بتن در صنعت ساختمان بانک اطلاعات ساختمان در حال ساخت

بتن در صنعت ساختمان بانک اطلاعات ساختمان در حال ساخت

به این ترتیب، ترکیبی به وجود می‌آید که مقاومت خوبی در برابر انواع بارها دارد. «ضد خوردگی» (Corrosion-Inhibiting)، یکی از انواع ویژه افزودنی‌ها محسوب می‌شود. این افزودنی به منظور کند کردن روند خوردگی تقویت‌کننده‌های فولادی داخل بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضد خوردگی می‌تواند میزان هزینه‌های ناشی از تعمیر و نگهداری سازه‌های بتن مسلح را در یک بازه 30 تا 40 ساله به طور قابل توجهی کاهش دهد. با این وجود، سرعت افزایش مقاومت در مراحل اولیه گیرش را افزایش می‌دهند. ضد خوردگی‌های ساخته شده از کلسیم نیترات، زمان گیرش را در بازه‌های دمایی مختلف عمل آوری کاهش می‌دهند.

امروزه با استفاده از الیاف شیشه، پلی پروپیلن، فولاد و بعضاً کربن، تولید انواع بتن های کامپیوتری در کاربردهای مختلف صنعتی ممکن گردیده و بکارگیری آنها در کشورهای پیشرفته دنیا مورد قبول صنعت ساختمان واقع شده است. بطور کلی برای کاربرد در سازه، الیاف فولادی می توانند نقش مکملی برای میلگرد داشته باشند. الیاف فولادی با پخش ترکها مقابله می کنند و مقاومت بتن را در برابر خستگی ضربه جمع شدگی و تنشهای حرارتی افزایش می دهند. یکی از نکات بسیار مهم و ضروری در اجرای سازه بتنی تراکم کامل بتن و جاگیری مناسب آن در قالب است. متراکم نمودن بتن با استفاده از روش های معمول یعنی استفاده از ویبراتورها مشکلات متعددی از جمله جداشدگی دانه ها، شن نما شدن بعضی نقاط را به همراه دارد. علاوه بر استفاده بتن یا فولاد در ساخت اسکلت سازه‌ها، برای ساخت سقف آن‌ها نیز پروژه‌ها به دو شکل بتنی و فولادی پیاده سازی می‌شود.

را هم باید حساب کرد.

این کار به ویژه برای کاهش بار مرده سقف، دارای اهمیت بوده و در عمل منجر به طرح دال های مجوف، دال های با پشت بند، دال مشبک و در نهایت سقف های تیرچه و sepanta بلوک شده است. حجم بتن سقف تیرچه بلوک با احتساب 5 سانت بتن رویه و بتن تیرها تقریبا حدود 0.18 مترمکعب در هر مترمربع زیربنا است. یعنی برای یک سقف با مساحت 100 مترمربع حدودا 18 مترمکعب بتن استفاده می شود. اگر به نتایج طراحی سازه پروژه الندشت نگاه کنیم می‌بینیم که حدودا ۱۲۰ مترمکعب بتن در فونداسیون و شمع این پروژه مصرف شد که این مقدار تقریبا ۰.۰۸ مترمکعب به ازای هر مترمربع زیربنا است.

سنگدانه‌هایی از جنس مواد طبیعی (سنگ پا و پوکه معدنی) یا مواد مصنوعی (رس یا شیل منبسط شده) و مواد فرآوری شده (پرلایت و ورمیکولیت) برای ساخت بتن‌های سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنها ویژگی مهم بتن‌های سبک، رسانایی حرارتی بسیار پایین آن‌ها نسبت به دیگر انواع بتن‌ها (ضریب انتقال 0.3 نسبت به ضریب انتقال 10 تا 12) است. قالب بندی و آرماتوربندی یکی از مهم‌ترین مراحل آماده‌سازی قبل از بتن‌ ریزی است.

کاربرد مواد شیمیایی بتن و ساختمان چیست؟

در کل هزینه ساخت یک واحد مسکونی در سال 98 به نسبت سال گذشته بین 30 تا 40 درصد افزایش داشته است. آهنی که در هر متر مربع مصرف می شود به عوامل زیادی بستگی دارد اما دو نکته از بقیه مهم تر است و آن این که باید میانگین قیمت میلگرد و سایر آهن آلات مصرفی را حساب کنید. یعنی برای محاسبه این عدد در ابتدا میانگین قیمت میلگرد و دیگر آهن آلاتی که در هر متر مربع در ساختمان مصرف می شوند را با دستمزد کار جمع می کنیم. در ادامه فایل کامل هزینه بهای ابینه سال 1401 قرار گرفته است که با مطالعه آن می توانید تمام موارد ریز و درشت اجرایی و هزینه های ساخت و ساز و اجرای یک پروژه عمرانی اسکلت بتنی را دریافت کنید و برای پروژه خود حساب کنید.

فواید مثبت سازه‌هایی بتنی

این بتن استفاده ه ی راحتی دارد و دارای اندازه ی اسلامپ ۶۵۰ تا ۷۵۰ می باشد. به خاطر استفاده راحت این بتن به آن ” بتن جاری ” نیز گفته می شود. اگر درجایی از مسلح کننده های ضخیم و قطور استفاده شود، این بتن کارایی مناسبی خواهد داشت. در این بین باید دقت کرد که هزینه گچ و آجر نما و ماسه بادی ، رنگ و… را هم باید حساب کرد. هر یک کیلو رنگ روغنی برای 4 تا 6 متر مربع کفاف می دهد و رنگ پلاستیک به ازای هر یک کیلو می تواند 6 تا 8 متر مربع سطح زیر کار را پوشش دهد.

استفاده از ( V.M.A ) در حضور پودرها امکان جدا شدگی دانه بندی را کاهش داده و مخلوط را یکنواخت تر می کند ولی در استفاده از آن باید به اثرات آنها بر روی عملکرد بلند مدت بتن توجه داشت. استفاده از فوق روان کننده ها می تواند تا حدود ۲۰% مصرف آب را کاهش دهند. استحکام و مقاومت بیشتری نسبت به سازه‌هایی دارد که با استفاده از مصالح دیگری ساخته می‌شوند. این واقعیت وجود دارد که سازه های بتنی دارای عمر طراحی هستند بدین مفهوم که یک سازه بتنی برای عمری معین طراحی می شود گرچه این عمر ۵۰ یا ۶۰ سال باشد.بتن با گذشت عمر دچار افت و خزش می شود که نهایتا باعث تأثیر منفی در عملکرد سازه هنگام وقوع زلزله می شود. ضخامت بتن در سقف کامپوزیت که متداول‌ترین سقف در سازه فلزی است معمولا ۱۰ سانتیمتر است. هرچند در برخی نقشه ها می‌بینیم که مهندسان این مقدار را ۹ یا ۱۱ سانتیمتر آورده اند ولی در اکثر پروژه‌ها معمولا همان ۱۰ سانتیمتر است.

هزینه ناشی از وجوه نقدی آن قسمت از حسن انجام کار که نزد کارفرماست. انبساط و انقباض ناشی از تغییرات دما؛ استفاده از اتصالات حرکتی می‌تواند تا حدی تبعات ناشی از این مسئله را برطرف کند. قابلیت ترمیم؛ شاتکریت، امکان پر کردن ترک‌های سطحی بتن و تقویت آن را فراهم کرده است.

  • وظیفه خمیر سیمان، پر کردن فضای خالی بین سنگدانه‌های ریز، پوشاندن سطح سنگدانه‌های ریز و درشت و پیوند بین تمام ذرات در حین فرآیند سخت شدن یا گیرش است.
  • از این سازه بتنی برای ساخت گنبدهای بزرگ مخازن آب، استادیوم‌های ورزشی و سالن‌های همایش به‌وفور استفاده می‌شود.
  • زخمی کردن بتن روی تیر و یا تیرچه برای جوش دادن میله‌گردهای سقف به هیچ وجه مجاز نمی‌باشد.

یکی از روش‌های مقاوم سازی دیوارها استفاده از شاتکریت بتنی و مسلح نمودن دیوار بتنی یا بنایی می‌باشد که در مقاوم سازی ساختمان به صورت کلی تاثیر زیادی دارد. در این روش ابتدا یک شبکه میلگرد به طور صحیح و مهاربندی شده بر روی دیوار قرار می‌گیرد و سپس با استفاده از دستگاه شاتکریت عملیات بتن پاشی صورت می‌گیرد. بتن الیافی در حقیقت نوعی کامپوزیت است که با بکارگیری الیاف تقویت کننده داخل مخلوط بتن، مقاومت کششی و فشاری آن، فوق العاده افزایش می یابد. این ترکیب کامپوزیتی، یکپارچگی و پیوستگی مناسبی داشته و امکان استفاده از بتن به عنوان یک ماده شکل پذیر جهت تولید سطوح مقاوم پر انحنا را فراهم می آورد. امروزه کاربرد بتن با نرمی بالاتر که بتواند تغییر شکل های زیاد را بدون شکست تحمل نماید، مورد توجه قرار گرفته است.

مزایای بتن خود ترمیم

این نوع براساس استاندارد های بین المللی و طبق آئین نامه ها و دستورالعمل تولید شده و به محل های اجرای پروژه حمل می گردد. سیمان و آب تشکیل یک ماده چسبنده می دهد که باعث می شود سنگدانه و ماسه به یکدیگر بچسبند. ساخته شده با سنگدانه‌ها و سیمانهای معمولی تیپ یک تا پنج پرتلند و با وزن ویژهٔ ۲۲۰۰ تا ۲۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب. این مواد از قوی‌ترین انواع تقلیل دهنده‌های آب هستند که در آمریکا به عنوان روان‌کننده قوی و درASTM به عنوان تیپ F نامگذاری شده‌اند.