن شاخهها و رسیدن برگها به اندازه نهایی انجام میگیرد. تخمدان زیرین بوده و در داخل میوهای گوشتی به نام Hip، قرار دارد که این میوه میتواند با رسیدن از زرد تا قرمز تغییر رنگ دهد. یکی از پرمصرفترین گلهای شاخه بریده گل معروف رز است که به دلیل بازار پسندی زیادی که دارد مشکلی در بحث بازاریابی و فروش آن نسبت به سایر گلهای شاخه بریده نمیباشد. در حال حاضر گل رز یکی از محبوبترین گلهای جهان است وبیشترین میزان تولید نسبت به سایر گلها را دارد. در زمان برداشت گلها باید از صدمات مکانیکی، تنشهای رطوبتی و دمایی جلوگیری نمود. دما: کاکتوسها نسبت به تغییر دمایی شدید مقاوم هستند؛ اما دمای زیر ۵ درجه یا بالای ۴۵ درجه سانتیگراد موجب مرگ گیاه خواهد شد. استفاده از ارقام مقاوم. امروزه بیشتر تولیدکنندگان رزهای گلخانهای در جهان از ارقام پیوند شده بر روی پایههای مقاوم و مناسب استفاده میکنند، پایه Rosa manetti در کشور آمریکا و پایههایR.

امروزه ایجاد اشتغال، تولید بیشتر و بهینه در کنار بهره وری از منابع به ویژه آب بسیار مهم و مورد توجه است. سمپاشی با سموم سیستمیک در مبارزه با این آفت بسیار موثر است. گونیا کردن اسکلت گلخانه برای مقاومت در برابر وزش باد شدید بسیار مهم است. علاقه انسان به این گل باعث گردید تا تولید آن در گلخانه انجام شود. جوانههای کاکتوس تا ۳ ماهگی به کود نیاز ندارند. آبیاری و رطوبت: برای رشد مطلوب نیاز به رطوبت کافی دارند. رطوبت بالا و دمای 25-18 مناسبترین حالت برای پیشرفت این بیماری است. از آنجا که رطوبت در گلخانه قابل کنترل است میتوان از بروز آن جلوگیری نمود. این گروه گلهای فراوان تولید کرده که اندازه آنها کوچک بوده و بصورت خوشهای هستند. گیاهان مادری در داخل گلخانه در تمام طول سال در حال رشد دائم هستند، بنابراین میتوان در تمام طول سال از آنها قلمههای برگدار تهیه نمود. این گیاهان در اکثر بخشهای کره زمین پراکنده هستند و ازلحاظ نحوه رشد و شکل بوته و تولید گل متفاوت میباشند. این گل دارای واریته های زیاد و متنوعی میباشد که هر کدام دارای زیبای خاصی هستند. در اوایل بهار به صورت اصلاح خاک، کاشت بوتهها و پایههای جدید، انجام هرس بهاره قبل از ظهور برگهای جدید، حذف کلیه شاخههای بیمار، خشک، زخمی و شکسته شده، کوددهی اطراف بوتهها توسط سیستم آبیاری قطره ای، احیاء بوتههای ضعیف با کوددهی و هرس مناسب میباشد.

دراواسط و اواخر بهار به صورت کنترل محلهای شکسته بوته و شروع کنترل آفت، ادامه کاشت بوتهها و پایههای جدید میباشد. بازار پسندي رز قرمز بيشتر و هميشگي میباشد. شادابی و حمل و نقل مناسب گلها به بازار مقصد. اندازه و رنگ مناسب گل رز هلندی که مربوط به رقم مورد نظر است. اسکلت گلخانه از نوع گالوانیزه وبا لوله های 5 و 6 میباشد که توسط پیچ ومهره به هم اتصال مییابند. بریدن انتهای ساقه در افزایش عمر گل موثر میباشد. آبیاری بعد از کاشت موجب توقف رشد یا له شدن ریشه و ساقه میشود. شته زرد : این آفت به رنگ سبز، صورتی و قهوه ای مایل به قرمز دیده میشود و از بشره گیاهی تغذیه مینماید. برگهای بوته رز مورد حمله واقع شده و زرد رنگ میگردد و با تشکیل تارهای زیاد توسط کنه گرد آلود به نظر میرسند این آفت در طول سال دارای نسل های زیادی و در دو هفته یک نسل کامل میشود. در بندینگ حذف شاخه و غنچه گیری انجام میشود. از جمله تجهیزاتی که در گلخانههای مجهز پرورش گل استفاده میشود میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

خاک شنی برای رشد این گیاه مناسب نمیباشد و همچنین از رشد آن در خاکهای آهکی باید خودداری نمود. جلوگیری ازورود هوا در بافتهای آوندی پس از برداشت زیرا باعث کاهش جذب آن توسط گل بریده میشود. کاکتوس نوپال یا Opuntia ficus-indica مدتها است که به عنوان یک منبع غذایی مهم از آن استفاده میشود. باور این است که انواع کاکتوس در حوالی قرن ۱۸ میلادی در اروپا به رونق و شناخت دست یافتهاند. از کشورهای عمده تولیدکننده این گل میتوان هلند، اسپانیا، ایالات متحده آمریکا، انگلستان، کلمبیا، اکوادور، کنیا،آفریقای جنوبی، هندوستان و … را نام برد. همچنین کشورهای اروپایی، آمریکا، کشورهای آسیای میانه و ژاپن از عمده وارد کنندگان گل رز میباشند. و R. indica در کشورهای اروپایی مرسوم میباشند. به طوریکه از قرار گرفتن برگها در رطوبت نسبی بالا بیشتر از 12-7 ساعت جلوگیری نمود و همچنین از آبیاری روی سطح گیاه باید اجتناب شود. ریشهها معمولا به طور افقی گستره میشوند تا رطوبت سطح را به خود جذب کنند. علاوه بر این، نقاشی غاری در Serra de capivara در برزیل بیانگر استفاده از گیاه کاکتوس است؛ همچنین بر اثر کاوشهای باستان شناسی در چند محوطه در پرو و شیلی بذرهای کاکتوس اپونتیا یافت شده است که تاریخ آن به ۱۲ تا ۹ هزار سال پیش برمیگردد.

برای جلوگیری از گلدهی جوانههای جانبی، آنها را حذف میکنند. EC مناسب کمتر از ۸/۱ است، اما میزان EC در سیستمهای هیدروپونیک بسته ۷/۰ است. دما : دمای شبانه حدود 16 درجه سانتیگراد برای رشد گیاه مناسب است. سالانه حدود دو ميليون شاخه گل رز هلندی در اين سالن توليد ميشود. رز قرمز Naomi Red تعداد گل كمتري توليد ميكند. گل رز با توجه به استفاده زیاد در جشنها و مراسم مذهبی دارد میتواند انتخاب مناسبی برای تولید همراه با سودآوری مطمین باشد. نور: گیاه رز به نور با شدتهای بالا احتیاج دارد. خاک ماسه و پیت ماس درون ظرف ریخته و با محلول قارچ کش ضد عفونی کنید. معمولا در گلخانهها کود بصورت محلول در آب در اختیار گیاه قرار میگیرد. گاهي جهت رنگ گيري گل رز، گلهاي سفيد را در داخل سطل حاوي رنگ آبي قرار میدهند، گلبرگها آبي ميشوند و رز قرمز را درون سطل رنگ آبي قرار داده رنگ مشكي ميشود. گلها ممکن است به صورت گل آذین منفرد، خوشه گرزن (پانیکول) یا دیهیم باشند. تجارت گلهای شاخه بریده به تجارتی سود آور تبدیل شده است. کاکتوسها در فصول رشد به آبیاری منظم نیاز دارند.

انواع گل رز هلندی از نظر نحوه رشد، شکل بوته به انواع مینیاتوری، هیبرید چای، فلوریباندا، درختچهای، بالارو، رونده میباشند که در تولید رزهای شاخه بریده گلخانهای بیشتر از ارقام هیبرید چای و فلوریباندا به دلیل تولید گل انتهایی، استفاده مینمایند. تولید گل شاخه بریده با رعایت قوانین علمی و مهندسی در ساخت گلخانههای مناسب کشت و مدیریت آن با روشهای نوین میتواند به یکی از مشاغل سودآور تبدیل نمود. حالت شاخهها و تیغهای ریز و درشت روی ساقههای گوشتی، یکی از شاخصههای شناخت کاکتوسها است. در ضمن برای تسهیل در خروج آب از کف گلدان میتوانید از یک لایه دو سانتیمتری سنگ ریزه یا شن درشت استفاده کنید. H آب برای افزایش عمر گلجای به 3-4 با استفاده از اسید سیتریک یا سولفات آلومینیم، آبلیمو، مایع سفید کننده، کاهش مییابد. پس از برداشت رز جهت افزایش ماندگاری و عمر گلجای از راهکارهای زیر استفاده میگردد. پس از سه ماهگی با کود NPK ازت پایین و پتاس بالا تغذیه را شروع کنید. در اوایل تابستان مراقبت از طریق کنترل علفهای هرز و کود دهی در صورت نیاز انجام میگیرد. نسبت کودی 195: 30: 220 ppm (N:P:K) برای کود دهی رزهای گلخانه ایمناسب است. در هر حال هر چه فضای گلخانه بیشتر باشد کارآیی فتوسنتز بیشتر شده وگلها با کیفیت بهتر تولید خواهد شد.

نشانههای بیماری به صورت لکه های سفید مشخص روی برگهای جوان دیده میشود و در حالت شدید برگهای پیچ خورده و به شکل مار پیچ میگردد. این کار با چیدن، پودر کردن و خشک کردن کاکتوس و اضافه کردن مواد دیگر انجام میشود. خاک: خاکهای شنی رسی، لومی و یا خاکی که کمی رسی بوده و دارای 10 درصد مواد آلی مناسب میباشد. این میزان رطوبت که با رطوبت سنج اندازه گیری میشود در گلخانههای مناسب پرورش رز در روز 50 درصد و در شب حدود ۶۰ درصد میباشد. ازت، پتاسیم، منیزیم و آهن بطور منظم در محلول کودی استفاده میشود، و عناصر ریز مغذی مانند بر، مس، منگنز، مولیبدن بصورت دوره ای به محلول کودی افزوده میشود. در تکثیر به روش پیوند، رشد و نمو بهتر پیوندک و افزایش قدرت رشد، تحمل اسیدیته و شوری خاک، تحمل رطوبت نسبی خاک و محیط، مقاومت به آفات و بیماریها، افزایش عمر و دوره زندگی گیاه، سازگاری با شرایط محیطی، مقاومت به سرمای زمستانه بسیار مهم میباشد. معمولا در گلخانههای رز از روش بندینگ استفاده میگردد که این روش برای رز از جنبه فیزیولوژیکی بسیار مفید میباشد و باعث حفظ برگ بیشتر بر روی بوته و کمک به تجمع هورمونها در جوانه انتهای شاخه های گل دهنده میگردد و شاخه های گل دهنده بزرگتر و قویتر تولید میشود و میتوان عملکرد را تا 20 درصد افزایش داد.

ارتفاع سکوهای کشت از سطح زمین تا لبه بستر 80 تا 90 سانتیمتر و طول آنها 40 سانتیمتر میباشد. پرلیت با دانه بندی متوسط بستر ریشهزایی قابل دسترس و مناسبی است. ترکیب بستر شامل 35 درصد کوکوپیت، 65 درصد پرلیت با زهکش مناسب میباشد. به هیچ وجه بعد از کاشت، بستر کشت را آبیاری نکنید. بستر کاشت باید همیشه کمی مرطوب باشد. درکشورهای مثل هلند گاهاً به دلیل کمی شدت نور در زمستان از نورهای مصنوعی نیز برای برخی گونهها استفاده مینمایند. در پرورش گل رز در زمان کاشت باید از کوددهی زیاد اجتناب نمود. میتوان گلخانه را در دو واحد 2500 متری یا حتی یک واحد 5000 متری احداث نمود. پوشش گلخانه انواع مختلفی دارد نظیر پوشش های پلی کربنات، UV، سکوریت و… گلها از انواع رنگ پریدگی، سوختگی، آفات و بیماریها عاری باشند. همچنین بذر انواع کاکتوس را میتوانید با بهترین قیمت از سایتهای فروش بذر کاکتوس و ساکولنت تهیه کنید. فرارو- کاکتوسها امروزه در گونههای مختلف قابل تهیه هستند.

PH مناسب این گل در حدود6.5 است ولی PH 5.5 تا 7.5 را میپسندد. از گل رز به عنوان ملکه گلها از زمان قدیم تا کنون یادمیشود که البته در آن زمان استفادههای دارویی آن نیز مورد توجه بوده ولی بتدریج کشت و کار آن در باغها نیز رواج یافت. نشانه های این بیماری بدین صورت است که گلها دیگر نمیتوانند باز شوند و با قارچهای عامل بیماری که به شکل قهوهای یا خاکستری است پوشیده میشود. در برگهای آلوده برای حذف دوران زمستان گذرانی عامل بیماری از قارچ کش مناسب هر 10 تا 15 روز یکبار استفاده شود. هرس شاخه های آلوده به بیماری در انتهای فصل. معمولا هر 20 شاخه گل رز را داخل يك بسته بندي قرار ميدهند. 1 – : (Hybrid teas) دارای رزهای ساقه بلند و تک گل درشت در انتهای هر ساقه میباشد. دارای شاخه بلند و محکم جهت نگهداری استوارگل باشد. شکل گل آنها از انواع کم پر تا پرپرهای مرکز بلند و خیلی پرپر متنوع است. فاصله کشت 15 تا 20 سانتیمتر و فاصله راهروها 90 تا 100 سانتیمتر میباشد.

2 – : (Floribundas) رزهای این دسته از نتاج هیبریدهای چای و وردهای پلیآنتا هستند. از نظر رنگ، هیبریدهای چای در رنگهای سفید، صورتی، قرمز یا زرد درخشان وجود دارد. به نظر میرسد که ابتدا این گونه در مرکز مکزیک کشت یا مصرف میشده است. بهترین زمان آبیاری در فصول گرم سال، هنگامی است که حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد از خاک گلدان خشک شده است. قلمهها با یک تا سه گره برداشت شده و تنها برگ انتهایی نگه داشته میشود و برگهای تحتانی حذف میگردد. جهت کنترل آفت باید از کنه کش هایی که برگ سوزی ایجاد نمیکنند استفاده نمود. قلمه ها را سپس در داخل بستر ریشه زایی قرار میدهند که معمولاً مخلوطی از ماسه، پرلیت و پیت ماس میباشد. در پاییز با سفارش بوته های جدید و آماده سازی بستر مناسب اقدام به کشت جدید و یا افزایش سطح کشت مینمایند. حرارت مناسب رشد این بیماری قارچی 15درجه سانتی گراد است و زخمی شدن گیاه موجب حمله قارچ به گیاه میشود. کاهش تنفس گیاه و قرار دادن در هوای خنک باعث میشود که تازگی و طراوت همراه گل باشد. میباشند که به لحاظ استقامت و محکمی نوع پلی کربنات مقرون به صرفه است ولی به دلیل اینکه در شروع کار وتأسیس گلخانه هزینه ها بالا بوده مقرون به صرفه است که از نوع پوشش UVاستفاده گردد.

در هر فصلي نحوه برداشت گل تغيير ميكند. اما در زمستانها، آبیاری زیاد لازم نیست و بسته به شرایط محیطی، هر ماه یک مرتبه آبیاری کافیست. این کار باید تدریجی و طی یک ماه انجام شود. این رزها در تمام فصل گل داده و در رنگهای سفید، زرد، نارنجی، صورتی، بنفش و قرمز وجود دارند. به این دلیل بهترین گلخانه از لحاظ پوشش، گلخانههای شیشهای میباشد. جنس رزاسه دارای حدود 150 گونه میباشد که از مناطق سرد شمالی تا مناطق نیمه گرمسیری پراکنده شدهاند. در اواسط تابستان با حذف گلهای خشک شده، کود دهی، تکثیر بوتهها، کنترل بیماری های قارچی مانند :سفیدک، لک سیاه و زرد، هرس و سر شاخه زنی برای حذف سرشاخههایی که گل دادهاند مراقبت انجام میگیرد. در هنگام برداشت بايد دقت كرد كه از بالاي گره، شاخه را بريد تا بعد از برداشت، گره رشد كرده وتبديل به شاخه گل بعدي شود. عرض بستر کشت 40سانتیمتر و عمق آن 30 تا 35 سانتیمتر میباشد.