انواع کاکتوس، کاشت، نگهداری و آبیاری

درواقع غالب جنسهای کاکتوس در این تبار قرار سایت toranjflower میگیرند. کاکتوس خود را در مقابل پنجره جنوبی و نورگیرترین مکان منزل قرار دهید. تنها با کمک تلفن همراه هوشمند خود یا لب تاب و کامپیوتری که به اینترنت مجهز است، به سادگی با چند کلیک ساده سفارش خود را ثبت کرده و در اسرع وقت محصول مورد علاقهی خود را سالم درب منزل در هر کجای ایران تحویل بگیرید! به این شکل که گیاه را از خاک در آورده و خاک مرطوب و خیس اطراف ریشه را به آرامی تمیز کنید. اگر زرد شدن از نزدیک خاک و پایین تنه کاکتوس آغاز شود نشانگر پوسیدگی ریشه است. البته آب اضافی حتماً باید از طریق خاک سبک و متخلخل به پایین گلدان هدایت شده و در نهایت از سوراخهای گلدان خارج شود. خاک مخصوص کاکتوس بهوفور در گل فروشیها یافت میشود، خاکی که بسیار سبک و متخلخل است تا هیچ گونه آب اضافی را اطراف ریشه گیاه نگه ندارد. آفت کش مخصوص این کنه میتواند به پاکسازی کاکتوس از کنه عنکبوتی کمک کند. در این بخش برخی از تفاوتهای میان ساکولنتها با انواع کاکتوس ذکر شده تا راحتتر متوجه شوید که ساکولنت شما نوعی کاکتوس است یا خیر.

بااینحال در میان بیش از 2000 گونه کاکتوس برخی سرعت رشد بالاتری نسبت به میانگین دارند. معمولاً در میان گلدانهای هر خانهی ایرانی، یک یا چند گلدان کاکتوس نیز به چشم میخورد. کاکتوسها چند سال عمر میکنند؟ در حالی که انواع کاکتوسهای آپارتمانی کمتر عمر میکنند. تعهد و مسئولیتپذیری تیم خبره و توانمند گلخانه ملک در کنار دانش، تخصص و تجربه، گلخانه ملک را به یکی از برترین قطبهای تولید و پخش گل و گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است. بعضی با رطوبت بیشتر کنار میآیند و برخی از آن به شدت نفرت دارند. درحالیکه بعضی از انواع کاکتوس به ارتفاع بیش از 20 متر نیز میرسند! در ضمن کاکتوس با خواص درمانی خود همانند مادر با تمام وجود از شما محافظت میکند. توصیه میشود آن را در گرمترین اتاق منزل خود قرار دهید. آفتاب سوختگی موجب بروز لکههای سفید یا قهوهای بر روی بدنه کاکتوس میشود. یا کاکتوسی که بیشازحد در معرض نور باشد، ممکن است سفید شده یا هالههای زرد و نارنجی بر روی آن ایجاد شود. درست است که کاکتوس گیاهی بیابانی است و به آب فراوان نیاز ندارد اما غفلت بیش از حد و رها کردن کاکتوس به حال خود نیز صحیح نیست.

به طور کل پرورش و رساندن انواع کاکتوس به ابعاد واقعی خود پروسه زمانبر و طولانی است که به صبر و شکیبایی نیاز دارد. درست است که انواع کاکتوس گیاهان بادوامی هستند اما این به معنای عدم رسیدگی و توجه به شرایط گیاه نیست. انواع کاکتوس و بسیاری از ساکولنتها بر سطح خود تیغ دارند اما تیغهای کاکتوس معمولاً بهصورت چندتایی در هر آرئول رشد میکند درحالیکه در ساکولنتها تک تیغ هستند. با این حال اگر در اطراف گلدان کاکتوس خود حلزون دیدید، حتماً آن را از گیاه دور کنید. برخی از انواع کاکتوس در فصلهای گرم سال گل میدهند اما اگر در فصل زمستان گیاه استراحت کافی نداشته باشد، ممکن است در بهار به گل ننشیند. به طور کل کاکتوسها رطوبت بیش از حد را دوست ندارند و ذاتاً محیط خشک را ترجیح میدهند. آبیاری بیش از حد که موجب اشباع خاک با آب میگردد: برای جلوگیری از این مسئله تا زمانی که چند سانتی متر بالایی خاک کاکتوس خشک نشده، از آبیاری مجدد گیاه پرهیز کنید.

مطالبی که در این مقاله بیان شد به صورت کلی انواع کاکتوس را در بر میگیرد. این پروسه باید به شکل تدریجی و در واقع قدم به قدم صورت گیرد تا از سوختن گیاه جلوگیری شود. عدم وجود سوراخ در انتهای گلدان برای خروج آب اضافی: در صورت فقدان سوراخ در انتهای گلدان، حتی اگر خاک سبک و متخلخل باشد و آب اضافی را به پایین گلدان هدایت کند، آب فضایی برای خروج ندارد و درون گلدان محبوس شده و به مرور باعث پوسیدگی ریشه کاکتوس میشود. همچنین اگر گلدان کاکتوس بسیار بزرگ باشد، طبیعتاً خاک بیشتری دارد و آب بیشتری در خاکش ذخیره میکند که همین آب اضافی میتواند به سرعت منجر به پوسیدگی ریشه و توقف رشد شود. این آفات به سرعت تکثیر میشوند و اگر به موقع جلوی آنها گرفته نشود، آسیب جبران ناپذیری به انواع کاکتوس وارد میکنند. انواع کاکتوس بدون تیغ و کاکتوس گوشتی بدون خار، انواع کاکتوس گلدار یا بدون گل، و کاکتوس رنگی و مخملی، هرگونه نیازی را تأمین میکنند. به برآمدگیهای سطح کاکتوس که از آنها گل، تیغ یا ساقه میروید آرئول میگویند. سموم سیستماتیک و همچنین آبپاشی با فشار میتواند شتهها را از سطح کاکتوس پاک کند. از این رو کاکتوس به آبیاری بیش از اندازه نیازی ندارد.

همانند سایر گیاهان و ساکولنتها، کود دهی به موقع و کافی انواع کاکتوس، میتواند به رشد بهینه گیاه کمک بسیاری کند. کاکتوس خورشیدی همانند سایر ساکولنتها برگهایی ضخیم و گوشتی دارد که مانند گلبرگهای گل رز مرتب و آراسته در کنار هم چیده شدهاند. ظاهر خاص و متفاوت کاکتوس صخرهای در کنار سازگاری و مقاومت حیرتانگیز این گیاه موجب شده که بسیار مورد استقبال علاقهمندان گل و گیاه و طراحان داخلی قرار گیرد. سایت گلخانه ملک علاوه بر فروش آنلاین گل و گیاه و انواع کاکتوس، فروش انواع ابزارآلات مدرن باغبانی، مدلهای گوناگون خاکهای غنی و گلدانها، اطلاعات جامعی در مورد انواع کاکتوسها و روشهای نگهداری آنها برای عموم علاقهمندان به اشتراک گذاشته که مرجع خوبی برای کسب اطلاعات کافی در مورد این گیاه است. در ضمن انواع کاکتوس در گلخانه ملک هم بهصورت آنلاین و هم به شکل حضوری به فروش میرسند. سالیان سال است که گلخانه ملک در امر کاشت، پرورش و فروش حضوری و آنلاین گل و گیاهان آپارتمانی از جمله انواع کاکتوس و ساکولنت فعالیت دارد. البته همانطور که پیشتر توضیح داده شد انواع کاکتوس و ساکولنت توانایی ذخیره آب برای مواقع ضروری را دارند و همین امر به مقاومت و سازگاری آنها کمک بسیاری کرده است.

هر فردی که آشنایی مختصری با دنیا گل و گیاهان داشته باشد، کاکتوس را میشناسد و با شنیدن نام انواع کاکتوس، مقاومت بالا، شکیبایی و سازگاری در ذهنش تداعی میشود. اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید، توصیه میشود خاک گیاه را عوض کنید. در هر نقطه از کشور عزیزمان که هستید، تنها با چند کلیک ساده کاکتوس مدنظر خود را انتخاب کنید و در اسرع وقت درب خانه تحویل بگیرید. کاکتوسها به توجه و رسیدگی فراوان نیز ندارند و با کمترین میزان رسیدگی بهترین عملکرد را از خود نشان میدهند. غالباً سرعت رشد انواع کاکتوسها آهسته است و بر اساس نوع آنها بعد از گذشت دو سه سال فقط چند سانتیمتر رشد میکنند. بهتر است کاکتوس اچینو را در ترکیبی از یک بخش خاکبرگ، دو بخش شن و کمی پیت ماس بکارید. بخشهای سالم گیاه را یک الی دو روز کنار قرار دهید تا خشک شود و سپس به کاشت مجدد آنها اقدام کنید. کاکتوس خود را به گلدانی که کمی بزرگتر از گلدان فعلی است منتقل کنید تا فضای کافی برای رشد ریشهی آن مهیا شود. اگر گلدان کاکتوس خود را مرتب نچرخانید، کاکتوس شما به سمت نور کشیده میشود و به شکل یک جهته رشد میکند.

رطوبت بیش از حد منجر به عفونت قارچی شده و در نهایت به پوسیدگی ریشه، ریزش برگ و مرگ انواع کاکتوسها منجر میشود. چک کردن سطح خاک گیاه پیش از آبیاری در هر شرایطی اجباری است تا از تجمع بیش از حد آب در گلدان و پوسیدگی ریشه جلوگیری شود. خاک زهکش، سبک و متخلخل کاکتوس آب اضافی را به سرعت پس میدهد و گیاه را از عفونتهای قارچی و پوسیدگی ریشه محافظت مینماید. منظور از یخزدگی کاکتوس، یخ زدن آب درون بافت کاکتوس در دماهای به شدت پایین است که به گیاه آسیب جدی میرساند. بهتر است انواع کاکتوس را با کود مایع حاوی نیتروژن پایین تغذیه کنید و در فصول سرد سال به آن کود ندهید. میتوانید انواع کاکتوس را با کودهای چندمنظوره تغذیه کنید. در واقع اگر بر سطح ساکولنتی آرئول دیدید، میتوانید با اطمینان آن را جز کاکتوسها بدانید! میتوانید از الکل برای این منظور استفاده کنید؛ زیرا الکل لایه محافظ شپشک آرد آلود و تخمهای آن را حل میکند. در فصلهای گرم سال فقط زمانی که چند سانتی متر بالایی خاک خشک شده به گیاه آب دهید و با کاهش دما در فصول سرد سال، آبیاری را کم کرده و تا زمانی که خاک کاملاً خشک نشده، از آبیاری پرهیز کنید.

همانگونه که در تصویر میبینید تنهی کاکتوس صخرهای تنومند و قطور است و کاملاً به تختهسنگ و صخره شباهت دارد، ازاینرو نام کاکتوس صخرهای کاملاً برازندهی آن است. تنها کافی است که شناخت کافی از محیط نگهداری کاکتوس داشته باشید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. شته یکی از آفات رایج در انواع کاکتوس است که عموماً به قسمتهای جدید گیاه حمله میکند. کاکتوس صخرهای گزینهی ایده آلی برای ایجاد محیطی متفاوت و استثنایی است و برای افرادی که به دنبال انواع کاکتوس و گیاهان منحصربهفرد میگردند، بهترین انتخاب است. کاکتوس خورشیدی نیز با بهترین کیفیت و مناسبترین قیمت به سراسر ایران توسط گلخانه ملک ارسال میشود. اگر کاکتوس آب کافی دریافت نکند رنگ تنه آن به رنگ زرد متمایل میشود. البته اگر آسیب به گیاه جدیتر باشد و تنه کاکتوس آسیب دیده باشد، چارهای جز جدا کردن بخش پوسیده کاکتوس ندارید. در این بخش سعی شده است تا پرفروشترین انواع کاکتوس با اسم و مشخصات معرفی شوند تا علاقهمندان به این گیاه ارزشمند بتوانند سادهتر کاکتوس موردعلاقه خود را انتخاب کنند. مسلماً کاکتوس در فصلهای سرد سال و در زمان استراحت خود به آب کمتری نیاز دارد و عموماً کود دهی در این دوران نیز توصیه نمیشود. کاکتوس خورشیدی همانند سایر انواع کاکتوس به آب کمی نیاز دارد و در برابر خشکسالی به شدت مقاوم است.

عشق پرصلابت مادر به فرزندش همانند عمر کاکتوس جاودانه و ابدی است و صبر و قدرتی وصفناپذیر دارد. کاکتوس سمبل عشق مادرانه! ازآنجاییکه انواع کاکتوس توانایی بالایی در تحمل شرایط محیطی دشوار دارند، درنتیجه نماد عشق بیقیدوشرط مادرانه شدهاند. انواع کاکتوس برای پرورش و رشد در محیط بیابانی آفریده شدهاند پس طبیعتاً قادر به تحمل سرمای سخت بیابان در شب هستند. کاکتوسها در سختترین شرایط نیز راهی برای نجات خود پیدا میکنند! تا بتوانید با بهسادگی کاکتوس دلخواه خود را انتخاب کرده و پرورش دهید. در فصلهای سرد سال، پاییز و زمستان، میزان آبیاری انواع کاکتوس را به یک دوم یا یک سوم کاهش دهید. به طور کل انواع کاکتوس در فصلهای گرم بهار و تابستان به هفتهای یک مرتبه آبیاری نیاز دارند. ضمناً آبیاری در فصلهای سرد باید کاهش یابد. البته فراموش نکنید که طبقهبندی کاکتوس همواره بحثبرانگیز بوده و گیاهشناسان در برخی جزییات به تفاهم نرسیدهاند. انواع کاکتوسهای بیابانی و به طور کل آنهایی که در فضای بیرون از خانه نگهداری میشوند، طول عمر بیشتری دارند.

فراموش نکنید که هیچ وقت انواع کاکتوس را ناگهانی از محیط کمنور به پرنور منتقل نکنید. انواع کاکتوس تحمل بالایی در برابر گرما و نور شدید آفتاب دارند تا حدی که قادر به تحمل آفتاب سوزان بیابانها در روز و سرمای شدید در شب هستند. این گیاه به گرما و سرمای شدید و رطوبت فراوان حساس است. در غیراینصورت رنگ کاکتوس به مرور زمان زرد میشود. کاکتوئیدا (Cactoidea): حدوداً 100 سرده یا جنس را شامل میشود. اوپانسیه (Opuntiea): این گروه جنسهای Opuntia، Pereskiopsis، Pterocactus، Quiabentia و Tacinga را شامل میشود. انواع کاکتوس نقش بسزایی در جذب امواج منفی دارند تا جایی که توصیه میشود در کنار مودم وای فای خود گلدان کاکتوسی قرار دهید تا انرژی منفی را خنثی کند. اگر شما هم جز طرفداران پر و پاقرص کاکتوس هستید و گونههای مختلف آن را در منزل نگهداری میکنید، بهتر است تا با جستجو مختصری در اینترنت و مطالعه، اطلاعات مرتبط به کاکتوس خاص خود را پیدا کرده و طبق همان رفتار کنید. سپس با کمک سموم خانگی آن را سم پاشی کنید. کاکتوس یا کراسولا سم اسبی ساکولنتی است با برگهایی شبیه به سم اسب که درون برگها و ساقههای گوشتی آب مورد نیاز خود را ذخیره کرده و در مواقع لزوم مصرف میکند.

تغذیه کاکتوس سم اسبی با کود حاوی نیتروژن بالا در فصل رشد توصیه میشود. ازاینرو توصیه میشود در سایه نگهداری نشود. خاک سنگین آب را پیرامون ریشه نگه داشته و منجر به پوسیدگی آن میشود. اگر گلدان کاکتوس بیش از حد کوچک باشد، ریشه آن فضای کافی برای رشد و نمو ندارد. اشباع شدن خاک کاکتوس با آب فراوان منجر به پوسیدگی ریشه و در پی آن پوسیدگی تنه کاکتوس شده و آن را فوراً نابود خواهد کرد. برخی آفات همانند کنه عنکبوتی قرمز با شپشک آرد آلود هم میتوانند منجر به زرد شدن تنه کاکتوس شوند زیرا شیره گیاه را میمکند. کاکتوس صخرهای همانند سایر انواع کاکتوس به نور فراوان علاقهمند است. انواع کاکتوس همانند سایر گل و گیاهان آپارتمانی میتوانند به آفت کنه عنکبوتی قرمز آلوده شود. ازاینرو در مقایسه با سایر گیاهان آپارتمانی نسبت به کمآبی مقاومتر هستند. به همین جهت خشکسالی و کمآبی را به خوبی تحمل میکنند. آمریکاییهای اصیل نیز از شیره انواع کاکتوس برای درمان زخم و بیماریهای گوارشی استفاده میکنند. شپشک آرد آلود در شیارهای کاکتوس رشد میکند و از شیره آن تغذیه میکند. اگر بر سطح کاکتوس ذرات پنبهای شکل به رنگ سفید دیدید، گیاه شما به آفت خطرناک شپشک آرد آلود آلوده شده است.

اسپری محلول آب و صابون هم میتواند نتیجهی مطلوبی پدید آرد. زرد شدن کاکتوس میتواند دلایل گوناگونی داشته باشد. به طور مثال کاکتوسی که نور کافی دریافت نکند کم کم رنگ بدنهی آن زرد میگردد. کاکتوسها گزینهی ایده آلی برای افراد فراموشکار هستند که مدام آبیاری گلها را از خاطر میبرند یا افرادی که همیشه در حال سفر هستند و کمتر میتوانند به گل و گیاهان خود رسیدگی کنند. نیازهای کاکتوس خود را بشناسید! به طور کل انواع کاکتوس عاشق نور فراوان هستند پس نور را هرگز از آنها دریغ نکنید. جالب است بدانید برخی از باغبانان انواع کاکتوس را در معرض دمای بالا قرار میدهند تا شوک و استرس وارده به گیاه موجب تغییر رنگ ساکولنت شود! در این شرایط حتی میتوان با کمک گرمای مصنوعی یک لامپ به زدودن یخ کاکتوس کمک کرد. در این شرایط کاکتوس به آرامی رشد کرده یا کلاً رشد آن متوقف میگردد. به طور کل انواع کاکتوس نسبت به کمآبی، خشکی و گرما مقاومت و تحمل بالایی دارند و محیط کشت و نگهداری بیابانی را میپسندند.

بااینحال کود کم نیتروژن با نسبت 5-10-10 یا 10-10-10 گزینهی بهتری برای کود دهی انواع کاکتوس است. پس بهتر است برای حفظ شادابی گیاه و رشد مطلوب، انواع کاکتوس را طبق برنامه و منظم آب دهید. دمای زیر 5 درجه سانتیگراد کاکتوس اچینو را نابود میکند. بهتر است دمای نگهداری کاکتوس در فصل زمستان بین 7 الی 12 درجه سانتیگراد باشد. عموماً دمای ایده آل برای نگهداری انواع کاکتوس 18 الی 32 درجه سانتیگراد است. دمای بین 10 الی 20 درجهی سانتیگراد نیز برای این گیاه ایده آل است. دمای ایده آل نگهداری انواع کاکتوس با هم کمی متفاوت است. همچنین گلخانه ملک انواع خاکهای سبک، خاکبرگ و خاک کاکتوس و ابزارآلات باغبانی را با بالاترین کیفیت و نازلترین قیمت برای پرورشدهندگان گل و گیاه فراهم آورده است. همچنین محیط خشک برای پرورش کاکتوس اچینو مناسبتر است. همانطور که در تصویر مشهود است، کاکتوس اچینو گیاهی کروی است که با خارهای بلند و فراوان پوشیده شده است. سلامت هر گیاه ضامن رعایت عوامل بسیاری است که خوشبختانه دنیای وسیع اطلاعات در اینترنت، به سادگی هر علاقه مندی را با این شرایط آشنا میکند. معمولاً کاکتوسها در محیط بسته منزل به حلزون آلوده نمیشوند. در نهایت اگر از سموم خانگی نتیجه نگرفتید، چارهای جز استفاده از آفتکشهای سیستماتیک ندارید.

گلخانه ملک انواع گوناگون خاک سبک، خاکبرگ و خاک کاکتوس را برای علاقهمندان فراهم آورده است تا هنگام تعویض خاک انواع کاکتوس و یا سایر گیاهان، هیچگونه دغدغه و نگرانی از جانب کیفیت خاک، سبک بودن و مواد مغذی آن نداشته باشند. گلخانه ملک به هر آنچه که برای باغبانی مدرن و بهینه نیاز دارید، اندیشیده است! فراموش نکنید که هفتهای یک مرتبه گلدان را بچرخانید تا نور به همهی جهات کاکتوس به شکل برابر برخورد کند. کاکتوس Cephalocereus columnatrajani ممکن است تا 145 سال عمر کند! علاوه بر این گلخانه ملک قادر است گیاهان و انواع کاکتوسها را در گلدان مدنظر شما با جنس و رنگ انتخابی کاشته و ارسال کند. کاکتوس خورشیدی یا آئونیوم خورشیدی یکی از انواع کاکتوس جذب کننده امواج مضر است و به همین جهت نگهداری از آن در مجاورت وای فای به کاهش انرژی منفی محیط کمک شایانی میکند. این کاکتوس سالانه 2 الی 15 سانتی متر رشد کرده و تا ارتفاع بیش از 20 متر هم میرسد! اگر بخواهیم دقیقتر سخن گوییم، اغلب کاکتوسها سالانه یک الی سه سانتی متر قد میکشند.

هر کاکتوسی ساکولنت است اما هر ساکولنتی کاکتوس نیست! انواع کاکتوس و ساکولنت ممکن است گل بدهند اما فراموش نکنید که گلهای کاکتوس عموماً خاصتر و منحصربهفرد هستند. کاکتوس خورشیدی قادر به تحمل سایه است اما بااینحال بهتر است نور کافی برای آن تأمین شود. رطوبت عادی منزل برای رشد و نمو انواع کاکتوس مناسب است. به همین جهت بهتر است از کود دهی انواع کاکتوس غافل نشوید. برخی از دیگر نامهای این گیاه عبارتاند از: کاکتوس بشکهای، کاکتوس توپی، کاکتوس صندلی مادرزن و کاکتوس بشکهی طلایی! این گیاه یکی از پرفروشترین انواع کاکتوس در گلخانه ملک است. در ضمن میوههای انواع کاکتوسهای این دسته دانه دارند. انواع کاکتوسهای این سردهها گوشتی و شاخهدار هستند. تصویر و مطالب زیر بهخوبی دستهبندی انواع کاکتوس را نشان میدهد. کاکتوس صخرهای آب و رطوبت کم را میپسندد و نیاز آنچنانی به کود ندارد. درنتیجه جز گیاهان مقاوم به کمآبی، صبور و کمتوقع هستند. شایان ذکر است که کاکتوس جز خانواده کاکتوسیان (Cactaceae) است. انواع کاکتوس میتوانند به شپشک سپردار آلوده شوند. انواع کاکتوس به طور میانگین به 10 تا 14 ساعت نور در طول شبانه روز نیاز دارند. انواع کاکتوس به نور فراوان علاقهمندند. چرا کاکتوس رشد نمیکند؟ انواع کاکتوس زیرمجموعه ساکولنتها هستند.