طراحی دکوراسیون داخلی ویلا

فضاهای اصلی فضا هایی هستند که نیاز های اولیه ما را پاسخ میدهند. به همان اندازه که طراحی عمارت اصلی ویلا و محوطه سازی آن حائز اهمیت است، باید به موضوع طراحی دکوراسیون داخلی ویلا نیز پرداخته شود. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید اتاق با لوازم ضروری پر شده و هر آنچه که در آن چیده شده از یک تم رنگی و استایل خاص پیروی کرده است. اگه از ارتفاع ویلا دوبلکس و مواردی که بالا گفتیم هم چشم پوشی کنیم، با طراحی ویلا دوبلکس، اجازه داری هرچقدر دوست داری فضای ویلایت پهن و فراخ کنی. البته باید به این نکته نیز دقت کنید که بر خلاف کاری که در منازل مسکونی انجام میدهید، درون ویلاها نیازی نیست که تمام قسمتها را از لوازم و وسایل پر کنید.

بنابراین مشاوره ی طراحی ویلا که توسط شرکت های معماری انجام می شود، می تواند افرادی را به خوبی راهنمایی کرده و در طراحی ویلا و ساخت آن، گزینه های مناسب را پیش روی کارفرمایان و مشتریان قرار دهد.دفتر معماری آد تلاش کرده تا از آخرین تکنولوژی های عصر حاضر بهره برده و با در نظر گرفتن بودجه ی مد نظر و مساحت زمین، ایده آل ترین طرح را ارائه کرده و به مرحله ی اجرا برساند. از جمله عوامل تأثیرگذار بر هزینه طراحی میتوان به موقعیت زمان و شرایط آن، شرایط اقلیمی، سبک معماری، متراژ مدنظر، نوع متریال، میزان امکانات رفاهی مدنظر، طراحی مکانیکال و الکتریکال، محوطه و نما اشاره کرد. ضمنا با توجه به اینکه تراس می تواند محلی برای دورهمی و نشست های دوستانه باشد، باید هنگام طراحی تراس ویلا به متراژ این قسمت دقت کرد. این نوع ویلاها که در شهرهای شمالی بسیار زیاد هستند به منظور دوری از شلوغی شهر ساخته می شوند بنابراین اگر طراحی نمای خارجی ویلا در سبکی بجز مدرن باشد، دوباره همان بافت شهری را در ذهن متبادر خواهد ساخت که اصلا مناسب و حرفه ای نیست.

تصویر زیر با تاکید بیشتر بر نورپردازی، نشون میده نورپردازی ها یک راه ویژه برای زیباسازی بی دردسر محیط هستن. اما اگر ویلای دوبلکس بخواهید، المان عمودی باید در نما بیشتر باشد مخصوصا اگر طراحی ویلا با عرض کم نباشد. توجه داشته باشید که به طور کلی باید با در نظر گرفتن شرایط منطقهای و ساخت و ساز ویلاهای مجاور و پتانسیل موجود بهترین طراحی نما را انتخاب کرده و در این خصوص نمی توانید تنها قائم به سلیقه شخصی خود باشید. به طور کلی در سبک مدرن از رنگ های خنثی زیاد استفاده می شود اما بنا به اقلیم و ویژگی های محیطی رنگ های روشن نیز از جایگاه خوبی برخوردار هستند. نقشه طراحی ویلای کلاسیک ، که همچنین به آن طرح های خانه نئوکلاسیک نیز گفته می شود ، معمولاً دارای ردپاهای بزرگ، فضای زیاد و جزئیات با شکوه است. شما با این کار هم میتوانید نور کافی را در طول روز تأمین کنید و همچنین یک زیبایی چشمگیر و چشمنواز از محیط خارجی ویلای خود داشته باشید.

اگر دقت کرده باشید هر کدام از ویلاهای چوبی به رنگ خاصی هستند چرا که با توجه به اقلیم و همدست شدن با محیط اطراف انتخاب شده اند. در طراحی بهار خواب ویلا به تطابق کامل سبک معماری با سبک معماری نمای خارجی ویلا باید دقت زیادی کرد. استفاده از مبلمان بزرگ در اطراف فضای نشیمن ممکن است برایتان جالب باشد اما واقعیت این است که حس خوبی را انتقال نمیدهد و با تنگتر شدن فضای نشیمن احساس آرامش و راحتی را از شما سلب خواهد کرد. بسته به اینکه قصد داشته باشید طراحی حیاط ویلا در قسمت جلویی، پشتی یا اطراف آن باشد هر یک الزامات و شرایط خاص خود را دارد. از آن جایی که امروزه با گسترش شهرنشینی و آپارتمان نشینی مواجه هستیم، بسیاری از افراد به دنبال آن هستند تا ساعاتی را در حومه و اطراف شهر بگذرانند و در مکانی دنج و آرام و به دور از دغدغه، به استراحت بپردازند.

در صورتی که در طراحی ویلاهای دوبلکس، تریپلکس و یا با معماری فلت، نمای خارجی به خوبی پیاده سازی نشود عملا ارزش آن به شدت کاهش پیدا کرده و هزینه ها سوخت خواهد شد مخصوصا که روی میزان رضایت ساکنین هم تأثیر منفی زیادی می گذارد. دقت داشته باشید که هزینه های نگهداری ویلاهای ساحلی نسبتا بالاست و باید علاوه بر در نظر گرفتن حق الزحمه طراحی ویلا ساحلی به هزینه های نگهداری آن هم دقت کنید. حتی باید دقت کرد رنگهای انتخاب شده فضای داخلی با نوع طراحی نمای ویلا هماهنگ باشند. الگو و بافت باید در فضای بیرونی و نما و فضای داخلی هماهنگ باشند و از یک سبک و فرم یکسان تبعیت کنند. برای طراحی نمای خارجی ویلاهای ساحلی می توانید از هر سبکی استفاده کنید اما رنگ نما باید روشن و خنثی باشد. استفاده از رنگ های اصلی در طراحی نما ویلا گزینه مناسبی است.

در این ویلاها به دلیل محدودیت در ساخت و حفظ وضعیت طبیعت، نمیتوان به متراژ زیاد فکر کرد به همین دلیل تمامی المانها باید به شکل بهینه در طراحیها لحاظ شوند. توجه به طراحی و ساخت المانهای بسیار مهمی نظیر آلاچیق، باربیکیو، تونل طبیعت، پارکینگ، مسیر رفت و آمد، فضای سبز، چراغهای محوطه و سایر موارد همگی اهمیت بسیار بالایی دارند. با این حال پیاده سازی این نوع طراحی ویلا نیازمند تخصص، دانش و مهارت بالایی است و نمی توان با الگوبرداری از نمونه های خارجی اقدام نمود. طراحی مسیر های پیاده: مسیرهای پیاده باید به گونهای طراحی شوند که دسترسی افراد به تمام نقاط ویلا به راحتی صورت گیرد و همچنین قابلیت عبور و مرور برای افراد با سنین مختلف از کودکان تا سالمندان وجود داشته باشد. اگر فضای کمی دارید بهتر است مبلها در گوشههای سالن پذیرایی قرار گیرند و در صورتی که فضای کافی در سالن پذیرایی وجود داشت میتوانید آنها را به صورت گرد بچینید. تخته چوب های به کار برده در کف پوش، صندلی ها و پنجره های بزرگ چیزی است که در این اتاق بسیار مورد توجه است و هر کسی آن را دوست خواهد داشت. در کنار المانهای تزیینی و زیباسازی باید به المانهای کاربردی نیز در طراحی ویلا توجه ویژه داشت.

متنوع را میسر میسازد.با دیدن نمونه ویلا طراحی و ساخته شده می توانید ایده خود را با ما در میان بگذارید.اگر ایده خاصی ندارید، فقط کافیست تصور خود را از ویلای رویایی خودتان بیان کنید.طراحان خلاق ما، کانسپت اولیه را به بهترین شکل برای شما خلق میکنند. شما با استفاده از المانهای نورپردازی نقطهای میتوانید نورپردازی فضای داخلی ویلای خود را خاصتر جلوه دهید. ترکیب این رنگ ها را در همه خانه می بینیم و این باعث شده تا خانه و یا ویلا زندگی را بصورت یکپارچه تری جلوه دهد که این از شاخصه ها و ظرافت و سبک طراحی معماری کلاسیک معاصر است. حتی اگر زیباترین و با شکوه ترین چیدمان را هم در خانه ی خود پیاده سازی کرده باشید؛ اما اگر نورپردازی درستی را اجرا نکنید دیزاین شما آنطور که باید و شاید جلوه نخواهد کرد بنابراین نورپردازی را جدی بگیرید.

همچنین توجه به این نکته ضروری است که فضای راه پله به گونه ای باشد که مستقیما به ورودی اتاق خوابها ختم نشود و یک مکث کوتاهی در نظر گرفته شود که اصطلاحا به این بخش ایجاد پیش فضای ورودی میگویند. کف سازی حیاط ویلا باید به گونه ای باشد که در مقابل شرایط اقلیمی و فشارهای وارد شده آسیب نبیند. در طراحی ویلاهای خاص از حالت پانوراما که به نصب شیشههای سرتاسری از کف تا سقف اشاره دارند (معروف به پروژه طراحی ویلا شیشه ای) استفاده میکنند که در مرحله طراحی باید هزینه طراحی داخلی ویلا لحاظ شود. معمولا سنگ و موزاییک دوتا از متداول ترین پوشش هایی هستن که برای کف سازی در محوطه استفاده میشن.از نظر قیمتی معمولا موزاییک از سنگ ارزان تر هست ولی سنگ تنوع بیشتری داره که قیمت های هر نوع هم خیلی متفاوت هست. کفپوش ها را می توان از جنس پارکت یا چمن مصنوعی انتخاب نمود ولی می توان به شکل ترکیبی هم عمل کرد که برای متراژهای بالا کاربردی است. آشپزخانه ویلاهای مدرن به شکل اپن و جزیرهای طراحی میشوند و اجزا قابل دیدن نیستند. پلکان دو شاخه (Bifurcated) برای طراحی ویلاهای دوبلکس لاکچری و سلطنتی لحاظ میگردد که هم متراژ بسیار زیادی دارند و هم استفاده از آنها قدمت تاریخی زیادی دارد.

در طراحی ویلا باغ مدرن و کلیه ویلاها در اقلیم هایی که آب و هوای معتدل و مناسبی دارند، طراحی تراس و بالکن قطعی و الزامی است. در طراحی تلفیقی ویلا بنا بر سلیقه صاحبکار و نظر کارشناسی معمار المان های کلاسیک و مدرن در کنار هم قرار گرفته و چیده می شود. بعد از آن هم که کار اجرای بنا توسط مهندس عمران انجام خواهد شد. قرار نیست خانه تان را دقیقا به همان سبک و با همان چیدمانی که در مجلات می بینید دیزاین کنید اما اینکه ایده افراد بزرگ جهان در این حوزه را بدانید روی ذهنیت شما در ادامه کار تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت. اما لازم است بدانید که طراحی ویلا و محوطه در مناطق جنگلی باید با هدف عدم آسیب رسانی به محیط زیست باشد تا طبیعت از بین نرود. بد نیست بدانید که برخی از مهمترین ویژگی های ساخت و طراحی ویلا مینیمال شامل سادگی در فرم و بافت، پوشش ساده و بدون پرداخت دیوارها، فضاهایی با نورگیری عالی، جزئیات به شکل ساده، استفاده استراتژیک و هدفمند از متریال های مختلف و استفاده حداقلی از بخش های جداکننده در فضای داخلی است. نمای ویلایی دوبلکس با توجه به کانسپت طراحی و پلان ویلایی دوبلکس شکل میگیرد.

اگر قصد دارید ظاهر ویلا رسمی باشد، از خطوط صاف و کشیده برای طراحی حیاط ویلا استفاده کنید در غیر این صورت از خطوط منحنی و شکسته برای ظاهر صمیمی و دوستانه باید کمک گرفت. پلکان منحنی که حالتی بین مارپیچی و اسپیرال است و در صورت لزوم باید در طراحی ورودی ویلا به داخل منزل، محل نصب و قرارگیری آن لحاظ گردد. در معماری داخلی ویلا مطالعه بر روی انواع سقف های شیبدار و کلیشه زدایی از تیپ های شناخته شده ای مثل “شله” و ترکیب آن با فضای داخلی و دیوارهای منحنی شکل داخل پروژه از چالش های این پروژه محسوب می شد که فضای های متنوع و پر از انقباض و انبساط را برای پروژه به ارمغان آورد. الهام گرفته از تقارن و تعادل است و استفاده از قوس و خطوط منحنی در آن، بسیار دیده می شود.