سردرد چیست؟ بررسی انواع, علل، علائم و درمان آن

در سال‌های گذشته ۲ گرم سولفات منیزیوم داخل وریدی تجویز می‌شد که اخیراً اثر سودمندی در موارد تجویز آن گزارش نشده است. سردرد لوب پیشانی وقتی درد ملایم تا شدیدی در پیشانی یا شقیقه ها باشد ایجاد می شود. این نوع درد معمولاً گاه گاه روی می دهند و نامنظم نامیده می شوند. استفراغ می تواند باعث سردرد شود، اما عوارض قطع مصرف چیزی نیز می تواند این کار را انجام دهد. ترک الکل، کافئین یا دیگر مواد می تواند منجر به برخی علائم از جمله سردرد شود.

برخی از افراد می‌گویند احساس می‌کنند گیره‌ای جمجمه آنها را می‌فشارد. برای مثال، ممکن است متوجه شوید که برخی از رایحه‌های قوی سبب بروز سردرد شدید در شما می‌شوند. در این شرایط، پرهیز از استفاده از عطرها و محصولات معطر می‌تواند تفاوت زیادی در تعداد سردردهایی که تجربه می‌کنید ایجاد کند. همین موضوع در مورد سایر محرک‌های رایج مانند مواد غذایی مشکل‌ساز، کمبود خواب و وضعیت نامناسب بدن نیز صدق می‌کند.

طب سوزنی نیز روش درمانی است که ممکن است درد در نقاط مختلف را کاهش دهد. آمپول کتورولاک داروی مسکنی است که پزشکان برای کاهش دردهای بسیار شدید از آن استفاده می‌کند. با مطالعه مقاله«آمپول کتورولاک (Ketorolac)» بیشتر و بهتر با این دارو آشنا می‌شوید.

یکی از این روش‌ها استفاده از مسکن هاست، اما به دلیل عوارضی که این مسکن‌ها دارند توصیه می‌شود که کمتر از آن‌ها استفاده شود. همانطور که گفته شد سردرد یکی از عارضه‌های رایج در بارداری است. گاهی ممکن است منجر به گردن درد در خانم‌های باردار شود که در اغلب مواقع خطری برای مادر و جنین نخواهد داشت. سردرد یک‌طرفه ضربان‌دار همراه با تهوع و استفراغ و یا ترس از نور. خوردن مواد سرشار از آنتی اکسیدان، در گذر زمان، می تواند به رفع فشار در سینوس ها کمک کند بلوبری، توت فرنگی، گیلاس و آلبالو و تمشک ها می توانند گزینه های خوبی باشند. کافئین زیاد باعث حمله های میگرنی در بیماران می شود، اما ترک روزانه یک فنجان قهوه ممکن است سخت باشد.

بنابراین افرادی که به‌طور مکرر دچار سردرد می‌شوند، باید به میزان کافئین مصرفی خود دقت ویژه‌ای کنند. با تغییر سبک زندگی و رعایت دستورالعمل‌هایی که متخصص ارائه می‌کند، می‌توانید این سردردها را قطع کنید. در ادامه چند مورد از قوی‌ترین قرص‌های سردرد برای درمان سردرد شدید را معرفی خواهیم کرد. مشتقات ارگوتامین به دلیل اثر منقبض‌کنندۀ قوی عروقی در بارداری نباید مصرف شود.

کَپسایسین موجود در فلفل کاین ماده‌ی مناسبی جهت درمان التهاب و درد است. فلفل کاین می‌تواند از طریق تحریک پاسخ درد در ناحیه‌ی دیگری از بدن عامل ایجاد احساس درد را که ماده‌ی P نام دارد، از بین ببرد. وقتی ماده‌ی P به‌میزان کمتری در بدن وجود داشته باشد، پیام درد به مغز نمی‌رسد و درنتیجه احساس تسکین درد به‌وجود می‌آید. فلفل کاین همچنین درصورت استفاده‌ی موضعی قادر به رفع علائم سردرد و شل‌کردن عضلات است. این نوع فلفل در برخی کشورها مانند ایالات متحده‌ی آمریکا بیشتر به‌عنوان طعم‌دهنده استفاده می‌شود، اما در برخی دیگر از نقاط جهان مانند آمریکای شمالی و چین دارای مصارف غیرخوراکی و درمانی است.

افرادی که به سردرد میگرنی دچار می‌شوند ممکن است سردرد آن‌ها تا چند روز و حتی یک ماه ادامه پیدا کند. برخی از انواع سردردهای میگرنی، شبیه به حالت سکته مغزی می‌مانند و یک سمت بدن فرد دچار بی‌حسی می‌شود و کلمات برای وی نامفهوم هستند و احساس ضعف دارد که به آن‌ها نیمه فلج‌کننده می‌گویند. برخی از افراد هنگام میگرن یعنی زمانی که در پیش میگرن قرار دارند تا چند دقیقه پس از شروع درد، نقاط روشن، چشمک‌زننده یا خطوط نوزانی متحرک می‌بینند که به آن میگرن همراه با هاله می‌گویند.

اگر سردرد غیرقابل‌تحمل باشد بیمار توصیه به مصرف ایبوپروفن می‌شود. این قرص نسبت به استامینوفن قوی‌تر است و به همین علت برخی از افراد که سردرد خفیف و موضعی با علت بیرونی دارند نیز جهت تسریع روند تسکین درد از آن استفاده می‌کنند. آزمایش‌های بالینی مختلف نشان داده‌‌اند که درمان کایروپراکتیک به درمان سردرد کمک می‌کند.

همچنین می‌توان با ترفندهای ساده در منزل، مانند نوشیدن مایعات بیشتر، استفاده از مرطوب کننده هوا یا اسپری بینی آب شور، احساس بهتری ایجاد کرد. آزمایش خون می‌تواند به پزشک نشان دهد که آیا مشکلی همچون عفونت وجود دارد یا خیر. باتربور را با احتیاط مصرف کنید، چون نوع غیرخالص آن می‌تواند منجر به آسیب کبدی شود. علاوه بر این اثرات بلندمدت استفاده از این گیاه هم نامشخص است. مصرف روزانه‌ی ویتامین‌های ب بی‌خطر تلقی می‌شود، چون محلول در آب هستند و میزان اضافی‌اشان از طریق ادرار از بدن خارج می‌شود. ۵ درصد زنان دچار میگرن احتمالی هستند، یعنی همۀ معیارها را به جز یک مورد دارند.