جامعترین روش نگهداری کاکتوس

پیاز باید ریشه داشته باشد، اما نباید از بالای آن ساقه سبز شده باشد. ریشه به رشد خود ادامه خواهد داد، اما معمولا تا یک سال خبری از رشد ساقه جدید نخواهد بود. تهوع، دل پيچه و اسهال از عوارض خوردن اين پيازهاست. در هنگام انتخاب گلدان، انواعی را انتخاب کنید که به خاک اجازه ی خشک شدن در اسرع وقت را بدهد، چرا که مانع از گندیدن ریشه ها میشود. این کار رشد را کم کرده یا کاملاً مانع رشد میشود. این کاکتوس را در خاکی متخلخل و ماسهای بکارید. کاکتوس ها سایزها، قیمت ها و اشکال مختلفی هستند. کاشت مجدد کاکتوس ها میتواند دشوار باشد. روش مقابله با حشرات و آفتهای کاکتوس چگونه است؟ کاکتوس به چه مقدار آب نیاز دارند؟ خاک باید به گونه ای باشد که آب به سرعت از آن تبخیر شود. هنگامی که دریافتید گیاه نور کافی و لازم را یا بیش از اندازه دریافت میکند، جای آن را عوض کنید تا بتوانید به بیشترین میزان نور دست یابید.

چرا که شما کنترل بیشتری بر روی تغییرات دما، رطوبت و نور خواهید داشت و در نتیجه نگرانی شما در مورد پرورش کاکتوسهای زیبا کمتر خواهد بود. بنابراین، پس از خواندن این مطلب میتوانید بر اساس روش نگهداری کاکتوس، آن را خریداری نمایید! یک باور اشتباه در مورد کاکتوسها این است که میتوانند از پس بی آبی و نادیده گرفته شدن به خوبی بر بیایند. پرورش سکولنت و کاکتوس ها میتواند سرگرمی بی پایان و خوبی باشد. کاکتوس را در گلدان جدید قرار دهید و به آن کود، خاک وآب بیافزایید. آن را به مقدار کم آبیاری کرده و اگر دوست دارید شاهد شکوفههای زرد رنگش باشید، کلاه اسقف را در معرض نور زیاد خورشید قرار دهید. سپس اجازه دهید تا بخش بریده شده خود را ترمیم کند. این کاکتوس، که بزرگترین نوع کاکتوس است، میتواند به طول 75 فیت برسد و تا 200 سال عمر کند. در حالی که کاکتوس غرقاب شده، به طرز غیر طبیعی پف کرده است، حالتی که در نهایت به پوسیدگی آن منجر خواهد شد.

نکه ی مثبت در مورد سکولنت ها این است که پس از آغاز رشد میتوانید آنها را به آسانی جا به جا کنید و با ترتیب های دلخواه مجددا گلدان را بچینید، و یا گلدان جدیدی درست کرده و به دوستان هدیه دهید. به صورت لایهای بخش پوسیده شده را برش دهید و از گیاه جدا کنید. همچنین برای حفاظت از بازوها، میتوانید گیاه را با روزنامه، حوله ی کاغذی یا فوم بپوشانید. نیمی خاک و نیمی شن با یکدیگر ترکیب کنید و مطمئن شوید که امکان خشک شدن به خوبی وجود دارد. همچنین به شما فرصتی برای بررسی خاک و وجود حشرات و گند زدگی ها میدهد. رشد آرام این کاکتوس باعث شده تا بتوانید برای سالها از آن به عنوان گیاه آپارتمانی نگهداری کنید. این عامل، در رشد کاکتوس بسیار موثر است. از ماه آوریل تا سپتامبر، که کاکتوس در دوران گل دهی است، نیاز به آب دهی بیشتری خواهد داشت و دوران خفتگی، از سپتامبر تا آوریل، نیاز به آب کمتر خواهد بود. همانطور که از نام آن مشخص است، این کاکتوس بسیار ویژه است. در صورتی که شاخه های کاکتوس خود را به سمت نور کشیده اند، بدان معناست که کاکتوس نور کاقی دریافت نمیکند.در صورت دیدن این شرایط کاکتوس را بچرخانید تا تمام قسمت ها نور دریافت کنند.

نرگس شيراز و نرگس شهلا دو نوع عمده نرگسهاي ايران هستند. آیا در روش نگهداری کاکتوس نوع خاک مهم است؟ تا حد ممکن بخش نهایی را صاف و دقیق از کاکتوس جدا کنید. بعد از شروع رشد ساقه، هر زمان که حس کردید خاک خشک است به آن آب بدهید. توصیه میکنیم بین هر برش، مجدد چاقو را بشویید و خشک کنید. اگر خشک بود، یعنی گلدان کاکتوس شما به آب نیاز دارد. پس اگر نمیخواهید کاکتوس خود را از دست دهید، باید سریعا وارد عمل شوید. همچنین اگر نمیخواهید آن را مچددا استفاده نمایید، میتوانید گلدان را بشکنید. در حین تشکیل ریشه جدید، قلمه از ذخایر معدنی خودش استفاده میکند. اگرچه این گلدان ها ظاهری زیبا دارند، اما به دلیل عدم وجود امکان خشک شدن خاک، بهتر است از آنها استفاده نکنید. فراموش نکنید که پوسیدگی و فاسد شدن به سرعت در کاکتوس تکثیر میشود. این کاکتوس را در خاکی ماسهای کاشته و یک هفته در میان آبیاری کنید. پیش از انتخاب کاکتوس، در ساعت های مختلف روز اتاق یا حیاط را بر اساس این موارد بررسی کنید. از آنجایی که این کاکتوس، نرخ رشد بسیار کمی دارد، حدود 1 فوت در هر 10 سال، آنها از گرانترین کاکتوس ها به حساب می آیند.

میزان آبیاری برای هر کاکتوس متفاوت است. بین هر بار آبیاری، صبر کنید تا سطح رویی خاک خشک شود. اگر آن را در خاکی با زه کشی مناسب بکارید و ماهی دو بار آبیاری کنید، برای دهها سال همراه شما خواهد بود! اگر کاکتوس را در خارج از خانه میگذارید، برش آخر را با زاویه بزنید، تا آب در سطح آن جمع نشده و مجدد سبب پوسیدگی نشود. کاکتوس های ساکولنت با رنگ روشن، نیاز به نور بیشتر نیاز دارند.و در فضای باز با هوای معتدل بهتر رشد میکنند.کاکتوس های ساکولنت سبز رنگ، به نور کمتری نیاز دارند و محیط خانه برای آنها مناسب تر است. میتوانید برای تسریع کار، چاقو را با الکل تمیز کنید. اگر بتوانید فضایی در کنار یک پنجره کاملا نورگیر برای آنها فراهم کنید، به چیزی که عاشقش هستند خواهند رسید! ابتدا ابزار برش گیاه را فراهم کنید. بهتر است گلدان کاکتوس را به مکانی خشک و دور از بارش باران منتقل کنید تا زمانی که برش را پوشش دهد.

در صورتی که کاکتوس را در فضای باز نگهداری میکنید، نیاز خواهید داشت تا برای محافظت از آنها، به نوعی برایشان سایه فراهم کنید. حلت اول ، اگر پوسیدگی از بالای کاکتوس آغاز شده باشد، کار راحتتر است. برای از بین بردن شپشک آردی، به اسپری نمودن الکل طبی خواهید داشت. برای گلدان های کوچک، یک یا دو سوراخ کافی خواهد بود. میتوانید برای تمرین، چند سوراخ کوچک در تکه ای سرامیک یا سفال ایجاد نمایید. یک مامیلاریای سالم شکوفههایی صورتی رنگ در بالای خود ایجاد میکنند، درست شبیه تاج. باید فشار را محکم و عمود بر گلدان اعمل نمایید اما بیش از اندازه نیز فشار ندهید، زیرا میتواند موجب ایجاد ترک یا شکستگی گردد. افوربیا تریگونا یکی از کاکتوسهایی است که به مبتدیها نیز احساس حرفهای بودن القا میکند. البته خودتان نیز میتوانید آن را تهیه نمایید. فاصله ی مناسب برای کاشت سکولنت ها در کنار هم معمولا نیم اینچ است که آب دهی را نیز آسانتر مینماید. این گیاه برای رشد به دمای 21 درجهی سانتیگراد یا بیشتر نیاز دارد. چه زمانی کاکتوس را به گلدان جدید منتقل کنیم؟ پوسیدگی معمولا زمانی رخ میدهد که کاکتوس بیش از حد آبیاری شده باشد، رطوبت محیطی بالایی را تجربه کرده یا ریشه آن بیش از حد متراکم شده باشد.

پس از اینکه ریشه جدید در خاک مستقر شد، مانند یک کاکتوس معمولی آن را آبیاری کرده و نور بیشتر به سایت toranjflower آن بتابانید. بنابراین، یک کاکتوس با 7 فوت ارتفاع، هزینه ای حدود 700 دلار یا بیشتر خواهد داشتو هزینه ی کاشت آن نیز بین 100 تا 200 دلار خواهد بود. با تمرین در این کار مهارت پیدا خواهید نمود. اگر نزدیک به هم کاشته شوند، با نظم عجیبی رشد پیدا خواهند کرد که آب دهی را دشوار میکند. بهتر است علائم آبیاری خیلی کم یا بیش از حد را نیز بدانید تا به الگوی صحیحی برای آبیاری کاکتوس دست پیدا کنید. باید بدانید که قیمت تقریبی آنها 100 دلار یا بیشتر برای هر فوت ساگواروی بزرگ است. مانند هر گیاه دیگری، کاکتوس ها و سکولنت ها نیز دچار آفت میشوند. اگر میخواهید کاکتوس های ساکولنت بیشتری اضافه کنید، باید این نکته را در نظر داشته باشید. گلدانهایی با امکان تنفس، مانند گلدان های گلی، سفالی و سرامیکی بهترین هستند، اما در اصل هر نوع گلدانی برای آن میتواند مناسب باشد.

موادی كه از ساقههاي نرگس ترشح ميشود براي ديگر گلهاي شاخه بريده هم مثل رزها، ميخک، فريزيا و لاله مضر است. آينده نگر باشيد چون نرگسها در مرحله به اصطلاح گردنغازي، ممكن است يكطرفه شوند و همين شكل باعث ميشود گلها به يک سمت باز شوند و اگر گلدان سبک باشد آن را واژگون می كنند. اما پوسیدگی که در محل تلاقی ساقه و خاک رخ میدهد، رایجترین نوع آن است. البته كودهاي حيواني هم براي باغچه مناسب است. نرگس حتي نسبت به زنبق هم به سرما مقاومتر است. در طول تابستان بهتر است آنها را به خارج از خانه منتقل کنید. درست است كه نرگس به هواي سرد احتياج دارد اما براي گلدهي به نور خورشيد در بعضي از ساعات روز نیاز دارد. در كشورهاي غرب اروپا، از شرق اسپانيا و پرتغال گرفتهتا به آلمان و انگلستان و نرگس به صورت خودرو ميرويد. اگرچه ساکولنت ها معمولا ارزان قیمت هستند، کاکتوس هایی مانند ساگوارو که تنها درصحرای سونوران آریزونا، اکثر منلطق باژای کالیفورنیا، ونیمی از ایالت سونورا در مکزیک رشد میکنند، قیمت بالایی دارند. کاکتوس جنگلی به نور کافی اما غیر مستقیم علاقه دارد. این کاکتوس آویزی به نور مستقیم خورشید نیاز داشته و باید مرتبا آبیاری شود. آنها عاشق نور هستند ولی نیاز نیست که این نور به صورت 12 ساعت نور مستقیم آفتاب باشد.

بهترین حالت آن است که کاکتوس، پشت پنجره ی جنوبی یا شرقی باشد تا روزانه 4 تا 6 ساعت نور دریافت نماید. حالت دوم ، اگر پوسیدگی از بخش پایینی کاکتوس آغاز شده باشد، متاسفانه کار بسیار سختتر است. در صورتی که گلدان کاکتوس ساکولنت خیلی بزرگ باشد، سرعت رشد ریشه به قدری زیاد خواهد بود که گیاه نمیتواند خود را با آن همگام سازد. اگر خاک خشک است، باید به قدری آب دهید که خاک خیس و نه اشباع گردد. گلدانی که انتخاب میکنید باید به قدری بزرگ باشد که در عرض چند ماه مجبور به تعویض مجدد آن نشوید. برای کاشت یک پیاز، گلدان باید حداقل 18 سانتیمتر عمق داشته و عرض آن حداقل 5 سانتی متر از پهنترین قسمت پیاز بزرگ تر باشد. سپس حتما قبل از شروع، آن را تمیز و ضدعفونی کنید. شما می توانید پیاز این گیاه را به قیمتی ارزان تهیه کرده و آنها را در هر زمانی از سال، به گل دادن مجبور کنید. زمانی که گیاه شکوفه زد آن را از زیر نور مستقیم بردارید. البته اگر برای سرما مقاوم سازی نشده باشند، ممکن است در اثر تابش مستقیم نور خورشید دچار سوختگی شوند.

اما فاصله ی میان آنها مهم است. نرگس یکی از آسانترین گیاهانی است که می توان آن را به شکوفه واداشت. از آنجايي كه امكان وصال نداشت، روز به روز ضعيفتر و نحيفتر شد تا سرانجام جان سپرد. به همین دلیل آنها برای نورانیترین و روشنترین بخش منازل مناسبتر اند. کاکتوس بشکه ای میتواند برای دهها سال زنده بماند. قلمه زدن (کاشت ساقه کاکتوس ) راحتترین روش برای تکثیر کاکتوس به شمار میرود. در این قسمت دستورالعمل هایی برای پرورش سکولنت های زیبا را به شما آموزش خواهیم داد. همه ما عکس هایی از گلدان هایی با سکولنت های مختلف که بسیار زیبا هستند را درپینترست دیده ایم. نشانه ی شدید بودن نور دریافتی از بین رفتن رنگدانه ها و به عبارت دیگر سفید شدن نوک شاخ و برگ های آن است. گلدان را کج کنید و آن را از کاکتوس خود جدا کنید. از سوی دیگر پرورش کاکتوس کار آسانی نیست پس باید پس از خرید گلدان کاکتوس به خوبی روش نگهداری کاکتوس ها را بیاموزیم.

در مناطقی که از نظر آب و هوایی مطلوب باشند، کاکتوس از جمله گیاهانی است که مورد استفاده قرار می گیرد. ورمي كمپوست براي گلدانهايي كه داخل آپارتمان قرار ميگيرند، كود مناسبي است. تصویر فوق از یک ساگوارای بالغ و کمیاب است. همچنین با استفاده از فیلتری یا سوراخ های ریز مانع از خروج خاک از سوراخ شوید. اطراف پیاز را با خاک پر کرده و خاک را دور آن محکم کنید. پس از اینکه خشک شد و زخم را ترمیم کرد، گلدان جدید را با خاک مرطوب پر کنید. اگر آب به کناره های گلدان کشیده شود، برگ ها فاسد خواهند شد. خاک نباید خیس شود، کمی مرطوب شدن کافی است. اگر خاک مرطوب است، میتوانید تا آبدهی مجدد اندکی صبر کنید. در اساطير يونان، نارسيس كه در واقع همان نرگس خودمان است، نام پسري خودشيفته بود كه از عشق چيزي نميفهميد. در مورد اندازه ی گلدان، سایزی را انتخاب کنید که برای رشد گلدان فضای کافی را فراهم کند ولی بیش از اندازه بزرگ نباشد.

از میان اجزای مختلف، تشخیص پوسیدگی ریشه دشوارترین کار است، چون زیر خاک بوده و قابل مشاهده نیست. به همین دلیل توصیه میکنیم ساقههای سالم را از کاکتوس جدا کرده و مجدد در خاکی نو بکارید. در مورد کاکتوس های ساکولنت این موضوع اهمیت بیشتری دارد. برخی از کاکتوس ها ریشه های سطحی دارند، بنابراین گلدان های بلند و باریک گزینه ی مناسبی نخواهند بود. بله. میتوان گفت که باید سالانه گلدان کاکتوس ها و ساکولنت ها تعویض گردد. به علت ملاحظاتی که در ادامه توضیح خواهیم داد، میتوان گفت که فضای داخل خانه برای پرورش کاکتوس ها ایده آل است. در صورتی که محیط کاکتوس ها سرد باشد، آنها قادر به ریشه دهی نخواهند بود. درمورد کاکتوس های ساکولنت، بنا به دلایلی مانند بالا رفتن دما، شدید بودن نور آفتاب، و میزان رطوبت بهتر است آنها را در فضای داخل خانه نگهداری نمایید. نکاتی واضح برای آبیاری کاکتوس وجود دارد: در طول فصول رشد (بهار تا تابستان) کاکتوس به آبیاری و کوددهی منظم نیاز دارد. قیچی باغبانی یا یک چاقوی تیز برای این کار مناسب است. سایز گلدان مهم است.

حتما دستور مراقبت از کاکتوس خود را به دقت بخوانید. اغلب کاکتوسها به میزان زیادی از نور احتیاج دارند. اگر به کاکتوسها علاقه دارید پیشنهاد میکنیمقبل از کطالعه این مقاله انواع کاکتوس را بشناسید. یک کاکتوس بسیار تشنه، رنگ پریده است. کوددهی در دوران گل دهی، حداقل مرتبه در سال، برای کاکتوس یا سکولنت واجب است. چرا که روش نگهداری کاکتوس با ساکولنت کمی متفاوت است. در این شرایط باید به دنبال سطوح نرم و لزج مشکی یا قهوهای بگردید که با بخشهای زرد و سبز کمرنگ احاطه شده اند. در غیر این صورت ریشه ها از آب اشباع میشوند و این میتواند منجر به فاسد شدن ریشه ها گردد. نگهداری از آن کمی متفاوت است. همچنین اندازه ی گلدان و امکان تنفس گلدان کاکتوس در آن حائز اهمیت است. به عنوان یک کاکتوس آپارتمانی مقاوم، هر چه نور بیشتر باشد آن لذت بیشتری خواهد برد. هر دماغه، يك ساقه و گل ميدهد و متخصصان امر معتقدند پيازهاي دو دماغهاي گلهاي درشتتري هم ميدهد. قبل از هر وعده آبیاری، مطمئن شوید که سطح خاک کاملا خشک شده است.

نکته ی جالب: نخستین بازوی ساگواروها حدودا در سن 70 سالگی رشد میکند، زمانی که قد آنها حدودا 7 فوت است. تا زمانی که ساقه شروع به رشد کند به آن آب ندهید. پیازهای کاشته شده را در محل سرد قرار ندهید. قرار دادن كل پياز در آب، سبب پوسيدن پياز می شود. انجیراستور: اگر در كار كاشت گياهان پيازي مبتدي هستيد، نرگس براي شروع بهترين گزينه است چراكه كاشتن پياز آن تا زمان گل دادنش مراحل قابل انجامي دارد و اگر در انتخاب پياز دقت كافي داشته باشيد، خيلي هم باصرفه است. مراحل نجات کاکتوس، به محل پوسیدگی بستگی دارد. در دوران خفتگی نیاز به کود نخواهد بود. نه تنها شكل خاص و منحصر به فرد اين گل چشم را می نوازد بلكه گفته می شود نرگس زارهاي شهر بهبهان در استان خوزستان آنچنان پربار بودهاند كه در فصل گلدهي رنگ يكدست سفيد و زرد، موجي از لطافت را دركوي و برزن ميپراكنده و از فاصلههاي دور عطر اين نرگسزارها استشمام ميشده است. نرگس شيراز كه عطر و بوي منحصر به فردي دارد، معمولا اواخر پاييز تا اواسط بهار گل ميدهد و نرگس شهلا كه شيپور بزرگي در وسط دارد و گلبرگهایش طيفي از رنگ زرد است از اواخر زمستان تا اوايل بهار مهمان باغچهها ست.