نحوه نگهداری و تکثیر گل نرگس

اگر گل را در خاک ماسه ای می کارید، عمق آن را کمی بیشتر از خاک رسی در نظر سایت toranjflower بگیرید. گل سرخ بهترین عملکرد را با معادل ۱ باران در هفته در فصل رشد خواهد داشت، گلهای رز در خاکهای شنی با وجود تخلخل بیشتر نسبت به گلهای رز در خاک رسی سنگین نیاز بیشتری به آبیاری دارند. بهترین زمان آبیاری برای آنها، خشکی سطح خاک تا دو سانتیمتر بوده است. زمان مناسب برای کاشت گل رز: گل رز بهتر است در بهار(پس از آخرین سرما) یا در پاییز کاشته شود. گیاه نرگس نسبتا به سرما مقاوم است و حتی همان طور که گفتیم برای گل دادن، پیازهای نرگس حتما لازم است یک دوره سرما ببینند. بعد از اسقرار گل در خاک حفره را کاملا با خاک بپوشانید و سپس به صورت کامل آبیاری کنید. منظور از دائمی بودن این گیاهان، این است که پیاز آنها تا چندین سال متوالی قابلیت گلدهی مناسبی را در بر داشته است. این نوع از گیاهان نیز مانند بسیاری از گیاهان دیگر از شرایط نگهداری مناسبی برخوردار خواهند بود. در صورت عدم برخورداری از زهکشی مناسب، میتوان شاهد فاسد شدن و از بین رفتن آنها نیز بود.

این گیاه جذاب و بینظیر، از آبیاری بسیار زیاد لذت نبرده و گلدهی آنها در شرایط آبیاری زیاد، بسیار کاهش خواهد یافت. کاشت آنها باید در عمق بسیار زیاد تا 5 برابر اندازهی خود پیاز صورت بگیرد. به عنوان یک قانون کلی، عمق ریشه ی گل نرگس باید سه برابر ارتفاع آن باشد. لازم به ذکر است که در هر سال گلدهی این نوع از پیازها، میتوان شاهد درشت شدن ابعاد آنها نیز بود. قبل از شروع به کاشت بهتر است پیازها را دو ساعت در آب ولرم قرار دهید . پیاز را در یک گونی قرار دهید و از یک جای خنک آویزان کنید تا زمانی که وقت کاشتن دوباره ی گل نرگس فرا برسد. یک بخش مهم از تغذیه گل رز کوددهی مطلوب است، زیرا گل رز جز گیاهانی است که به خاکی با مواد مغذی زیاد احتیاج دارد. هرچند نگهداری و کاشت گل نرگس نیاز به حوصله و مهارت دارد، اما از آسانترین گیاهانی است که می تواند شکوفه دهد. پوسیدگی گیاه، کپک گیاه، وجود ویروس در ریشه گیاه از جمله آسیبهای این نوع از آفات بوده که بسیار به ندرت میتوان شاهد آنها بود. این نوع از گلها از جمله گیاهان دائمی به شمار میروند. و همچنین عصاره آن روحیه را بالا میبرد و خواص ضد افسردگی و اضطراب دارد و به هضم غذا کمک کرده و موجب جلوگیری از ناراحتی معده میشود.

کرم، تخم عنکبوت، حلزون و همچنین پروانهها میتوانند مشکلاتی را برای این گلهای جذاب به همراه داشته باشند. این گیاهان در طبیعت به رنگها و همچنین طرحهای مختلفی وجود دارند که هر کدام از آنها، از زیبایی خیره کنندهای تبعیت خواهند نمود. این نوع از خاکها از رشد مطلوب گیاه و همچنین جوانه زدن آنها جلوگیری خواهد نمود. بستر مناسب برای کاشت گل رز: برای داشتن گل رز سالم و زیبا باید گلها روزانه پنج تا هفت ساعت نور خورشید را دریافت کنند، آفتاب صبحگاهی از اهمیت ویژهای برخوردار است، زیرا باعث خشک شدن برگها شده و از رشد بسیاری از بیماریها جلوگیری میکند و نیز موجب بزرگ شدن اندازه گلها میشود. کمبود فسفر میتواند باعث ریزش برگها و ایجاد ساقههای ضعیف و جوانههایی شود که باز نمیشوند و تولید گل نمیدهند. با آبیاری زیاد در این گیاهان، اغلب شاهد رشد بسیار زیاد برگها و عدم گلدهی گیاهان خواهید بود. با در نظر گرفتن محبوبیت بسیار زیاد و همچنین عمر طولانی و ماندگاری بلند مدت پیاز این گیاه، تکثیر و پرورش آنها در بین عموم مردم بسیار رواج یافته است. که تفاوت گلهای رز سرخ ایرانی با گلهای هلندی در خارهای موجود روی ساقه و رنگ گلبرگها است، که در نژاد ایرانی خارها زیاد و رنگ گلبرگها روشن است و در گونه هلندی آن خارهای کمتر و گلبرگهای تیره و مخملی را شاهد هستیم.

این نوع از گیاهان از ظاهری بسیار جذاب و خیره کنندهای برخوردار هستند که در بسیاری از مراسمات خاص، از آنها استفاده خواهد شد. از جمله برخی از آفات در مواقع خاص، میتوانند سلامت و جذابیت و زیبایی این گیاه را تحت تاثیر قرار دهند. برای نگهداری ایدهآل از این گیاهان و همچنین پرورش مناسب آنها، توجه به برخی از پارامترها بسیار مهم و ضروری بوده است. همچنین با کاشت در گلدان و پیش رس کردن می توان در زمستان از گل آن استفاده کرد. از گل رز میتوان به عنوان ضدعفونی کننده و درمان کننده عفونتها و به عنوان مرهم برای زخم و بریدگی استفاده کرد. لازم به ذکر است که این گیاهان در شرایط کم نوری نیز از رشد بسیار ضعیفی برخوردار خواهند بود. نرگس از خانواده ی نرگسیان یا Narcissus است و 50 گونه مختلف از آن در طبیعت وجود دارد. گل نرگس در هنگام رشد خود به آبیاری زیادی نیاز دارد.

نیاز دمایی در این نوع از گیاهان با توجه به تنوع گسترده از آنها، متفاوت بوده است. دو نوع گل نرگس در ایران نرگس شیراز و نرگس شهلا (نرگس هلندی) هستند. علاوه بر این از گل رز در صنعت تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و دارویی و عطر سازی استفادههای گوناگون میشود. فسفر باعث رشد سالم ریشه و تولید گل فراوان میشود. نیتروژن مشوق رشد سالم و سریع برگ در گیاهان است، از آن جا که تمام نیروی گل رز در شاخه و برگ آن وجود دارد تقویت شاخه و برگ میتواند باعث تولید گل بیشتر شود. گیاه نرگس نیاز به آب فروان دارد و در زمان کاشت گل نرگس باید خاک حتما مرطوب باشد. به طور کلی گلهای نرگس رنگبندی سفید / زرد، زرد / نارنجی و زرد دارند. بهترین زمان برای کاشت پیاز این گلهای جذاب، فصل تابستان و در ماههای مرداد و شهریور بوده است. گلهای رز در آب و هوای گرم بهترین عملکرد را خواهند داشت، و در آب و هوای سرد کاشت این گلها در کنار نرده یا دیواره جنوبی یا غربی برای به حداقل رساندن آسیبهای یخ زدگی در زمستان توصیه میشود.

گلدان را در مکان گرم و در زير نور مستقيم خورشيد قرار دهيد. اما در برخی از مواقع به دلیل عدم نگهداری صحیح از این گیاهان، شاهد بیماری و از بین رفتن آنها خواهیم بود. عدم انتخاب صحیح خاک مناسب برای این گیاهان مانند عدم برخورداری از زهکشی ایدهآل، از رشد مناسب آنها جلوگیری خواهد نمود. تهویه ی هوای مناسب باعث می شود از گندیدگی پیازها جلوگیری شود. این گل پر از آنتی اکسیدان بوده و از آسیب به سلول های پوستی و پیری جلوگیری میکند. یکی دیگر از نیازهای بسیار مهم در این گیاهان، توجه به خاک مناسب گیاه بوده است. یکی از نکات مهم در این گیاهان، توجه به سمی بودن کریستالهای پیاز و برگ این گلها بوده است. عمق کاشت باید به اندازه کافی عمیق باشد تا قادر به جای دادن ریشه گیاه را در خود باشد. در این صورت گیاه آب مناسب را دریافت نموده و از گلدهی بی نظیری بهره مند خواهد شد. برگهای این گیاه نیز از بن ریشه به صورت صاف و در برخی از انواع آنها به صورت شیاردار رشد نموده و در کنار طول ساقه قرار خواهند گرفت. این نوع از گیاهان در برخی از موارد نیازمند دریافت کود کافی هستند.

این نوع از گیاهان دوستدار محیطهای پر نور بوده و در شرایط نور کافی، رشد مطلوبی را تجربه خواهند نمود. این نوع از گلها از شرایط نگهداری و رشد بسیار ساده و مطلوبی برخوردار هستند. این گلها دارای چهار الی شش برگ باریک هستند که جذابیت بی نظیری را برای این گلها به همراه خواهند داشت. به یاد داشته باشید که گل نرگس را همیشه به صورت دسته ای هدیه دهید. اما بهتر است برای جدا سازی آنها از ساقه اقدام نکنید و اجازه دهید که گیاه به رشد کامل خود دست یابد. به جرات میتوان گفت یکی از سادهترین، مطمئنترین و جذابترین پرورش گلها، وابسته به پرورش گل نرگس بوده است. به جرات میتوان گفت که این بو یکی از جذابترین و پرطرفدارترین عطرهای دلنشین بوده است. به جرات میتوان گفت که این گیاه توسط هیچ حشره و آفات خاصی تهدید نخواهد شد. نرگس یکی از گل هایی است که به عنوان گل هدیه در سالگرد ازدواج استفاده می شود.

لازم به ذکر است برای گل دادن گیاه نرگس، لازم است پیازها علاوه بر یک دوره سرما، یک دوره خشکی هم طی کنند، در غیر این صورت گیاه برگهای فراوان پیدا می کند ولی گل نمی دهد. بهتر است در زمان کاشت این گیاه به فاصلهها بسیار توجه نمود. انتخاب کود مناسب در زمان کاشت، سبب افزایش توان پیاز برای رشد مطلوب آن خواهد شد. در این صورت ریشهها زمان کافی برای رشد و نمو بی نظیر را در بر داشته و گلدهی ایدهآلی را در بر خواهند داشت. اگر کاشت نرگس را در گلدان انجام داده اید، استفاده از کودهای آلی مانند کمپوست مفید خواهد بود. گلهای رز به آبیاری بسیار علاقهمند هستند، اما آنها را در آب غرق نکنید، زیرا آنها دوست ندارند در آب بنشینند و اگر در زمستان خاک آنها خیلی مرطوب باشد میمیرند، اما رطوبت نسبی برای آنها مناسب است، که میتوانید با ریختن مالچ روی خاک رطوبت را در تمام طول رشد در خاک نگه دارید. اگر خاک عمق کافی نداشته باشد، نرگس شما خیلی زود خم می شود و رنگ گلبرگ های آن کمرنگ خواهد شد. یک افسانه ی چینی می گوید اگر یک گل نرگس در خانه ی شما شکوفا شود، شانس را با خود به منزل شما خواهد آورد.

و اگر در طول شب نیز دمای 12 درجهی سانتیگراد را تجربه نمایند، از عمر طولانی و جذابیت ظاهری بی نظیری برخوردار خواهند شد. اما اغلب این نوع از گیاهان به طور کلی در دمای 18.5 درجه سانتیگراد اقدام به گلدهی نموده. یکی از نکات بسیار مهم در این نوع از گیاهان، توجه به ظاهر آنها بوده است. از دیگر پارامترهای بسیار مهم و تاثیر گذار در رشد این نوع از گیاهان، نور کافی و مناسب آنها بوده است. همانطور که آبیاری کردن مهم است، نحوه آبیاری کردن هم میتواند بسیار مهم باشد، به این صورت که هرگز شاخه و برگ درخت را آبیاری نکنید برای یک آبیاری خوب باید آبیاری مستقیما روی خاک اطراف ریشه انجام شود. میزان آبیاری گل سرخ: خاک باید در تمام طول فصل رشد به طور مساوی مرطوب نگه داشته شود، مقدار و دفعات آبیاری به نوع خاک و آب و هوا منطقه بستگی دارد.

عطر گل نرگس برای مخاط و سینوسها مفید است و بر روی عملکرد مغز تاثیر مثبت دارد. انتخاب پیاز بزرگتر نتایج مطلوبتری را نیز در بر داشته است. نخست برای تولید گل شاخهبریده ، که در این صورت از واریتههای انواع گل درشت آن استفاده به عمل میآید، و دوم برای تزئین باغها و پارکها که کشت هر نوع آن ممکن است. برای کوددهی به گل رز میتوان از انواع کودهای آلی، شیمیایی استفاده کنید. این گل به دلیل زیبایی منحصر به فرد، یکی از محبوب ترین گل ها به شمار می آید. با این وجود بعد از به گل نشستن نیاز به دمای بالاتر دارند. گلهای رز در طیفهای باورنکردنی و اشکال مختلف و رنگهای گوناگوت وجود دارند که در میان آنها میتوان گل رز صورتی، گل رز سفید، گل رز مارون، گل رز سرخ، گل رز نارنجی را نام برد. پیازها را بعد از خریداری تا زمان کاشت در یخچال نگهداری کنید. زیرا کاشت زودرس در پاییز به ریشه زمان کافی میدهد تا قبل از خواب زمستانی گیاه تاسیس و گسترش یابد. به نوعی که افراد مبتدی نیز میتوانند به راحتی برای نگهداری و پرورش آنها اقدام کنند. در باغچه نیز کودهای حیوانی می تواند مناسب باشد.

یک گلدان یا قسمتی از باغچه که زه کشی و نور مناسب به همراه خاک کمی اسیدی دارد را انتخاب کنید. کشت گل رز : گل رز به عنوان نماد عشق سابقهای طولانی در بین انسانها دارد و به دلیل زیبایی و عطر خوش همواره مورد تحسین قرار گرفته است و در بازار بین المللی گلهای شاخهای رز جایگاه اول را به خود اختصاص داده است. نرگس در انواع و اقسام سایزها در طبیعت وجود دارد. روشهای مختلفی برای تکثیر این گیاهان وجود دارد. مهمترین روش برای کاشت و تکثیر این گیاهان استفاده از پیاز آنها بوده است. این گل جذاب علاوه بر برخورداری از عطر بینظیر، زیبایی ظاهری فوق العادهای را نیز در بر داشته است. این گیاهان از هر نوع مختلف، نیازمند دریافت 4 ساعت نور مستقیم در طول روز خواهند بود. در میانهی بافت برگها، میتوان شاهد یک بافت فنجانکی بود که در انواع مختلف این گلها، متفاوت بوده است.

اما نور کم و ضعیف در این گیاهان سبب کشیدگی برگها، زردی گیاه، عدم گلدهی مناسب، عدم تشکیل غنجهها و مواردی از این قبیل خواهد شد. در آب و هوایی که معتدل است، نرگس در ابتدای فصل بهار گل می دهد و معمولا به صورت خوشه ای رشد می کند. اما حالا این گل به عنوان سمبلی از امید و دوستی کاربرد یافته است. که به دلیل محبوبیت بسیار زیاد، مورد توجه بسیاری از عطر فروشان و تولید کنندگان عطر، قرار گرفته است. تنوع گسترده در این گیاهان سبب جذابیت ظاهری بی نظیر آنها شده و آنها را به گلهای محبوب در بازار رقابتی مبدل نموده است. اما دریافت نور مناسب و کافی، جذابیت خیره کننده و بی نظیری را برای آنها به همراه خواهد داشت. برای کاشت این نوع از پیازها، باید به برخی از نکات ویژه توجه نمود. اما گاها برخی از حشرات اصلی از آنها تغذیه خواهند نمود. این دریافت نور سبب گلدهی ایدهآل آنها میشود.

خاکی که توسط آن پیاز مورد نظر پوشش داده میشود باید سبک بوده و حداقل تا 90 سانتیمتر سطح پیاز را بپوشاند. از گلهای 10 سانتی با ساقه 60 سانتی تا 1 سانتی با ساقه 5 سانتی… لذا برای آبیاری مناسب این گلهای جذاب، به سطح خاک توجه نمایید. لذا تامین مواد مغذی ریشه، وابسته به خاک انتخابی برای این گیاهان بوده است. مواد مغذی اصلی( درشت مغذیها ) مورد نیاز همه گیاهان است، عنصر k پتاسیم و P فسفر و K ازت جز اصلی تغذیه تمام گیاهان است. مواقعی که خاک نیازمند مواد مغذی بوده است، در هنگام کاشت گیاه، در فصل رویش گیاه و مواردی از این قبیل، باید از کود دهی مناسب استفاده نمود. گیاه گل رز باید در خاکهای زهکشی شده و غنی از مواد آلی کاشته شود، گیاه گل سرخ خاکهای لوم متوسط با PH تقریبا خنثی 0/۶تا ۷ را بیشتر ترجیح میدهد، که یک آزمایش دقیق خاک به شما PH دقیق را نشان میدهد. توجه داشته باشید که حجم خاک باعث می شود گل ها به راحتی خم نشوند و مدت طولانی به طور قائم بمانند.