باغ لاله های مزرعه لزور

در فصل تابستان میتوان از میوههای گیلاس و گلابی که اغلب باغهای روستا را تشکیل میدهند استفاده کرد. شک نیست که واژهٔ لاله به لال که به معنی «سرخ» است وابستهاست و گلی که لاله خوانده شده به مناسبت همین رنگ است. ↑ «ساز مهجور نبوغ خاموش: به مناسبت چهلمین روز درگذشت زندهیاد مجتبی میرزاده». بهطورکلی به جز انواع شناخته شده و بخصوصی که جهت خوردن پرورش داده میشوند، گل لاله یک مادهٔ خوراکی بهشمار نمیآید. ماده آلفا-متیلن-گاما-بوتیرولاکتون (a-methylene-γ-butyrolactone) یا تولیپانین A در هلند با نام «پنجه لاله» شناخته میشود. در حال حاضر هزاران نوع لاله با رنگهای متفاوت وجود دارد. این گلها در رنگهای زرد، قرمز، نارنجی، ارغوانی و صورتی در نقاط مختلف باغ وجود دارند. آبیاری و تغذیه: در محیط داخل آبیاری متوسط کافی است. در ادب فارسی لاله در اغلب موارد مظهر رنج و گداز عشق است. در معدودی موارد به نشانه قدح و می به کار رفتهاست.

پس برای دیدن آن باید فرصت را غنیمت شمارید و از زیباییهای نهایت لذت را ببرید. گلپوش گیاه اندامهای نر و مادهٔ گل را احاطه نموده و از شش قطعهٔ آزاد کامل شامل سه قطعه خارجی و سه قطعه داخلی کم و بیش شبیه هم تشکیل یافتهاست. تا بحال درمانی برای گیاه مبتلا به ویروس شکستگی گل لاله پیدا نشدهاست. گروه ۹ Rembrandt رامبراند: شکستگی رنگی و راهراه بودن رنگها در آنها دیده میشود. واژهٔ لاله امروزه به گلهای پیازداری گفته میشود که نام علمی آنها تولیپا و از راستهٔ سوسنسانان و از تیرهٔ سوسنیان است و کاسه و جام آن تشکیل جامی کامل میدهد. گاه به خاطر سیاهی مدوری که چون داغی در وسط جام آن است به دل سوختهٔ عاشق تعبیر شدهاست. این لالهها در مساحتی حدود سه و نیم هکتار برای اولین بار در عرصهی طبیعی کاشته شده و همین باعث ایجاد منظرهی چشمنوازی شده است. پیاز در صورت آلودگی حالت اسفنجی پیدا میکند و وزن پیاز سبکتر از حالت طبیعی میشود. و درآوردن پیاز بوته اصلی از خاک و جدا کردن پیازچههای نوچه اطراف پیاز مادری تکثیر و ازدیاد میشوند.

بایگانیشده از اصلی در ۲۶ اوت ۲۰۱۳. در کشت آبی پیاز در داخل اسفنج طوری قرار میگیرد که تنها قسمت انتهایی پیاز در داخل آب باشد. لالهها بهطورکلی در چهار طبقهٔ کلیِ زود گلدهنده، میانرس، دیر گلدهنده و گونهها قرار میگیرند. در بعضی از لالهها پرچم کرکدار و در برخی دیگر بدون کرک است. این دوران به جنون گل لاله یا شوق لالهٔ هلندی موسوم است. ↑ “Tulip Diseases” (به ژاپنی). Britannica international encyclopaedia (به ژاپنی). Encyclopedia Nipponica 2001 (به ژاپنی). ↑ ۴۳٫۰۰ ۴۳٫۰۱ ۴۳٫۰۲ ۴۳٫۰۳ ۴۳٫۰۴ ۴۳٫۰۵ ۴۳٫۰۶ ۴۳٫۰۷ ۴۳٫۰۸ ۴۳٫۰۹ ۴۳٫۱۰ ۴۳٫۱۱ Brickell، Royal Horticultural Society A-Z Encyclopedia of Garden Plants، ۱۰۲۸. ↑ “Keukenhof: from tourist attraction to economicdriver in 60 years” (PDF). ↑ «مطالعه آناتومی پیاز گونههای لاله ایران». سرانجام در سوم فوریه ۱۶۳۷ دوران حباب اقتصادی پیاز لاله در هلند پایان یافت و عواقب آن، ورشکستگی مالی برای بسیاری از خانوادههای هلندی معمولی بود. را بررسی کنید (کمک) در ۲۳ مه ۲۰۱۲.

یا گلبرگ کاملاً سبز رنگ است با حاشیهای از دیگر رنگها یا رگهای از رنگ سبز در قسمت میانی گلبرگهای رنگهای دیگر دیده میشود. این باغ گل زیبا در روستای کندر در ۲۲ کیلومتری شمال شرق شهر کرج و در هفت کیلومتری جاده کرج به چالوس واقع است. کندر به نام کهن دور نیز خوانده میشود. از دلایل دیگر نام کهن دور میتوان به این مورد نیز اشاره کرد که این روستا به امامزاده داوود (ع) راه دارد. گلهای لاله که در این باغ پرورش داده میشود بسیار متنوع است که از انواع آن میتوان به: ستارهای، حاشیهدار، پر گلبرگ، جامی، فنجانی و قدحی اشاره کرد. پس از مدت کوتاهی از ورود لاله به هلند، تقاضا برای انواع متفاوت رنگ لاله، از عرضه پیشی گرفت و و قیمتها برای پیازهای نادر شروع به افزایش گذاشتند. در این دوران بار دیگر علاقه و توجه به گل لاله در ترکیه بالا گرفت و پیاز لاله که قبلاً از ترکیه به اروپا فرستاده شده و انتشار پیدا کرده بود، این بار از اروپا به ترکیه وارد شد و کاشتن گل لاله از قصرها گرفته تا تمامی نقاط کشور رایج بود.

در تمامی این گیاه مادهٔ شیمیایی سمی بخصوصی به نام tulipin وجود دارد که خوردن آن اثرات زیانبخشی در قلب ایجاد میکند. البته در اکثر گیاهان به جز گیاه لاله یک خامهٔ میانی بلند نیز بین تخمدان و کلاله قرار میگیرد. البته این روستا در فصول دیگر از زیباییهای زیادی دارد. پس از گسترش اسلام در ایران همچنان عشق و علاقه به این گل در بین مردم ایران، بیش از هر کشور دیگر به چشم میخورد. در گلستان سعدی و در حدود ۱۲۵۰ میلادی، در وصفی از یک باغ رؤیایی نام لاله به چشم میخورد. خاک مناسب برای کاشت خاکهای شنی و رسی به همراه کمپوست است، کمپوست باعث نرم شدن خاک میشود. این باغ زیبا در فصل بهار و اردیبهشتماه، که فصل رویش گلهای لاله است، پذیرای بسیاری از مردم است. در بسیاری جاها زخم خونآلود را بدان تشبیه کردهاند. در نقاشیهای ایرانی و همچنین صنایعدستی این کشور نقش گل لاله به ندرت مشاهده میشود.

در اواخر سدهٔ ۱۰ میلادی و به هنگام فرمانروایی سلجوقیان این طوایف حرکت خود را به طرف غرب آغاز کردند. در سال ۱۵۶۲ میلادی برای نخستین بار لاله به کشور هلند وارد شد. از ۲۱ ژوئیه ۱۷۱۶ تا سپتامبر ۱۷۳۰ (۱۱۰۹)، در زمان پادشاهی احمد سوم (۱۷۳۰-۱۷۰۳ میلادی) در امپراتوری عثمانی به «عصر لاله» معروف است. فاصلهٔ کاشت پیاز از سطح خاک به اندازهٔ دو برابر قطر پیاز و فاصلهٔ پیازها از یکدیگر به اندازهٔ سه برابر قطر پیاز است. در بین کشورهای اسلامی گل لاله در فرهنگ دو کشور ایران و ترکیه نفوذ عمیقی دارد. در سال ۱۳۸۸ خورشیدی در حدود ۳۰۰ هزار پیاز لاله از ایران به کشورهای آسیای مرکزی صادر شده که این امر سبب اشتغالزایی ۱۰۰ نفر شدهاست. پس از شهرت یافتن بحران اقتصادی هلند، بسیاری از مردم کشورهای دیگر مایل به دیدن گلی شدند که اینچنین توانسته بود مردم هلند را شیفته و شیدای خود کند و صادرات پیاز لاله رو به افزایش گذاشت. قبل از ۱۶۳۳ تجارت گل لاله در هلند، به تولیدکنندگان و کارشناسان حرفهای، محدود شده بود، اما قیمت بهطور پیوسته رو به افزایش، باعث وسوسهٔ بسیاری از خانوادههای معمولی طبقه متوسط و فقیر برای وارد شدن به بازار خرید و فروش پیاز لاله شد.

این منطقه طبیعت کوهستانی زیبایی دارد که جهت مشاهده پرندگان، گلها و گیاهان کوهی طبیعت اطراف، زندگی بومی و روستایی شامل تنورهای زمینی، پخت نان محلی، شیردوشی و محصولات تازه و سالم لبنی، سایر محصولات محلی و اقامت در کلبههای خشتی و کاهگلی با گرمایش چراغنفتی و کرسی زغالی، سرگرمیهایی نظیر سوارکاری، تیراندازی، چهارپایانی مانند شتر، اسب و قاطر که بعضاً آزادانه در منطقه به چرا مشغولاند، جذابیت طبیعتگردی سایت toranjflower و بومگردی دارد. بهتر است قبل از سفر بهسوی مزرعه بومگردی لزور، با شماره ۰۹۱۲۰۷۸۲۸۷۱ تماس بگیرید و هماهنگیهای لازم را انجام دهید. اگر پیازها را برای سال آینده دوباره استفاده شود لازم است در زمان رویش در بهار با استفاده از کود عمومی تغذیه صورت گیرد. برای رسیدن به این مکان زیبا لازم است از کرج وارد جاده چالوس شده و در کیلومتر ۳ این جاده، تابلو خروجی روستای کندر در سمت شرق جاده به چشم میخورد. در ایران نیز جشنوارهٔ لاله آسارا از سال ۱۳۷۷ خورشیدی هر ساله در باغ لاله گچسر واقع در کیلومتر ۵۳ جادهٔ کرج – چالوس واقع در روستای گرماب برگزار میشود. تاریخچه کاشت لاله در این شهر به حمایت کانادا از خانوادهٔ سلطنتی هلند در جریان جنگ جهانی دوم بازمیگردد، در سال ۱۹۴۲، پرنسس جولیانا وارث قانونی تاج و تخت هلند در آن زمان به همراه دو دختر کوچک خود، از مخفیگاه خود در انگلستان، به پایتخت کانادا، اتاوا پناه برد و در سال ۱۹۴۳ دختر سوم ملکه، پرنسس مارگریت در همین شهر متولد شد.

ساقه: گیاه کامل لاله به یک و گاهی به چندین گل ختم میشود که در طول آن برگهایی نیز به صورت پراکنده قرار دارند. طول بدن این حشره در حدود ۲ میلیمتر است و به رنگهای سفید، زرد و سبز مایل به زرد دیده میشود. در طول تاریخ ایران گرچه لاله هرگز ارزش تجارتی شایانی پیدا نکردهاست اما در مینیاتور، نقش قالی ترانهها و اشعار ایرانی همواره مورد تحسین و توجه قرار داشتهاست. این باغ گل در ابتدای جاده کرج به چالوس و در روستای کندر قرار دارد. فصل مهمانی دشت لالههای مزرعه لزور در روستای کندر در فصل بهار و اردیبهشتماه آغاز میشود و در زمان کمی میزبان شما خواهد بود. مزرعه لزور در غرب روستا و در دامنه کوهی مشرفبه روستا به چشم میخورد. قدیمیترین آثار باستانیای که در آن نقش لاله به چشم میخورد مهرهای برنزی و سنگیای است که از افغانستان به دست آمدهاست و قدمت آنها به بیش از ۲۰ سده پیش از میلاد مسیح برمیگردد. نام کهن دور برای روستا به دلیل دارا بودن اشیا قدیمی مانند سفال و ساروج که به دوره قاجار و صفویه برمیگردد. در فصل پاییز میتوان طبیعت هزار رنگ را مشاهده کرد و در فصل زمستان با توجه به کوهستانی بودن منطقه، میتوان از هوای سرد و برفی روستا لذت برد.

در مقدمة الادب زمخشری که واژهنامهٔ عربی به فارسیاست، عمامه به فارسی «دُلبند» ترجمه شدهاست و ریشهٔ واژهٔ «تولبند» نهایتاً همان دُلبند (Dolband) فارسیاست که از فارسی به ترکی رفته و تلفظ آن به «تولبند» تبدیل شدهاست. احتمالاً مترجم ترکی در هنگام معرفی این گل به اروپائیان و در وصف آن این واژه را به زبان رانده و آن را در بزرگی و شکل به عمامه تشبیه کردهاست. به گزارش گروه فرهنگ و هنر یکتاپرس، باغ لالههای مزرعه لزور یکی از زیباترین باغ لالههای ایران است که در استان البرز و در نزدیکی کرج واقع شده است. از امکانات مزرعه لزور میتوان به سرویس بهداشتی، بوفه، اقامتگاههای بوم گردی جهت شبمانی، آلاچیق، پارکینگ با ورودی هر ماشین ۱۰ هزار تومان، پخت نان محلی در روزهای آخر هفته، چای آتشی و … به جهت سرخی و لطافت، گاهی صورت معشوق به آن تشبیه شدهاست. در نواحی خیلی سرد و مرطوب پیازهای لاله باید از خاک بیرون آورده شده و جهت کاشت دوباره در پاییز در انبار نگهداری شوند. روزنامه آفتاب یزد. بایگانیشده از اصلی در ۲۳ مه ۲۰۱۲.

همچنین تماس با پیاز زخمی لاله باعث تماس با یک مادهٔ شیمیایی به نام تولیپانین Tulipalin A موجود در آن میشود که ممکن است علائم حساسیت را در بدن بهوجود بیاید. انگل: کرم لولهای ساقه و پیاز باعث بهوجود آمدن قطعههای خاکستری تا قهوهای در روی پیاز است. همچنین بر روی برگها، لکههای مرده با رنگ سبز تیره بهوجود میآید، این لکهها بعد از مدتی به رنگ سفید یا زرد تغییر رنگ میدهند. تخمدان: محتوی تخمکهاست که توسط پوشش احاطه شدهاست و بعد از لقاح به صورت بذر رشد مییابد. برای ایجاد ارقام جدید و تازهٔ لاله از روش کاشت بذر استفاده میشود. از نیمهٔ دوم سدهٔ نوزدهم میلادی کاشت لاله در مزارع بسیار بزرگ هلند رایج شد و همچنین پژوهشگران هلندی موفق به ایجاد جورههای جدید و زیبای لاله شدند. یکی از آثار تاریخی مهم بجای مانده از سدهٔ ۷ میلادی تاق بستان است. در دوران ساسانیان و در سدهٔ ۵-۳ میلادی، نقش گل لاله در ظروف نقره و مُهرها، با سه گلبرگ به تصویر کشیدهاست اما در آثار سدهٔ ۶-۵ ساسانی، تعداد گلبرگهای نقش لاله به ۵ عدد افزایش یافتهاست.

جوانهای که در فصل پائیز درون پیاز این گیاه دیده میشود، نمایانگر تمام اجزاء گلی است که در فصل بهار ظاهر میگردد. اما میتوان از نزدیک شدن و رشد عوامل میانجی بیماری مانند شته یا ریشکبال به گیاه جلوگیری کرد. گلپوش: همهٔ گلهای خودروی لاله دارای ۳ گلبرگ و ۳ کاسبرگ رنگین به شکل گلبرگهای هستند. در میان این انواع نوعی که بیش از همه محبوب بود نوعی لاله با گلبرگهای بلند و نوک تیز، شمشیر مانند بود که به نام لالهٔ استانبول شهرت داشت. قطر گل در انواع مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. در آسیا بزرگترین پارک لاله باغ لاله یادبود ایندریا گاندی نام دارد و در شهر سرینگر در ایالت کشمیر هند واقع شدهاست. دارد (کمک) در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۲. بایگانیشده از اصلی در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۲. دریافتشده در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۲. زکریا قزوینی در عجایب المخلوقات میگوید که شقایقالنعمان نامی است که پادشاه حیره نعمان بن منذر بدین گل که به فارسی گل لاله (tulipe) نامیده میشود، دادهاست.

از جشنوارهٔ لاله کانادا به عنوان بزرگترین جشنواره لاله در سراسر جهان نام برده میشود، این جشنواره هر ساله در ماه مه در شهر اتاوا برگزار میشود. هر ساله در ماه آوریل، جشنواره گل لاله در این پارک برگزار میشود. این پارک هر ساله از اواخر ماه اسفند تا اواخر ماه اردیبهشت به مدت ۲ ماه بازگشایی میشود. Etymplogy Online. دریافتشده در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱. دریافتشده در ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۱. نیز لالهاست. در ایران لاله یکی از نامهای دختران است و بنا بر آمار ادارهٔ ثبت احوال کشور در سال ۱۳۹۱ فراوانی نام آن ۲۲٬۱۶۸ نفر در ایران بودهاست. محمد دوم ملقب به محمد فاتح شاهی بود که در سال ۱۴۵۳ میلادی توانست امپراتوری بیزانس را شکست دهد. از زمان محمد دوم بکار بردن نقش گل لاله در سقف یا ساختمان مساجد بسیار رایج شد. شریفی، محمد (۱۳۸۷). محمدرضا جعفری، ویراستار. ↑ شریفی، فرهنگ ادبیات فارسی، ۱۰۸۹. ↑ شریفی، فرهنگ ادبیات فارسی، ۱۲۳۰. ↑ یاحقی، فرهنگ اساطیر و اشارات داستانی در ادبیات فارسی، ۳۷۴. دهیار این روستا برای اولین بار در بهار ۱۳۹۹ یک دشت گل در این روستا با دو میلیون و ۱۰۰ هزار پیاز لاله در ۳۰ مدل و به رنگهای مختلف در عرصه طبیعی روستا ایجاد کرده است.

بر طبق آمار صادرت پیاز لاله از هلند، در سال ۱۹۹۴ میلادی، ۲ میلیارد پیاز به ۸۰ کشور جهان بودهاست. دوما این داستان را در مورد وضعیت سیاسی هلند در سال ۱۶۷۲ نوشتهاست و حوادث داستان آن پیرامون پرداخت جایزه به مبلغ صد هزار سکهٔ طلا برای ایجاد لاله به رنگ سیاه خالص است. بهای بلیط این مجموعه در بهار سال ۱۳۹۹ به ازای هر نفر ۲۰ هزار تومان است. همچنین عنوان تصنیف عارف قزوینی در رثای شهیدان راه آزادی که مربوط به انقلاب مشروطه میباشد “از خون جوانانِ وطن لاله دمیده ” است که مصرعی از آن تصنیف است. همچنین در مُهری استوانهای شکل مربوط به ۲۰-۱۹ سده پیش از میلاد، که از تمدن عیلام در ایران به دست آمدهاست، نقش گل لاله وجود دارد. در بالای تخمدان نیز یک کلالهٔ سه قسمتی قرار گرفته که دانههای گرده به آن میچسبند. جنسهایی که دارای ویژگیهای اساسی یکسانی باشند یک تیره یا خانواده را تشکیل میدهند بنابراین گیاهان جنسهای لاله، لالهٔ سرنگون، سنبل و سوسن با ویژگیهای، «گلپوش شامل سه قطعهٔ خارجی و سه قطعهٔ داخلی که تماماً رنگین و کم و بیش مشابه یکدیگرند، ۶ پرچم و یک تخمدان واقع در بالای محل اتصال قطعات گلپوش» همه تحت تیرهٔ سوسنیان یا با نام مترادف تیرهٔ لاله طبقهبندی میگردند.

به نظر میرسد کاشت این تعداد گل لاله در عوارض طبیعی در کشور نظیر ندارد. علیرغم اینکه این گل بهطور طبیعی در دشتها و کوهستانهای ایران میروید ولی مردم با گفتن «گل لاله» در واقع گل شقایق در ذهنشان نقش میبندد. علیرغم اینکه مردم هر دو کشور علاقهٔ مشابهای نسبت به این گل از خود نشان میدهند، تأثیر این علاقه در هنر دو کشور متفاوت بودهاست. دشت گل لاله کندر در ضلع غربی روستا با کاشت دو میلیون و ۱۰۰ هزار پیاز لاله در ۳۰ مدل مختلف ایجاد شده است. فاصله کندر تا امامزاده داود ۶ ساعت میباشد. اما گل لاله به عنوان مشهورترین گل خودرو، تا آنجا در فرهنگ و ادب فارسی نفوذ و حضور یافته که بسیاری از شاعران با وجود زندگی در محیطهای خشک و بیابانی لاله را میشناختند. گل آن که در انتهای ساقه قرار دارد معمولاً منفرد است ولی ممکن است معدودی از گونهها ۲ تا چندین گل نیز داشته باشد. بهطور کلی این گل به ۷ گروه رنگی سفید، زرد، نارنجی، قرمز، صورتی، بنفش و سبز تقسیم میشود که در هر گروه نیز به غیر از تفاوت در درجهٔ رنگ در شکل رنگآمیزی نیز مانند دورنگ بودن، حاشیهدار بودن و وجود رگهٔ رنگی در درون گلبرگ با یکدیگر تفاوت دارند.

در مرکز گل لاله یک تخمدان بطری شکل، سه حجرهای وجود دارد که هر حجره شامل تعداد زیادی تخمک است. سرانجام در طی شورش خونینی که به رهبری پاترونا خلیل درگرفت، داماد ابراهیم پاشا نخستوزیر و معمار اصلی عصر لاله کشته شد، و احمد سوم نیز از پادشاهی خلع شد. در طی این دوماه در حدود ۸۰۰ هزار نفر که ۷۰ درصد آنان را جهانگردان خارجی تشکیل میدهند، از این پارک بازدید میکنند. پس از طی حدود ۱۰ کیلومتر مسیر جاده فرعی آسفالت کوهستانی در منطقه البرز مرکزی به روستای کندر میرسید. این روستا مسیر قدیمی دیگری نیز از جاده چالوس و روستای پورکان دارد که حدود هفت کیلومتر آخر آن خاکی است. علاوه بر این، گلبرگهای لاله به صورت خام نیز به عنوان سالاد یا در هنگامیکه به عنوان تزئین کیک و شیرینی بکار میرود، نیز خورده میشود. در ایران لاله سمبل شهادت است و به استعاره دلالت بر شخص ایثارگری دارد که در راه آرمان دینی یا ملی به شهادت رسیدهاست.