شرایط کاشت و نگهداری گل نرگس

گل نرگس گلی مقاوم در برابر سرما است و بهتر است قبل از آنکه دمای هوا بالا برود کاشته شود زیرا این گل سرما را دوست دارد و همچنین برای آنکه این گیاه با سردی زمین دچار انجماد نشود نیز لازم است قبل از سرد شدن کامل زمین کاشته شود و بنابراین پاییز بهترین فصل کاشتن برخی سایت toranjflower گونههای نرگس است. این گل باید به تنهایی در یک گلدان جداگانه کاشته شود و نمیتوان آن را با گلهای دیگر در یک گلدان کاشت، زیرا ساقه های نرگس مادهای ترشح میکند که ممکن است باعث پژمردگی سایر گلها شود. گلهای پژمرده و خشک شده را جدا کنید اما اجازه دهید ساقه گل تا 6 هفته باقی بماند، شاید در این مدت ساقه ها دوباره بتواند گل باز کند. این گل در ساعاتی از روز نیاز به نور خورشید دارد تا بتواند شکوفا شود و گل باز کند. برای آنکه به خوبی رشد کند به آبیاری مناسب و نه زیاد نیاز دارد و همچنین خاکی که مواد آلی لازم را به گیاه برساند نیز ضروری است. بهترین جا برای نگهداری پیازها یخچال است. در صورتی که شرایط رشد گیاه مهیا باشد میتوان آن را در آپارتمان نیز نگهداری کرد ولی این گل به نور آفتاب نیاز دارد و سرما دوست است و برای رشد لازم است حدود ۸ تا ۱۰ هفته در دمای حدود ۷ درجه قرار داشته باشد که ممکن است در بسیاری از آپارتمانها چنین شرایطی وجود نداشته باشد.

بنابراین گلها را در معرض نور خورشید قرار دهید تا بتوانند زیباترین گلها را به بار بیاورند. بهترین شرایط رشد نرگس این است که قبل از باز کردن گل ساعتی از روز گل را در معرض نور خورشید قرار دهید. این گل را باید در زمینی بکارید که نور آفتاب به آن برسد. منطقه ای که قصد کاشتن نرگس را در آن دارید باید نورگیر مناسبی داشته باشد تا گل ها بتوانند نور خورشید را جذب کنند و گل بدهند. سپس پیازی که دو ساعت در آب مانده را برداشته و گلدان تا نیمه از خاک مناسب پر کرده و پیاز را در آن قرار دهید به شکلی که دو سوم پیاز در خاک قرار گیرد و بقیه آن از خاک بیرون باشد. آب دادن افراطی به این گل ممکن است باعث زرد شدن برگها و عدم باز کردن گل بشود. رطوبت زیاد باعث پوسیده شدن پیاز و ریشه این گل میشود. به دلیل سمی و زهرآگین بودن پیاز گل نرگس در اسطورهها و افسانهها گلی سمی تلقی میشود درحالیکه گل آن سمی نیست مگر آنکه در مقدار زیاد خورده شود. به دلیل سمی بودن گیاه، خرگوش و بسیاری از حیوانات از آن تغذیه نمیکنند و این گیاه در برابر حمله حیوانات مقاوم است.

گل نرگس به راحتی رشد کرده و نیاز به مراقبت زیاد ندارد ولی لازم است شرایط برای رشد آن فراهم باشد. خاک سبک و زهکشی شده بهترین خاک برای رشد و شکوفاشدن نرگس ها است. برای کاشت این گل منطقهای را انتخاب کنید که دارای خاک سبک و زهکشی شده باشد. انواع گل نرگس آپارتمان مانند نرگس شهلا که میتوان آن را در گلدان کاشت و در دمای مناسب در گلخانه نگهداری کرد در صورتی که سالهای بعد نیز در شرایط مساعد رشد قرار گیرند دوباره گل خواهند داد چرا که پیاز گل نرگس برای چندین سال گلدهی دارد. نگهداری نرگس پس از بار دادن کاری ساده و آسان است زیرا به سرما مقاوم است و آب و هوای مخصوصی نیاز ندارد و همچنین به دلیل سمی بودن آن در برابر حیوانات نیز نیاز به محافظت ندارد چراکه هیچ حیوانی آن را نمیخورد. قبل از اینکه برگها زرد بشوند هرگز آنها را قطع نکنید زیرا موجب توقف رشد گل در سال آینده میشود. در صورت کاشت این گل در گلدان فراموش نکنید که کف گلدان را سوراخ کنید تا آب اضافی گلدان خارج شود. اجازه دهید گل ها در شرایط طبیعی بمیرند، هرگز بعد از باز کردن گل خودسرانه گلها را قطع نکنید.

مهم این است که پس از قرار دادن پیاز در خاک به اندازهای خاک نرم بر روی آن قرار گیرد که حدود ۴ برابر اندازه پیاز خاک روی آن را بپوشاند. بهترین زمان کاشت پیاز آن پاییز و پیش از سرد شدن زمین است. میتوان این پیازهای کوچک را از پیاز اصلی جدا کرد و در فاصله مناسب از پیاز نرگس قرار داد و در زمین کاشت تا بارور شود. گل نرگس شیراز نیز مانند انواع دیگر در حدود ۱۰ سانتیمتری عمق زمین کاشته شده و پیازهای نرگس شیراز با فاصله ۱۵ سانتیمتری از یکدیگر قرار میگیرد. گل نرگس شاعری زیبایی خیرهکنندهای دارد و ظاهری شاعرانه با گلبرگهای سفید و بزرگ و شیپور کوچک زرد و نارنجی در وسط گل دارد و با این ویژگیهای که از نظر زیبایی و رایحه از تمامی نرگسها خاصتر است جلوه شاعرانهای در طبیعت دارد. بنابراین این گل نماد زیبایی نیز هست. نرگس شیراز با ترکیب رنگ زیبای زرد و سفید خود زیبایی خیرهکنندهای دارد. نرگس شیراز به دلیل ترکیب رنگ زیبای زرد و سفید و شکل لطیفش چشمنواز است و زیباترین نرگس که نرگس شاعر است با طراحی ویژه و خارقالعاده خود میدرخشد.

این گل زیبا نوعی گیاه پیازی است و دارای پیازی فلسی و مطبق است و از نوع گیاهان دائمی است. این گیاه پیازی با ارتفاع حدود ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر به عطر دلپذیرش مشهور است و بیش از گیاهان گلدار دیگر نسبت به سرما مقاوم است. نحوه کاشت این گیاه مانند گیاهان پیازی دیگر با استفاده از پیازی مناسب و بدون خراش و بریدگی است. در هنگام خرید پیاز این گل حتما پیازهایی را خریداری کنید که خشک نشده باشند و دارای زدگی و بریدگی نباشد. اگر توجه کافی را در هنگام انتخاب پیاز گل نرگس داشته باشید به سادگی این گل به بار نشسته و رشد میکند و برای سالها در فصل بهار گل میدهد. این گل همچنین برای حیوانات خانگی می تواند خطرناک باشد و موجب مسمومیت حیوان بشود. پس اطمینان حاصل کنید که حیوانات خانگی از این گل دور بمانند. نکته ۱: در صورتی که علفهای هرز در اطراف نرگس رشد کردند بهتر است به سرعت آنها را حذف کنید زیرا علف هرز عاملی مهم در عدم رشد نرگس است. زیرا گیاه نیاز به فرصت دارد تا با رشد بیشتر انرژی بیشتری برای سال بعد ذخیره کند.

با توجه به گونه نرگسی که انتخاب کردید نوع خاک از نظر اسیدی بودن اهمیت دارد. گل نرگس سیکلمیوس نوع دیگر تکگل از انواع نرگس و به رنگ زرد است که تا ارتفاع ۳۰ سانتیمتر نیز رشد میکند. گونهای از گلهای نرگس را انتخاب کنید که در زمانهای مختلف بتوانند گل باز کنند. در انتخاب این گل نوعی را انتخاب کنید که به سرعت تکثیر شوند. تکثیر و پروش این گل زیبا با پیاز نرگس انجام میشود و با کاشت پیاز گل نرگس میتوان با روش تخصصی گلهای معطر تولید کرد. با گذشت زمان این گل پیازهای جدیدی تولید میکند که به پیاز اصلی که در ابتدا کاشتهاید متصل میشود و موجب ایجاد انبوهی از گل­های نرگس در محلی که گل را کاشتهاید می شود. در برخی از کشورها از ترکیبات نرگس برای تولید داروی درمانی آلزایمر استفاده میشود. گل نرگس یکی از آسانترین انتخابها برای کاشت گیاه پیازی است. البته لازم است قبل از کاشت پیازها حتما کیفیت خاک را بررسی کنید. در صورت متراکم شدن تعداد زیادی گل روی یک ساقه، آنها را مرتب کنید تا تراکم گلها مانع رشدشان نشود.

این گل در خاک سبک شرایط رشد بهتری دارد. به طور کلی پیاز در خاکی سبک بهتر رشد میکند و با افزودن شن به خاک سنگین میتوانید خاک گلدان یا باغچه خود را سبک کنید. ساقهها از طریق دریافت و جذب نور خورشید گل دادن را آغاز میکنند.برای خرید گل در طرح های لاکچری کافی است به صفحات مربوطه مراجعه نمایید و سفارش خود را در کمتر از 3 ساعت با ارسال رایگان دریافت نمایید. همچنین ویژگیهای پیاز نرگس مناسب و روشهای خرید پیاز نرگس و انواع آن را نیز به صورت مفصل در این مطلب بیان میکنیم تا شما بتوانید به راحتی پیازی مناسب را تهیه کرده و به شکلی اصولی مراحل کاشتن گل را انجام دهید و در نهایت از زیبایی چشمنواز گلهای زرد نرگسی که کاشتید بهرهمند شوید. این گیاه با توجه به اصول کاشت به راحتی قابل کاشت است و هر باغبان مبتدی میتواند پیاز نرگس را کاشته و در فصل گلدهی از زیبایی گلهای نرگس شیراز بهرهمند شود. منشأ این نوع گل اروپا است و در اواسط فصل بهار گلدهی دارد.

اگر اولین بار است که میخواهید کاشتن گلهای پیازی را امتحان کنید بهترین انتخاب گل نرگس است. 1. بعد از کاشتن پیازها گلدان را آبیاری کنید تا پیاز رشد کند. در صورتی که آب به خوبی از میان خاک عبور کند خاک مناسب رشد پیاز نرگس خواهد بود. نرگس دارای عطر و رایحه بسیار خوش بویی است و بوئیدن آن میتواند از سرماخوردگی پیشگیری کند. انواع مختلف این گل شکل و رنگهای گوناگون دارند ولی همه انواع آن دارای شیپور و گلبرگهایی در اطراف آن هستند. این گل از خانواده مریم و خورشیدی است که مارچوبهایها نام دارند. این گل یکی از محبوبترین گلهای پیازی است که عمری طولانی دارد و کاشت آن آسان است. نرگس شاعری رایحه تندی دارد و ظاهری متفاوت و چشمنواز و شیپور میانی آن نسبت به گلبرگها بسیار کوچکتر است. بهترین زمان برای کاشتن گلهای نرگس پائیز است.این گل نسبت به سرما بسیار مقاوم است و برخی از گونههای آن در زمستان هم گل باز میکنند. 1. نرگس برای گل دادن احتیاج به نور خورشید دارد. این گل در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید بهترین شکوفه ها را خواهد داد.

پس بهترین راه کاشت جداگانه آنها در گلدان است. 1. برای کاشتن گلهای نرگس از گلدانهای بزرگ و عمیق استفاده کنید و سعی کنید هنگام کاشت ، پیازها کمی از هم فاصله داشته باشند. هنگام آبیاری کردن این گل از دادن آب زیاد خودداری کنید. وقتی زمان کاشت گل نرگس فرا رسید قبل از کاشتن ریشه پیاز گل را به مدت 2 ساعت در آب ولرم قرار دهید. کاشتن گل نرگس در باغچه تقریباً مشابه کاشت در گلدان است. شکوفههای زرد گل نرگس مژده آمدن بهار را میدهند. این گل در اواخر پاییز کاشته میشود و در اواخر زمستان یا اوایل بهار گل باز میکند. پیاز این گل را در فصل پاییز قبل از رسیدن سرما و یخبندان در زمین بکارید تا شاهد گل دادن آن در اواخر زمستان و بهار باشید. محبوبترین و پرطرفدارترین گل در ایران نرگس شهلا و نرگس شیراز است که در اواخر پاییز و زمستان و اوایل بهار شکوفا میشوند.

گل نرگس از چهار تا شش گلبرگ باریک شکل گرفته که رنگ زرد یا سفید دارند و در برخی انواع گلها به رنگ نارنجی نیز دیده میشود. برخی انواع گل نرگس در اواخر پاییز و زمستان و برخی انواع در بهار گلدهی دارند. مردم ولز همچنین اعتقاد دارند شکوفاشدن گل­های نرگس در عید نوروز باعث خوش اقبالی و خوشبختی میشود و سال خوبی را برای آنها رقم میزند. گل نرگس گلی زیبا و چشمنواز است که برای رشد نیاز به شرایط خاص آب و هوایی دارد. دمایی که پیاز نرگس برای رشد نیاز دارد حدود ۶ تا ۸ درجه سانتیگراد است و گیاه برای مدت ۸ هفته و گاهی تا ۱۰ هفته نیاز به نگهداری در این دما نیاز دارد. اگر این گل را در باغچه میکارید میتوانید برای رشد بهتر از کود حیوانی استفاده کنید. بعد از بازکردن گل میتوانید گلها را از نور مستقیم خورشید دور کنید و در منطقهای سایه روشن قرار دهید. آیا میتوان این گل را با سایر گلها ترکیب کرد؟ این گل در ایران در جغرافیای گرم و خشک میروید و در استان فارس و کرمان و سیستان و بلوچستان بیش از سایر مناطق پرورش داده میشود. نرگس شیراز عطر و رایحه مطبوعی دارد و در استان فارس اغلب این نوع از نرگس پرورش داده میشود.

آب : نرگس برای رشد کردن نیاز زیادی به آب ندارد. پیش از کاشتن گل نرگس در گلدان یا باغچه لازم است زهکشی مناسب انجام شود چرا که گل نرگس به خاکی سبک نیاز دارد و در خاک رس سنگین به خوبی نمیروید. نوع خاک: برای کاشت گل نرگس حتما از خاک سبک و زهکشی شده استفاده کنید. بعد از رشد ساقهها همراه با آبیاری مجدد، برای رشد سریعتر از کودهای تقویتی استفاده کنید. نرگس از 4 تا 6 گلبرگ به همراه یک تاج مرکزی شبیه به شیپور تشکیل شدهاست. پیاز گل نرگس را تا زمان کاشتن آن در یخچال نگهداری کنید. برای نگهداری از گل نرگس هر آب و هوایی مناسب است و میتوان نرگس را در همه مناطق به شرط آنکه بسیار گرم نباشند، کاشت. گل نرگس شیراز را در اواخر تابستان و اوایل پاییز میکارند و بهترین زمان برای آن کاشتن در اواخر مرداد و شهریور است زیرا که لازم است ریشههای گیاه تا پیش از سرد شدن زمین به خوبی رشد کند. لازم است گلدان سنگین و از جنس سرامیک یا سفال باشد چرا که بعد از رشد ساقههای نرگس ممکن است گیاه به یک سمت خم شود، زیرا این گیاه با توجه به جهت نور مسیر خود را تغییر میدهد و در صورتی که گلدان سبک باشد باعث برگشتن و افتادن آن شود.