حقیقت ها و رازهای گل رز که احتمالا تاکنون نمیدانستید!

حقیقت اول این است که باستانشناسان، فسیلهایی از گل رز یافت کردهاند که قدمت آنها به 35 میلیون سال قبل باز میگردد! ضمن اینکه انواع دیگری از رز آبی هم وجود دارد که با رنگهای مخصوص ترکیب شدهاند. نکته جالبی که در مورد این رز وجود دارد این است که در سال 1945، کلیسای جامع در طی بمبارانها تخریب شد، اما این بوته گل رز نجات پیدا کرد و سالم ماند! ژنرال واشنگتن از 1789 تا 1797 به ریاست جمهوری ایالات متحده مشغول بود و پس از این مدت با اشتیاق فراوان به مزرعه خود در Mount Vernon بازگشت تا بالاخره به شغلی بپردازد که همیشه آرزوی آن را داشت: باغبانی! میوه رز غنی از ویتامین سی است و میتواند پس از خشک شدن، به یک چای خوش طعم تبدیل شود. شاید برایتان تعجبآور باشد، اما جالب است بدانید که قدیمیترین رز جهان اکنون 1000 ساله است! رنگ و نوع رزها، بحثی مفصل است، اما آیا این حقایق ساده و جالب را میدانستید؟ جالب است بدانید مرتفعترین بوته رز گزارش شده تا به امروز، قدی برابر با 7 متر دارد. در یونان باستان، گل رز ارتباط بسیار نزدیکی با آفرودیت داشته است.

گلبرگ این رزها در شب جمعآوری میشود، زیرا میزان رایحه آنها تا قبل از طلوع خروشید به اوج خود میرسد. با اینکه بسیاری از مردم گل رز را تنها بهعلت زیبایی آن در باغچهها و منازل خود میکارند، اما کاربردهای دیگری نیز برای این گل جذاب وجود دارد. رز وحشی تنها یک بار در سال گل میدهد و بهطورطبیعی توسط حشرات گرده افشانی میشود. رزها تنها بهعنوان یک گل تک شاخه رشد نمیکنند، بلکه انواع بوتهای، درختچهای، رونده و سنگفرشی آنها نیز موجود است. آنها نام این رز را “Souvenir du President Lincoln” گذاشتند. گفتنی است رنگ آبی این گیاه (هرچند که کاملا آبی نیست و بیشتر فیروزهای است) بهصورت طبیعی وجود ندارد و پیوندی یا رنگآمیزی شده است. این رنگ نه در طبیعت و نه بهصورت پیوندی به رنگ سیاه کامل رشد نمیکند. حاصل این معرفی نیز این است که امروزه انواع مختلف رز بهعنوان گل ایالتی در جورجیا، نیویورک و واشنگتن شناخته میشوند. House of York با رز سفید، و House of Lancaster با رز قرمز! حتی وقتی واژه گل را بیان میکنیم، در اغلب اوقات تصویر یک رز قرمز در ذهنمان ظاهر میشود! بد نیست بدانید که چیزی به نام رز سیاه یا رز آبی وجود ندارد.

اغلب گونههای رز متعلق به آسیا هستند، به نسبت آسیا تعداد کمتری نیز بومی آمریکای شمالی بوده و باقی نیز به اروپا و شمالغربی آفریقا تعلق سایت toranjflower دارند. چیزی به نام رز سیاه وجود ندارد. گلی که معمولا بهعنوان رز سیاه ارائه میشود، تنها یک رز قرمز بسیار تیره است. و در نهایت، باید به رز دیگری اشاره کنیم که توسط Swim و Weeks پیوند زده شده و با نام “Mister Lincoln” به صورت گسترده عرضه میشود. این حقیقت بعدی درباره گل رز است که باید به آن توجه داشته باشید. حقیقت این است که تنها راه برای دستیابی به رز واقعا آبی، انجام دستکاریهای ژنتیکی در آزمایشگاه است. میوه گل رز نیز مثل خود آن مزایای پزشکی دارد، اما مزایای پزشکی کمی برای آن به ثبت رسیده است! حقیقت بعدی در مورد گل رز که در دل راز چهارم از رازهای گل رز قرار دارد، روند استخراج روغن رز از گل آن است که به مقدار بسیاری زیادی از گل رز نیاز دارد، بهطوریکه برای تهیه تنها یک گرم از این روغن به 2000 گل رز نیاز است! در این مطلب، سعی کردیم که تنها به بخشی از رازهای گل رز بپردازیم. علاوهبر تالار افتخار رز در سال 1998، رزی به نام “Overnight Scentsation” از طریق ماموریت کشف STS-95 به مدار فرستاده شد!

بااینحال چنانچه بخشی از مطلب را خوانده و سوالی برایتان پیش آمده و جواب آن را نمیدانید یا در مورد گیاهان خانگی و آپارتمانی آن را از طریق بخش نظرات همین مطلب با کارشناسان سرویس خرید آنلاین گل گُلسِتان درمیان بگذارید تا در اسرع وقت به ان پاسخ دهند. در این مراسم، رزهایی که به نظر میرسد محبوبترین رزهای جهان هستند حضور دارند و رزهای برنده از طریق آراء اعضای “فدراسیون جهانی جوامع رز” مشخص میشود. این مایع بهعنوان طعمدهنده رز در دسرها، مرنگها، مارشمالو و نوشیدنیهای مختلف حضور داشته و طعمی بینظیر خلق میکند. در طول تاریخ، گل رز بهعنوان غذا مورد مصرف قرار گرفته و فواید پزشکی متعددی نیز برای آن به ثبت رسیده است. در ویرجینیا، او دستی به سر و روی خانه خود کشید و یک گلخانه بسیار زیبا در آنجا بر پا کرد و به نظارت بر کشت غذا و سایر محصولات پرداخت. در آن زمان از گلبرگها و میوههای رز برای مصارف خوراکی، تزئین ظروف غذا و تهیه گلاب استفاده میشد. ضمن تولید عطر از این گلبرگها روغن آن نیز استخراج شده و برای ترکیب شدن برای ساخت عطر و سایر صنایع مشابه مورد مصرف قرار میگیرد. گلبرگهای رز خوراکی است و گلاب (تهیه شده از خیساندن گلبرگها در آب) به وفور در ژله، پاستیل، مربا و همچنین به عنوان طعمدهنده بهخصوص در غذاهای ایرانی، هندی و چینی مورد استفاده قرار میگیرد.

این میوه در رنگهای مختلفی مثل نارنجی، قرمز، بنفش تیره یا حتی سیاه رشد میکند. بگذارید یک مثال خوب بزنیم: “رز سیاه ترکیه”،گونهای از رز است که اگرچه به رنگ سیاه دیده میشود، اما در واقعیت یک رز قرمز- زرشکی بسیار تیره است. بهجای آن انواع زیبایی از رزهای بنفش در گونههای قدیمی وجود داشته و صدها رز ارغوانی و یاسی نیز در سالهای 1950 و 1960 به جهان معرفی شده است. در سال 2004، دانشمندان با استفاده از تغییرات ژنتیکی توانستند رزهایی با رنگدانه نوعی از آبی تولید کنند، اما چنین رزهایی هنوز در دسته رزهای بنفش و ارغوانی قرار گرفته و راه درازی برای رسیدن به رنگ آبی واقعی در پیش دارند. در مورد رز آبی نیز باید بگوییم که رنگدانههای واقعی آبی، بهطور طبیعی در رز وجود ندارد. جالب است بدانید که “دره رز” در کشور بلغارستان، حدود 85 درصد از روغن رز سراسر جهان را تولید میکند. از دیگر حقیقت های جالب در مورد گل رز این است که در تاریخ 20 نوامبر سال 1986، رئیس جمهور زمان یعنی رونالد ریگان بهطور رسمی رز را بهعنوان نماد گل ملی ایالات متحده معرفی کرد. نکته جالبی که باید بدانید این است که میتوانید رزهای رنگین کمانی بسازید!

بهترین کار این است که خودتان به کاشت رز بپردازید و با خیال راحت از آن برای مصارف پزشکی، خوراکی یا هر مورد دیگری بهره ببرید. ضمن اینکه از این میوه برای تهیه مربا، ژله و مارمالاد نیز استفاده میشود. ضمن اینکه ریشههای آن در زیر زمین دست نخورده و بدون هیچ آسیبی باقی ماند و بلافاصله باقدرت به رشد خود ادامه داد. مردم روم باستان از گل رز برای تزئین ساختمانها، لوازم منزل و حتی زیباسازی خودشان استفاده کرده و از گلبرگهای آن نیز برای تشکیل فرشی از گل و زیباسازی زمین بهره میبردند. شواهد دیگری نیز از 5000 سال پیش باقی مانده است که نشان میدهد چینیها و ژاپنیها باغهای وسیعی از گل رز ساخته بودند؛ البته دقیق نمیدانیم که هدف از کاشت وسیع رز در آن مناطق به علت زیبایی آن بوده است یا خیر، اما این موضوع خوب بهخوبی در مورد این حقیقت که گل رز یکی از قدیمیترین گلهای روی زمین است خبر میدهد. او هنگامی این اعلامیه را مطرح کرد که در باغ رز معروف کاخ سفید ایستاده بود. تا به اینجا، رازهای جالبی درباره گل رز گفتیم، اما چند حقیقت جالب دیگر نیز وجود دارد که در تکمیل حقیقت های گل رز در ادامه به شما خواهیم گفت.

همان طور که در بخش رازهای گل رز گفتیم، گلبرگهای رز خوراکی هستند و میتوانید آنها را به صورت خام، خشک شده یا خیسانده در آب بخورید. بهطور شگفت آوری، این رز هنوز رشد میکند و در دسترس است! این گیاهان از همان رز قدیمی و طبیعی گرفته شدهاند و به دستههای مختلفی تقسیم میشوند. رز (گونه Rosa از خانواده Rosaceae)، قدیمیترین گیاه کشت شده است و از دیرباز برای مصارف تزئینی مختلف به کار گرفته میشده است. گل رز از سرده گیاهان Rosa حاصل میشود و به خانواده Rosaceae تعلق دارد. یک رز معمولی میتواند تا 35 سال زندگی کند، اما این طول عمر در صورت رسیدگی صحیح میتواند بیشتر از مقدار شود. این گیاه یکی از نادرترین و کمیابترین رنگها را دارد. گل آن بسیار پرتراکم و 4 قسمت است و عطر بینظیری دارد. رنگ گلهای آن قرمز پررنگ است و عطر بسیار قوی دارد؛ به گونهای که میتوان رایحه آن را از سوی دیگر باغ به راحتی استشمام کرد.

این گل رشد کرده، بزرگ میشود، شاخههایش به حالت کمانی خمیده میشوند و عطر مستکنندهاش مثل یک آبشار بنفش به اطراف پخش میشود. این شپشک در کل ساقهها رشد کرده و غنچه و گلها را آلوده میکند. رزها میتوانند مورد حمله شپشک آردی (یک بیماری قارچی که برگها را خاکستری-سفید میکند) قرار بگیرند. ضمنا تئوفراستوس (فیلسوف و بناینگذار دانش گیاه شناسی، 382-287 ق.م) نیز که در سالهای زندگی خود که به خیلی سال پیش برمیگردد درباره ترکیب و پیوند انواع مختلف رز در یونان نوشته است؛ در این نوشتهها هم علت اصلی علاقه مردم یونان به رز ذکر نشده است، اما براین راز از رازهای گفته شده در مورد گل رز صیحه میگذارد. این رز هنوز هم در آنجا موجود است. در سال 1865، فروشگاه گیاهان Moreau-Robert در آنژه فرانسه، یک رز جدید را به افتخار رئیس جمهور اسبق یعنی آبراهام لینکولن آمریکا رونمایی کرد. مراسمی به عنوان “تالار افتخار رز” وجود دارد.

نگهداری از رزها تقریبا آسان است، کافیست آنها را در مکانی نورانی کاشته و به قدر کافی آبیاری کنید؛ به گونهای که خاک همواره مرطوب بماند. David Austin پرورش دهنده رز در طول 15 سال مبلغی برابر 5 میلیون دلار برای ساخت گونهای رز به رنگ زرد آلو هزینه کرد. در اغلب گونهها، طول گل رز بین 5 الی 15 سانتیمتر است. عده زیادی مخالف این امر هستند، اما گویا فراموش کردهاند که تاریخچه پیوند و کاشت گیاهان تماما بر پیشرفت ژنتیکی استوار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این گل، مطالعه سایر مطالب وبسایت را فراموش نکنید. اگر جوابتان بله است، با این مطلب از گُلسِتان و حقیقت ها و رازهای گل رز که احتمالا تاکنون آنها را نشنیدهاید همراه باشید. راز چهارم از گل های گل رز که باید آن را بدانید این است که روغن رز قرنهاست که بهعنوان یکی از اساسیترین عنصرهای صنعت عطرسازی تلقی میشود.

میتوانید با افزودن مقداری شکر به گلاب، سیروپ رز بسازید. ضمن اینکه در ادامه نیز به سوالات پرتکرار شما در مورد حقیقت ها و رازهای گل رز پاسخ دادهایم و میتوانید پاسخ برخی سوالات خود را از بین آنها پیدا کنید. همچنین میتوانید پس از فشرده سازی آن، به یک سیروپ رز خوش طعم برسید! آنها این نام را برای جنگ برگزیدند، زیرا هر طرف از این جدال با یک رز نشان داده میشد. طبق افسانهها، این بوته گل رز نماد موفقیت و آینده روشن هیلدسهایم است؛ گویی تا زمانی که این رز شکفته میشود، هیدسهایم هرگز سقوط نکرده و رو به افول نخواهد رفت. پس باید خودتان دست به کار شوید و از هر گونه ماده شیمیایی در روند پرورش رز دوری کنید. دراین باره یادتان باشد که اگر قصد دارید از رز در غذاهای خود استفاده کنید، رز انتخابی حتما باید فاقد هرگونه مواد شیمیایی باشد و باید از استفاده از رزهایی که با آفتکش، حشرهکش یا هر گونه مواد شیمیایی دیگر اسپری شدهاند اجتناب کنید. بحث از روغن گل رز شد و باید بگوییم که گلاب، یک فرآورده فرعی است که در مسیر تولید روغن رز حاصل میشود.

همه ما میدانیم که از دیرباز، گل رز نماد بیقید و شرط عشق بوده است، اما رنگ انتخابی شما میتواند پیام دیگری را به گیرنده منتقل کند. ما نیز در این مطلب سعی کردیم همه حقیقت ها و راز های گل رز که احتمالا تا به امروز نمیدانستید را به شما بگوییم. یونانیها و رومیان از این گل عطر تولید میکنند و تا به امروز این رایحه یک عضو بسیار حیاتی در بسیاری از موفقترین و بهترین ترکیبهای عطر جهان است. رزها میوهای توت مانند به نام “Rose hips” تولید میکنند. این رز با نام “رز ژولیت” در سال 2006 در شوی گل چلسی به نمایش گذاشته شد و نهتنها به دلیل رنگ زیبای خود، بلکه به این علت که ژولیت گرانترین رزی بود که تا کنون در جهان ارائه شده بود طوفانی در جهان برپا کرد؛ رز ژولیت در همان سال به مبلغ 25.8 میلیون دلار به فروش رسید و به گرانترین نوع رز در جهان تبدیل شد.

این رزها میتوانند از اوایل بهار تا اواخر پاییز گل بدهند و فقط زمستان را استراحت میکنند. فقط برخی از انواع این گیاه با رنگ زرشکی بسیار تیره و یا بنفش بسیار تیره وجود دارد که بسیار نزدیک به مشکی هستند. این رز، اولین رزی بود که فضای خارجی پرتاب شد. بیماری به نام “لکه سیاه رز” سبب زرد شدن و ریزش برگهای رز خواهد شد. طبق اعلامیه پرزیدنت ریگان، جرج واشنگتن یک رز را پیوند زده و آن را به یاد مادرش، رز “ماری واشنگتن” نامگذاری کرده است. بخشهای سفت و نوک تیز روی ساقه رزها در اصل خار هستند، با اینکه ما عموما آنها را تیغ مینامیم؛ آنها معمولا قلابهای داسی شکل بوده به رز کمک میکنند تا پس از رسیدن به رشد کافی به سایر گیاهان تکیه دهد. امیدواریم این حقایق علمی و در عین حال جالب، به شما کمک کرده باشد تا از گل محبوب خود بیشتر لذت ببرید و حتی به آن افتخار کنید! همچنین توجه داشته باشید که معنی این رنگها ممکن است در فرهنگهای گوناگون، متفاوت باشد. در این باغها، گلهایی در تمامی رنگها یافت میشدند و رزها نیز همیشه موجود بودند. این رایحه یکی از ارزشمندترین ویژگیهای این گل است.

جرج واشنگتن اولین پرورشدهنده گل رز در ایالات متحده بود؛ او حتی نام یکی از گونههای رز را به افتخار مادرش Mary Washington نام گذاری کرد. کافی است یک رز سفید را برداشته و ساقه آن را در کاسههایی مملو از رنگهای مختلف و آب فرو کنید. علاوهبراین این مایع جادویی در خوراک و آشپزی خاورمیانه نیز جایگاه ویژهای را به خود اختصاص داده است. رزهای فلوربوندا، این دسته از رزها از گیاهانی هستند که گلدهی بسیار طولانی و بلند مدتی دارند. این رز بسیار مقاوم است و گلدهی خود را در طول فصول مختلف تکرار میکند. این گل، بهعنوان یکی از مدرنترین رزهای حال حاضر شمرده میشود. برای مثال، در کشورمان ایران گلاب دارای ارزش ویژهای است و مراسم گلابگیری نیز یکی از جاذبههای فرهنگی ما بهشمار میرود. رایحه رز یکی از محبوبترین رایحهها در دنیای گلهاست و از آن برای تولید عطرهای مختلف استفاده میشود. رز دارای تنوع بسیار زیادی در رنگ، طرح، شکل و اندازه است. اما این رنگ، آن آبی نیست که ما به دنبالش هستیم. خاصترین گونه این گیاه، رز آبی است. انواع مدرن رز در واقع گیاهانی پیوندی هستند که بعد از سال 1867 متولد شدهاند. بعد از گفتن رازهای گل رز برای تکمیل حقیت های گل رز بد نیست مواردی را نیز در ادامه به شما بگوییم.