معرفی کامل گل نرگس ، نحوه پرورش و نگهداری گل نرگس

منبع عکس: خبرگزاری صدا و سیما (عکاس: مهدی الله یاربیگی)روستای کندر در استان البرز واقع است و در ۲۲ کیلومتری شمال شرقی کرج قرار دارد. در واقع هدیه دادن یک دسته گل رز زرد راهی عالی برای گفتن “با وجود تو خوشحال هستم” است! معنای گل رز نارنجی اشتیاق و انرژی است. نرگس گل متولدین اسفند میباشد. پیاز و برگ ها ی نرگس حاوی آلکالوئید های سمی هستند که خورده شود، سبب مسمومیت در فرد می گردد از عوارض خوردن این پیازها تهوع، دل پیچه و اسهال می باشد. پیاز های نرگس دارای مواد سمی از نوع آلکالوئیدها می باشند. ۱- یک گلدان سنگی یا سفالی برای کاشتن پیاز نرگس انتخاب کنید زیرا استفاده از گلدان سبک به علت اینکه ممکن است نرگس ها در مرحله گردن غازی، یک طرفه شوند و گل ها به یک سمت باز شوند درست نیست و سبب واژگون شدن گلدان می شود. ۵- گلدان را تا نیمه از خاک پر کنید به صورتی که دوسوم پیاز زیر خاک باشد و خاک دور پیازها را بگیرد.

روستایی جای گرفته در میان کوههای بلند و سر به فلک کشیده البرز.اما این مهمانی چیست؟ حداقل لازم است این کار را یک روز در میان انجام دهید. ۴- قبل از کاشت پیازها را دوساعت در آب ولرم قرار دهید . در روستای کندر چشمههای آب متعددی جریان دارد. منبع عکس: خبرنگاری ایرنا (عکاس: اصغر خمسه)برای ماندن در روستای کندر و سپری کردن شب در دامان طبیعت زیبای این روستا میتوانید در اقامتگاه بومگردی و کلبههای خشتی و کاهگلی مجموعه لزور اقامت کنید و از نزدیک با زندگی روستایی آشنا شوید.کلبههای اقامتگاه لزور دارای کرسی زغالی و چراغ نفتی است و با داشتن تنورهای زمینی و سنتی امکان پختن نان محلی را فراهم میکند. این روستای تماشایی با داشتن طبیعتی سرسبز و بکر و چشماندازهای زیبا یکی از بهترین تفرجگاههای حوالی تهران است. گلهای رز درختچهای دارای بوتههای بسیار حجیم با قابلیت چندین بار شکوفه دادن هستند. دسته گل رز نارنجی برای کسانی که کاری جدید را شروع میکنند میتواند بسیار انگیزشی و ایدهآل باشد. ۷- دو تا سه هفته طول می کشد تا پیاز شروع به رشد کند پس تا زمانی که ساقه ها از خاک سر نزده اند دیگر به آن آب ندهید.

در این فصل کندر غرق در سرسبزی و شگفتی میشود. ساقی حدیث سرو و گل و لاله میرود«حافظ»وقتی به کندر برسید، دشت لالهها را در غرب روستا، در جایی که دشت، حریر رنگارنگ خود را بر دامان کوه پهن کرده است، خواهید دید. طبق افسانهها، وقتی نارسیس (خدای یونان باستان)، در حال تماشای انعکاس چهرهاش در آب رودخانه بود، در آن لحظه به نوعی عاشق عکس خود شده است و برای لمس یا گرفتن آن به سمت رودخانه رفته و در نهایت در این رودخانه غرق شده است.گلهای زرد زیبایی شروع به رشد کردند و چون دقیقا در همان مکان غرق شدن نارسیس بودند، مردم باور داشتند که این گلها مربوط به اوست. حالا که تا روستای کندر رفتهاید و از دشت لالههای آن دیدن کردهاید، سری هم به خود روستا و اهالی مهربان آن بزنید و با این مکان آشنا شوید.در اطراف تهران، روستاهای ییلاقی و خوش آبوهوای بسیاری وجود دارد که مقصدی عالی برای سپری کردن تعطیلاتی خاطرهانگیز هستند.

گل رز درختچهای تا به حال چندین جایزه افتخاری را از موسسههای ارزیابی گلهای رز دریافت کرده است و به دلیل تنوع و تطبیقپذیری زیادی که دارد، میتوان آنها را در بالکنها، خانهها، آپارتمانها (به شرطی که آنان را در گلدان قرار دهید) حتی در حیاط خلوتها نیز کاشت. لازم به ذکر است هر چه ساقه را کوتاهتر کنید ماندگاری گل شما بیشتر خواهد شد چرا که آب کمترین فاصله را برای رسیدن به گلبرگهای گل رز شما میپیماید. ماندگاری گل نرگس در هوای سرد بیشتر است ودر دمای بالاتر گل ها زودتر پژمرده می شوند. سادهترین راه برای افزایش ماندگاری گلهای رز تغییر منظم آب گلدان آنها است. در ادامه به چند نکته برای مراقبت از گل رز اشاره میکنیم تا بتوانید این گلهای زیبا را برای مدت بیشتری باطراوات و شاداب داشته باشید. گلدانهای کثیف میتوانند باکتریهایی را در خود جای دهند که باعث خراب شدن سریع گلهای شاخهای و پژمرده شدن آنها میشود.

ازاینرو دختران دم بختی که میخواستند بختشان باز شود یا مشکل دیگری داشتند، به این مکان میآمدند و نذر و نیاز میکردند. این آبشار که هم نام این روستا است از جمله جاذبههای کندر است. این روستا دو جاده دارد؛ جاده قدیمی که بالاتر از روستای پورکان واقع است و بخشی از آن خاکی است و جاده جدید در ابتدای جاده چالوس و یک کیلومتر بعد از تونل و پل بیلقان قرار دارد که کاملاً آسفالت است. برای نخستین بار دو میلیون و ۱۰۰ هزار پیاز گل لاله در مساحت ۳/۵ هکتار در منطقه بومگردی «لزور» این روستا کاشته شده که در بهار امسال به بار نشستهاند. اما علی (ع) می فرمایند: گل نرگس را در سال حتما یک بار استشمام کنید ، زیرا در دل انسان حالتی وجود دارد که تنها با بوییدن گل نرگس خوب می شود. بوییدن این گل باعث می شود جنون و جذام و برص از انسان دور شود. بیشترین شهرت روستای کندر مرهون دشت مخملی و زیبای لالهها است که در فصل بهار منظرهای رنگارنگ و رویایی به این روستای کوهستانی هدیه میکند. این روستا بهدلیل داشتن باغی از لالههای زیبا در فصل بهار، شهرت بسیاری پیدا کرده است و بهعنوان پایتخت لالههای ایران شناخته میشود.

نکته قابلتوجه مدت زمان هر سانس بازدید دو ساعت و ۱۵ دقیقه تعیین شده است؛ ازاینرو، بازدیدکنندگان باید در زمان تهیه بلیط به زمان و تاریخ انتخابی برای سایت toranjflower بازدید دقت کنند. بهای بلیط از شنبه تا چهارشنبه مبلغ ۱۵۰,۰۰۰ ریال و روزهای آخر هفته (پنجشنبه و جمعه) ۲۰۰,۰۰۰ ریال است. دشت لاله در تمامی روزهای هفته از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ شب پذیرای علاقهمندان است. پیامبر اکرم(ص) در مورد عطر این گل می فرمایند: گل نرگس را حتما هر روز یا در هر هفته ، در طول ماه و یا در کل عمر خود حتما یک بار استشمام کنید. همچنین بهتر است گلهای رز خود را مستقیما زیر باد سر کولر قرار ندهید. گل رز احتمالأ شناخته شدهترین گل در جهان است. جایی در نزدیکی تهران، مهمانی باشکوهی در دل طبیعت بر پا شده که همه شما به آن دعوت هستید. گل نرگس معانی خیلی بیشتری دارد که شما می توانید آن را در نماد گل نرگس مشاهده کنید. به همین دلیل ، آنها نماد تولدی دوباره و آغاز کار های جدید هستند. گل نرگس نماد تحسین، شجاعت، امید، تولدی دوباره و زندگی طولانی و نماد عشق یک طرفه هم هست.

شاید به همین دلیل است که این گل برای عروسیها نیز بسیار محبوب است زیرا نماد عشقی جوان و وفاداری ابدی را القا میکند. علاوه بر این، تفریحاتی همچون اسبسواری و تیراندازی برای گردشگران و مسافران نیز ایجاد شده است. دشت لالههای کندر معروفترین جاذبه این روستا محسوب میشود که در فصل بهار میزبان لالههای رنگارنگ و پذیرای گردشگران بسیاری است. این دشت که در دامنه کوهها و صخرههای کندر و در بستر طبیعی برپا شده است، اولین بار در بهار سال ۱۳۹۹ برپا و پذیرای گردشگران بیشماری شد. دشت لالههای کندر که برای اولین بار در بهار ۱۳۹۹ چهره رویایی خود را در دامان طبیعت زیبا و بهاری منطقه گستراند، یکی از جاهای دیدنی کرج به شمار میرود و در روستای کندر در بخش آسارا، از توابع استان البرز قرار دارد. دشت لالههای کندر در روستای کندر در بخش آسارا، از توابع استان البرز قرار دارد. منبع عکس: خبرگزاری تسنیم (عکاس: فواد اشتری)بهترین زمان سفر به روستای کندر کرج فصل بهار است. روستای کندر دارای جاذبههای طبیعی، تاریخی و مذهبی است که این روستا را به مقصدی مناسب برای سفر و گردش تبدیل کرده است.

این عطر می تواند همراه خون وارد سلول های مغزی شود و روی کارکرد مغز اثر مثبت بگذارد. عطر نرگس شاداب کننده است و برای مخاط و سینوس ها مفید است و از سرماخوردگی جلو گیری می کند. یکی از خوش بو تری و لذت بخش ترین عطر ها در صنعت گل ، عطر همین گل نرگس است که طرفداران خیلی زیادی دارد و اکثر مردم حتما با آن آشنایی دارند. در این مسیر از روی پلی آهنی که از زیر آن رودخانه خروشان کرج میگذرد، عبور خواهید کرد و بعد از ۱۱ کیلومتر که در این جاده پرپیچوخم پیش بروید به روستای کندر میرسید. ۲۰ هزار متر مربع از این عرصه بهصورت فشرده و ۱۵ هزار متر مربع بهصورت پراکنده در سه نوع پیاز پیش رس، میان رس و دیررس کشت شده است.بد نیست بدانید که قدمت برپایی جشنواره گل لاله در فصل بهار در استان البرز و شهرستان کرج به ۴۰ سال میرسد که در پارک چمران و گچسر نیز این جشنواره برگزار میشود. گلهای رز قدیمی از زمانهای بسیار دور وجود داشتهاند و از آنها با نام گلهای رز میراثی یا تاریخی نیز یاد میشود. بر خلاف گل رزهای باغی قدیمی، گل رزهای مدرن در تمام طول سال شکوفا میشوند و شکوفهی این گلها نیز بزرگتر است.

اگر برایتان سوال است که کی و چرا این دشت شکل گرفته است، بهتر است بدانید که داستان دشت لاله از همکاری مردمان روستا و علاقهمندان به گل و گیاه آغاز میشود، زمانیکه که تصمیم میگیرند با کاشت فرشی از لالهها، زیبایی روستای خود را دو چندان کنند.البته ناگفته نماند که در گذشته، مردمان این منطقه به کاشت لاله میپرداختند. در مورد گل نرگس یک داستان قدیمی وجود دارد که بسیار معروف شده است. در ادامه در مورد انواع گل رز توضیح خواهیم داد. گل رز هلندی بخریم یا رز ایرانی؟ برخی معتقدند خم شدن گل نرگس هلندی به سمت زمین نمادی از خم شدن نارسیسوس به سمت آب و تماشای خود در آب است برای همین گاهی این گیاه نمادی از پوچی و عشق دروغین است. گفته میشود که بوتههای گل رز در همان زمینی رشد کردند که آفرودیت (الهه عشق) وقتی خون معشوقهاش بر زمین میریزد، بر آن اشک ریخته است.

۹- هر دو هفته یک بار تا باز شدن گل ها به گلدان کود تقویتی همراه آب بدهید. ۲- گلدانی با عمق ۱۸ سانتی متر انتخاب کنید زیرا عرض گلدان باید به گونه ای باشد که هنگام کاشت ، پیازها از هر طرف پنج سانتی متری از دیواره گلدان فاصله داشته باشند. در افسانه ها می گویند اگر یک شاخه نرگس بخرید، بدشانسی می آورید ؛ اما یک دسته گل نرگس با خودش خوش شانسی، شادی و خوشبختی می آورد. نرگس ها انواع زیادی دارند که گونه های آن را می توانید در هر نقطه به راحتی پیدا کنید.شما می توانید انواع گل نرگس را با کلیک به روی لینک مشاهده کنید. پس برای دیدن آن باید فرصت را غنیمت شمارید. نرگس در بعضی از ساعات روز برای گلدهی به نور خورشید نیاز دارد. گل نرگس در کشورهای غرب اروپا، از شرق اسپانیا و پرتغال گرفته تا به آلمان و انگلستان به صورت خودرو می روید. این دشت در ۲۲ کیلومتری شمال شرق شهر کرج و در هفت کیلومتری جاده کرج به چالوس قرار دارد. این روستا در ۲۲ کیلومتری شمال شرق شهر کرج و در هفت کیلومتری جاده کرج-چالوس واقع شده است.

اگر نمی خواهید سریع گل نرگس را بکارید ، پیاز آن را در یخچال نگهداری کنید ، باید در نظر داشته باشید که محل نگهداری پیازها عاری از گاز اتیلن باشد زیرا این گاز پیاز نرگس بی بار کرده و سبب گل ندادن آن می شود پس پیاز نرگس را در یخچالی که در آن سیب دارید قرار ندهید. پیاز نرگس رادر فصل پاییز بخرید و در نظر داشته باشید پیازی را انتخاب کنید که هیچ گونه بریدگی، خراش یا دندانه نداشته باشد همچنین چنانچه در این بخش از نمناک گفته شده است باید بدانید پیاز بزرگ تر گل بزرگ تر به شما می دهد. نرگس، گیاهی است که آبیاری زیاد را دوست ندارد و در صورت افراط در آبیاری ، برگ هایش بیش از حد بزرگ شده و گل نمی دهد زیرا این گیاه برای گل دادن باید کمی خشکی ببیند. نرگس از گل های پیازی محسوب می شود و مانند همه گل های پیازی خاک سبک را دوست دارد و خاک های سنگین و رسی را نمی پسندد.

برای باغچه گل نرگس استفاده از کودهای حیوانی مناسب است و برای گلدان های نرگس داخل آپارتمان ورمی کمپوست ، کود مناسبی است. ۳- برای عبور آب اضافی و زهکشی مناسب کف گلدان را سوراخ کنید . ۶- گلدان را آبیاری کنید و در جایی گرم در زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید. البته باید فقط انتهای پیاز در آب باشد و نباید به علت پوسیده شدن پیاز کل پیازرا در آب قرار دهید. پیازهای نرگس دو مدل هستند نوع اول آنها فقط یک نوک (دماغه ) دارد و مدل دیگر دو دماغه دارد که گل های درشت تری هم می دهد. این گلها معمولا فقط تا ارتفاع ۳۷ سانتیمتری رشد میکنند، اما بعضی از آنان میتوانند تا ارتفاع ۷۴ سانتیمتر هم رشد کنند. ۸- پس از شروع رشد ساقه گلدان هرگز نباید کاملا خشک بماند. اگر خاک باغچه یا گلدان تان رسی است ، برای بهتر شدن زهکشی آن کمی شن را با آن مخلوط کنید. اگر مهارت زیادی در کاشت گیاهان پیازی ندارید، بهترین گزینه برای شروع گل نرگس است زیرا کاشتن پیاز آن تا زمان گل دادنش آسان است و اگر در انتخاب پیاز توجه کنید ، بسیار باصرفه است. در کنار برپایی جشنواره لالهها، از اهداف دیگر این مجموعه میتوان به تکثیر پیاز انواع لاله، ترویج آن برای جلوگیری از واردات، صادرات لاله و کشت گیاهان دارویی بومی کوههای کندر اشاره کرد.در این دشت که بر دامنه کوهی مشرف بر روستا جا خوش کرده و از دور چشمنوازی میکند، برای اولین بار دو میلیون و ۱۰۰ هزار پیاز لاله آلیوم و سنبل در ۳۰ نوع واریته لاله در مساحتی حدود سهونیم هکتار در عرصه طبیعی کشت شدهاند.

نرگس در زبان انگلیسی با دو نام Narcissus و Daffodil شناخته میشود. منبع عکس: خبرگزاری صدا و سیما (عکاس: مهدی الله یاربیگی)برای رفتن به روستای کندر دو مسیر وجود دارد:جاده قدیم: این جاده بالاتر از روستای پورکان واقع شده و بخشی از آن خاکی است.- جاده جدید: این جاده در ابتدای جاده چالوس، یک کیلومتر بعد از تونل و پل بیلقان قرار دارد و آسفالت است. گل نرگس خواص بسیار زیادی دارد که شما می توانید آن را از قسمت خواص گل نرگس مشاهده فرمایید. روستای کندر همان روستای کهن دور است که به آن کن دور میگویند. آستان مقدس امامزاده ناصر و عبدالله (ع) جاذبه مذهبی روستای کندر است که قدمت آن به قرن هفت هجری قمری میرسد. منبع عکس: خبرگزاری ایلنا (عکاس: هادی اصغری )کندر نگو که کهنه دری گرانبهاست / کندر همون کن دور پر بهاستکندر همه یک صدا و همدل و هم نواست / کندر همون گوهر صدف دریاهاستدر نزدیکیهای تهران و در میان رشتهکوههای البرز و صخرههای بلند، روستایی زیبا و خوش آبوهوا به نام کندر جای گرفته است.