انواع گل رز؛ از روشهای پرورش تا نگهداری و تکثیر

همچنین گل رز باغی و مدرن به دو دسته اصیل و ترکیبی (دورگه) تقسیم میشوند. مالچ همچنین میتواند مانعی برای جلوگیری از رسیدن بیماری از خاک به گلبرگهای گل رز نیز شود. همچنین بسته به شرایط نگهداری، تکثیر، نوع گل رز و نحوهی پرورش آن، قیمت گل رز میتواند متفاوت باشد. این نوع گل رز به دلیل مقاومتی که دارد به ندرت مورد حمله آفات قرار میگیرد. به گزارش مردم سالاری، روز شنبه ماموران پلیس گیلان در مورد مرگ یک زن در روستای کسان استان گیلان قرار گرفتند. گیلان -معاون بهبود تولیدات جهادکشاورزی گیلان گفت:در مقایسه با پارسال ۱۲ هزار هکتار بیشتر از سال گذشته کشت نشاء مکانیزه در استان انجام خواهد شد. بلافاصله ماموران برای بررسی موضوع به محل حادثه رفته و با جسد غرق خون زن میانسال روبرو شدند. گیلان- معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: توجه به محدودیت منابع آبی کشور و خشکسالی های اخیر سیاست وزارت جهاد کشاورزی برای کشت برنج و شالیزارهای کشور فقط استانهای مازندران و گیلان است. بسیار مهم است آبیاری عمیق انجام گیرد و خاک کاملاً سیراب شود.

بعد از باید به نکات مهم از جمله کوددهی، مراقبت، هرس و… رودسر، املش ، آستارا ، سیاهکل ، رودبار، تالش و رضوانشهر از مهم ترین مناطق کشت گل گاوزبان گیلان است. مناطق ییلاقی رودبار و سیاهکل مهمترین مناطق کشت گندم در گیلان است. رشت-معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از برداشت گل گاوزبان از ۴۷۰ هکتار از زمین های کشاورزی در اشکورات رودسر خبرداد و گفت: ۹۰ درصد گل گاوزبان کشور در گیلان تولید می شود. خبرگزاري آريا – رشت – ايرنا – معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي گيلان از پايان عمليات نشاء کاري در بيش از 90 درصد شاليزارهاي استان خبر داد. در جهان پرورش مییابد. کاشت گل رز: گلهای رز را میتوان بهصورت بوتهای و ساقهای پرورش داد. معمولاً ریشه گل رز گلدانی نسبت به باغچهای کوتاهتر است اما کاشت آنها آسانتر است. گلهای رز با ریشه تازه اوایل بهار در دسترس هستند و معمولاً در پیتماس یا ماده مشابهی که رطوبت را به خوبی نگه میدارد، فروخته میشوند. ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ – ۰۹:۱۱ استانها گیلان نظرات لیلا بذرکار در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: سازمان جهاد کشاورزی گیلان در ادامه برنامههای تحقیقاتی خود در حوزه برنج، امسال نیز همانند سالهای گذشته کشت آزمایشی ارقام جدید برنج را در برخی از شهرستانها با همکاری مؤسسه تحقیقات برنج اجرایی کرده است.

گل رز نزدیک به 35 میلیون سال قدمت دارد و دارای 150 گونه و هزاران مدل دورگه (ترکیبی) است. کود: کودهای آلی که از مواد گیاهی یا حیوانی گرفته میشوند باید بهصورت ترکیبی یا تنهایی به عنوان بخشی از رژیم تغذیهای گل رز در نظر گرفته شود. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مرکز گیلان ، فرماندار آستارا گفت : دراین نمایشگاه تخصصی انواع گیاهان دارویی ، فرآورده های طبیعی(اسانس و عصاره)، گلاب و عرقیات و همچنین تجهیزات ویژه در صنعت گیاهان دارویی به نمایش گذاشته شد. همچنین این گل را میتوان بهشکلهای گوناگون مانند بوتهای، شاخهای یا دنبالهدار با ساقههای خاردار در اندازه و انواع مختلف پرورش داد. گل چای در انواع مختلف و با اسمهای گوناگون در جهان پرورش و کاشته میشود. آنها طیف گستردهای از رنگها از جمله سفید با سایههای پاستلی صورتی، زرد با سایههای لیمویی و… مینیاتورها در طیف گستردهای از رنگها از جمله صورتی، نارنجی، سفید و زرد وجود دارند.

گل رز چند رنگ که به انگلیسی با نام Joseph’s Coat شناخته میشود از مقاومت بالایی برخوردار است و در طیف گستردهای از رنگها مانند قرمز، طلایی، نارنجی، گیلاسی، زرد و… گل دابل دیلایت که در انگلیسی با نام مستعار ANDeli نیز شناخته میشود، یک مدل رز ترکیبی قرمز رنگ است و در سال 1977 در ایالات متحده پرورش یافته است. به گزارش ایرنا مدیر جهاد کشاوزی صومعه سرا در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران بیان داشت: اولین برداشت برنج در سطح 2.5 هکتار از مزرعه محمد الماسی در روستای سیاه تن که از نوع هاشمی است، برداشت شده است. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از 8دی، منطقه ضیابر در شهرستان صومعه سرا به دلیل وجود مزارع حاصلخیز، از مناطق کشت هندوانه در گیلان است. به گزارش ایسکانیوز روز شنبه ماموران پلیس گیلان در مورد مرگ یک زن در روستای کسان استان گیلان قرار گرفتند. معاون بهبود تولیدات جهادکشاورزی گیلان گفت:در حال حاضر بالغ بر 280هکتار از اراضی گیلان زیرکشت کلزا قرار دارد. وي افزود : بر اساس برنامه زمان بندي شده ، کشاورزان بايد حداکثر تا پنجم خردادماه جاري کار نشاء را به اتمام برسانند. حبیب جهانساز روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: براساس تقویم زراعی استان، عملیات آماده سازی زمین برای کشت برنج تا اوایل اردیبهشت ماه ادامه خواهد داشت.

جهانساز یاد آور شد : امسال نرخ خرید تضمینی هر کیلو دانه روغنی کلزا حدود 2 هزار و 780 تومان اعلام شده است. خاک: با اینکه گلهای رز در هر خاکی رشد میکنند، اما برای جلوگیری از بیماری و آفات بهتر است که خاک غنی، مرطوب و بهخوبی زهکشی شده انتخاب کنید. به گزارش اقتصادآنلاین، علیرضا مهاجر در سفر به استان گیلان و در جمع مدیران و محققین و کارشناسان جهاد کشاورزی این استان اظهار داشت:بیش إز دویست هزار هکتار إز اراضی شالیزاری گیلان بعد از برداشت برنج نزدیک به هشت ماه در سال به حال خود رها می شود که با یک برنامه ریزی مناسب می توان این اراضی را به کشت محصولات اساسی مثل دانه های روغنی اختصاص داد. مدیرکل دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی گفت: طبق مصوبه هیات وزیران در راستای صرفه جویی در مصرف آب، کشت برنج فقط در استانهای گیلان و مازندران حمایت و توصیه میشود. کشاورزی – مهر نوشت:معاون امور زراعت وزارت جهاد گفت: سیاست عدم حمایت از کشت برنج به غیر از استان های مازندران و گیلان از سال ۱۳۹۳ اتخاذوبا مصوبه اسفندماه سال ۹۶ دولت،در سال جاری با اهتمام بیشتر پیگیری شده است.

وی خاطرنشان کرد: پایش های هواشناسی نشان می دهد که احتمال بروز کم آبی در سال زراعی جاری وجود دارد به همین دلیل به کشاورزان گیلانی توصیه می کنیم از آب بارش ها استفاده بهینه کنند و شالیزارهایشان را زودتر شخم بزنند. صورت گرفت و تمام تلاش ها بر این شد که امسال مشکل آب زراعی نداشته باشیم و همت مضاعف مدیریت اجرایی شهرستان موجب شد مشکلی حادی بوجود نیاید و آرامش در شهرستان حفظ شود. خبرگزاري آريا – رشت – ايرنا – مصطفي سالاري استاندار گيلان در جريان سفر به شهرستان آستانه اشرفيه، از ايستگاه پمپاژ آب زراعي دستک بندرکياشهر بازديد کرد. آستانه اشرفیه – نخستین کشت مکانیزه بادام زمینی گیلان با حضور مصطفی سالاری استاندار در روستای نقره ده آستانه اشرفیه در یک هکتار از اراضی این شهرستان انجام شد. شکوفهدهی، میزان رشد و ارتفاع گل رز سرخ بهشتی با توجه به منطقه و شرایط آبوهوا متغییر است.

به گزارش ایسنا، مهندس علیرضا شعباننژاد در بازدید از طرح احداث گلخانه تولید محصول توت فرنگی به روش هیدروپونیک گفت: این گلخانه به مساحت ۳هزار مترمربع در زمینی به وسعت 4 هزار متر مربع در روستای مازی کله شهرستان لاهیجان احداث شده است. وی با بیان اینکه چاف به دلیل وجود داشتن زمینهای شنی مهمترین منطقه کشت هندوانه در گیلان است، افزود: در ۱۰۰۰ هکتار از زمینهای این منطقه هندوانه کشت میشود. این مدل گل رز به دلیل اینکه دارای ساقههای قوسی و گلبرگهای زرد و طلایی رنگ و شبیه گل داوودی است، با نام آبشار طلایی نیز شناخته میشود. وی افزود: تاکنون ۹۰درصد از خوشهدهی ساقههای طلایی برنج در استان گزارش شده است و ۱۲ درصد از این خوشهها نیز رسیدهاند. گل رز چای که اولین بار در چین به عنوان نوعی گل ترکیبی (هیبرید یا دورگه) کاشته شد، به دلیل داشتن رایحهای شبیه به چای سیاه چینی، شناخته شد.

وی با بیان اینکه این صنعت به لحاظ اشتغال و میزان سرمایهگذاری دارای اهمیت بسزایی است، گفت: باید برای تولید مواد اولیه و کشت انواع توتون با توجه به شرایط اقلیمی مناسبی که در استان داریم، برنامهریزی کنیم و از دانش روز و تکنولوژی جدید استفاده شود. ایران آنلاین /«علیرضا شعباننژاد»، رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در خصوص اصلاح الگوی زراعی در استان، گفت: کاهش تولید محصولاتی نظیر هندوانه که نیاز آبی بالا داشته و کمبهره است، از برنامههای اتخاذ شده در راستای این موضوع است. خبرگزاري آريا – رشت – ايرنا – معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي گيلان از آغاز برداشت دانه روغني کلزا از اراضي زير کشت اين محصول در استان خبرداد. این مدل گل رز که در دو نوع دیواری (رونده) و بوتهای قابل کاشت است، در سال 2004 با نام رز ستارهای در پنسیلوانیا ایالات متحده آمریکا پرورش یافت. آستارا – ایرنا – نماینده ویژه معاونت علمی ریاست جمهوری اسلامی گفت: مطابق سند چشم انداز 1404 و با افزایش تولیدات و فرآوری گیاهان دارویی، 20 درصد داروهای مصرفی کشور به آن اختصاص خواهد یافت.

در روزی که غوغای فوتبال به بهانه صعود تیم نساجی استان مازندران را فراگرفته بود تصاویر زیبایی از مسابقه فوتچل در شالیزار منتشر شد مسابقه ای به منظور بازگشت جوانان روستا به شالیزار و آماده شدن برای فصل جدید کشاورزی قبل از شروع فصل نشاء در روستاهای گیلان برگزار می شود. بنابراین در هنگام پرورش گل رز نقاطی را در نظر بگیرید که گل بتواند حداقل 6 ساعت نور خورشید دریافت کند. بیشتر گونههای گل رز بومی آسیا و تعداد کمتری متعلق به اروپا، آمریکای شمالی و شمال غربی آفریقا هستند. این مدل گل رز برخلاف گونههای دیگر سایهدوست و در مقابل خشکی مقاوم است. ایران آنلاین /کشت مکانیزه بادام زمینی برای نخستین بار در استان گیلان بهصورت الگویی آغاز شده و همزمان با این اقدام در 3 هکتار دیگر نیز انجام گرفته است. حبيب جهانساز روز شنبه در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار ايرنا اظهار داشت : امسال 200 هکتار از زمينهاي حاصلخيز شهرستان رودبار زير کشت گياه روغني کلزا رفته است .وي پيش بيني کرد با توجه به شرايط جوي مناسب و بارندگي هاي بهنگام امسال 140 تن دانه مرغوب روغني از مزارع اين شهرستان به دست آيد .جهانساز ياد آور شد : امسال نرخ خريد تضميني هر کيلو دانه روغني کلزا حدود 2 هزار و 780 تومان اعلام شده است.

گیلان- مدیر امور زراعت جهاد کشاورزی گیلان گفت: در ۷۵ درصد از شالیزارهای گیلان رقم هاشمی کشت شده است. نور: بیشتر گونههای گل رز در آفتاب کامل بهخوبی رشد میکنند. دما: مفیدترین دما برای بیشتر گونههای گل رز دمای بین 20 تا 25 درجه سانتیگراد است. معمولاً اندازه گل رز بزرگ و براساس نوع آن میتواند تا هفت متر رشد کند. اغلب این مدل رز بهعنوان گیاه آپارتمانی عرضه میشود، زیر در گلدان مناسب رشد خوبی دارند و بین 6 تا 18 اینچ قد میکشند. دارند. معمولاً گلبرگهای گل چای از لبهها برمیگردند، که باعث شکل گرفتن گلبرگهای میانی میشوند. رز چای، یک مدل ترکیبی و غیررسمی است و معمولاً با گلهای رز مقاوم و قدیمی ترکیب و به عنوان گل رز مدرن شناخته میشوند. گلبرگهای رز وینچستر در اندازه متوسط و تقریباً 60 عدد است که با لمس شدن، به صورتی روشن تغییر رنگ میدهند. گل دابل دیلایت ترکیبی از رز چای قرمز و زرد است که بیشتر در باغها کاشته میشود.

شاید عمدهترین علت این باشد که بهخاطر علاقهی بسیار زیاد مردم به این گل و کاشت آن در هر مکانی، گیاه را در معرض هرگونه آفت قرار میدهند. تکثیر گل رز به روش قلمهزنی در دو نوع قلمه زدن زمینی (قرار دادن آن در خاک گلدان یا باغچه) و قلمه زدن هوایی (بدون جدا کردن ساقه از گل اصلی و قرار دادن آن در نایلون کاشت) انجام میشود. تکثیر: پرطرفدارترین روش برای تکثیر گل رز قلمه زدن از طریق ساقه است که باید حتما از گیاه سالم گرفته شود. گل رز چند رنگ میتوان هم به صورت رونده (دیواری) و هم به عنوان درختچه کاشت، اما باید مکانی را انتخاب کنید که حداقل شش ساعت نور کامل خورشید به آن بتابد. ۰۹ تير ۱۳۹۷ – ۱۱:۲۲ استانها گیلان نظرات به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت، فرهاد نیری صبح امروز در جلسه نهاد بازار و سرمایهگذاری استان گیلان با اشاره به اینکه تولید زیتون شامل مراحل کاشت، داشت و برداشت است اظهار داشت: مرحله کاشت زیتون بهمنظور تولید زیتون با کیفیت از اهمیت ویژهای برخوردار است.

گل رز سرخ بهشتی دارای گلبرگهای زیاد (بین 100-110 گلبرگ)، بزرگ و با رنگ قرمز تیره و زرشکی است. حبيب جهانساز عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: از 238 هزار هکتار شاليزار استان تاکنون حدود 218 هزار هکتار نشاء شده که از اين ميزان حدود 100 هزار هکتار، با ماشين صورت گرفته است. گل محمدی یا گل سرخ قدیمیترین نوع گل رز در جهان است، که در دو مدل مختلف کاشت میشود یک مدل فقط در تابستان شکوفا میشود و مدل چهار فصل که در تابستان شکوفا میشود و در پاییز گل میدهد. گلهای رز مینیاتوری بهطور همزمان به مدت دو تا سه هفته شکوفا میشوند. کاشت گل رز به روش قلمهزنی، نسبت به کاشت ریشهای طولانیتر شکوفا میشود. با این حال بهغیر از قطب جنوب، در بیشتر مناطق کاشت و پرورش گل رز امکانپذیر است. کشاورز روستای کندسر بی بالان کلاچای در ابتکاری جالب با کاشت گل گاو زبان در جلگه محیطی زیبا را در باغ خود ایجاده کرده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه برداشت هندوانه در گیلان تا پایان شهریور ادامه دارد، خاطرنشان کرد: پیش بینی میشود امسال در گیلان ۶۱ هزار تن هندوانه به ارزش ۶۰۰ میلیارد ریال برداشت شود. مدیر مجتمع کشت و صنعت گیلان گفت: بخش کشاورزی یکی از رهاشدهترین بخشها در کشور است و وزارت جهاد کشاورزی از کوچکترین اهرم تبیهی یا تشویقی برای رونق بخش حوزه کشاورزی استفاده نمیکند. گیلان با 723 هکتار زمین زیر کشت رتبه نخست تولید گل گاوزبان را در ایران دارد. به گزارش خبرنگار مهر، ظهر سه شنبه با حضور مصطفی سالاری و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی نخستین کشت مکانیزه بادام زمینی در استان گیلان در روستای نقره ده آستانه اشرفیه در زمینی به مساحت یک هکتار آغاز شد. به گزارش ایلنا از لاهیجان، جلسه تامین آب زراعی شهرستان لاهیجان، به ریاست امیر جانبازی با حضور نماینده مجلس شورای اسلامی و مدیرعامل آب منطقه ای گیلان در فرمانداری لاهیجان برگزار شد. به گزارش ایسنا، نخستین کشت مکانیزه محصول بادام زمینی در استان گیلان با حضور دکتر «مصطفی سالاری» استاندار گیلان در روستای نقره ده آستانه اشرفیه در زمینی به مساحت یک هکتار آغاز شد.

رنگ گل رز وینچستر کاتدرال که در سال 1988 معرفی شد، سفید با گلدهی مکرر و رایحه متوسط است. گلها فقط گل نیستند، آنها برپاکننده ضیافتی باشکوه در جهان هستند. این گل که در سال 1962 پرورش یافته دارای گلبرگهای درشت و نیمه پرپر هستند. اکبرزاده کاسانی ادامه داد: میزان رسیدگی خوشههای برنج در شهرستانهای املش ،رودسر و لنگرود بیشتر از دیگر شهرستانهای گیلان است. کشت مکانیزه بادام زمینی برای نخستین بار در استان گیلان به صورت الگویی آغاز شده و همزمان در سه هکتار دیگر نیز انجام شده است. آبیاری: مطمئن شوید که پس از کاشت گل رز را بهخوبی آبیاری میکنید، مخصوصاً اگر آنها در تابستان که بیشتر به خشک شدن حساس هستند، کاشتهاید. وی با اشاره به اینکه فعلا رقم خاصی از کلزا برای کشت در بخش جلگهای استان نداریم، خاطرنشان کرد:چون برداشت کلزا باید قبل از نشاء برنج تمام شود و ارقامی که معمولا در گیلان کشت میشوند، دیررس هستند، نمیتوان به صورت گسترده در بخش های جلگهای گیلان کلزا کشت کرد.

با اینحال برای گرفتن قیمت دقیق و مناسب، میتوانید با مشاورین تولیدی گل و گیاه سرو طلایی تماس سایت toranjflower بگیرید. میتوانید همراه با آبیاری، یک لایه مالچ به عمق 2 تا 3 اینچ بر روی خاک و اطراف گلهای رز خود قرار دهید تا رطوبت را در خود نگه دارد و از رشد علفهای هرز جلوگیری شود. به گزارش قدس آنلاین به نقل از روابط عمومی جهادکشاورزی، حبیب جهانساز گفت: قرار است در سال زراعی کنونی ۱۱۵ هزار هکتار معادل ۴۸ درصد از شالیزارهای گیلان به صورت مکانیزه کشت شود. بیشتر باغبانها گلهای رز خود را در اوایل بهار درست قبل از رشد یا شروع رشد گل هرس میکنند. اما وقتی صحبت از گل رز میشود، هر شخصی آن را بهخوبی میشناسد. آقای شعبان نژاد افزود : پیشبینی میشود گندمکاران و جوکاران گیلانی امسال حدود 16هزار تن گندم و جو از کشاورزان خریداری شود.وی گفت : هر کیلوگرم گندم به قیمت تضمینی هزار و 300 تومان و هر کیلوگرم جو هزار و30 تومان از کشاورزان خریداری میشود.مناطق ییلاقی رودبار و سیاهکل مهمترین مناطق کشت دیم گندم و جو در گیلان است. ایران آنلاین /« محمود پارسافر » مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت : باغداران گیلانی امسال 325 تن گل گاو زبان به ارزش 390 میلیارد ریال تولید کردند.