نحوه پرورش گل گاو زبان

از طرفی ، نمایشگاه گل سرخ منحصر به ژنونبوده ، بلکه در اقصی نقاط جهان بر پا می گردد ، مانند وست بروک پارک (هلند) پارک دلی در مادرید “سن” در دوبلین پایتخت ایرلند ، دورتموند در آلمان و غیره ، در سال ۱۹۸۷ یک مسابقه بزرگ رقابت انگیز با شرکت هزاران غلاقمند به رز درشهرپاریس با حدود ۴۰۰ نوع گل مختلف به معرض نمایش درآمد و در واقع بهشتی از گل، عطر و رایحه مطبوع مشام بینندگان سایت toranjflower را معطر ساخت. • در بعضی ارقام، رنگ یک گل ترکیبی از چند رنگ مختلف است که به آن زیبایی خاصی می بخشد. به این صورت که گل های گل گاو زبان لاجوردی و شبیه گل انار بوده و تخم آن دایره ای شکل و لعابی است. ● لاله ترکستانی: این گل لاله دارای گلبرگ های سفید با مرکزی نارنجی و معطر می باشد، که زمان گلدهی زود هنگامی نیز دارد. اما با توتیکه برنده بهترین گلها شد، یک خانم ایرلندی بود و جایزه بزرگترین گل به یک گلخانه انگلیسی تعلق گرفت و هرمان کورس جایزه کوچکترین گل و خانواده پل سن دانمارکی جایزه معطر ترین گل را به خود اختصاص دادند. زمان کاشت بذر گل لاله عباسی : بهترین زمان کاشت گل لاله عباسی اوایل بهار می باشد .

● کود دهی: جهت کاشتن پیاز لاله در سال آینده اش ، هنگام رویش مجدد در بهار ، باید گیاه با کودهای مخصوص تقویت شود. کود دهی بیش از اندازه میتواند موجب کاهش گلدهی این گیاه شود. معده درد و درد در افراد درگیر با سنگ کیسه صفرا میتواند از عوارض زیادهروی در مصرف گل گاوزبان باشد. از دیگر خواص گل گاوزبان میتوان به خاصیت ادرار آور بودن این گیاه دارویی اشاره کرد. از دیگر خواص عرق گل گاوزبان میتوان به مواردی مانند درمان تورم بدن، درمان آرتریت روماتوئید، درمان کم خونی، درمان حالت تهوع و درمان سرماخوردگی اشاره کرد. پس یکی از خواص دمنوش گل گاوزبان کمک به کاهش قند خون در افراد دیابتی است. • این گل در صورتی که در دما و شهرهایی که سرمای زیادی ندارند کاشته شود، در تمام طول سال گل می دهد و رشد می کند. ● دسته پوریسیما: گل لاله پوریسیما یا لاله امپراطور، نمونه ای است که عمر زیادی دارد و گلبرگ های کرم رنگ آن توجه افراد زیادی را به خود جلب می کند. ● گونه مروارید ایرانی: این نوع گل لاله گلبرگ های قرمز پر رنگی دارد که هر یک از این گلبرگ ها با گلوی زرد رنگ مزین شده اند .

سپس بذر گیاه را در گلدان های کوچک یا سینی نشا حاوی خاک کمپوست و ماسه یا خاک قلمه در عمق یک سانتی متری بکارید. جهت پرورش گل لاله مناسب تر است که از یک خاک سبک بهره گیری شود. ● دما: در رابطه با دما باید بیان کرد که گل لاله سرما را تحمل میکند و نسبت به آن مقاوم است. از جمله مهمترین خواص عرق گل گاوزبان خاصیت آرام بخشی طبیعی آن و کمک به درمان استرس و افسردگی است. گل گاوزبان میتواند در لاغری و چربی سوزی به شما کمک کند. این گل در دمای ۱۵ تا ۱۸ درجه به صورت متعادل رشد میکند. اگر دمای محیط نگهداری گل لاله بالا باشد در گلدهی این گیاه با مشکل مواجه می شود ، پس بهتر است در مکانی خنک قرار گیرد. طب سنتی بر این باور است که جای گل گاوزبان میتواند موجب کاهش تب بالا بشود. به دلیل مقادیر بالای آنتی اکسیدان های موجود در گل گاو زبان باعث بهبود گردش خون می شود که فشار خون بالا را درمان کرده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را کاهش می دهد. گل لاله در کشور های زیادی کشت و برداشت می شود زیرا در اکثر مغازه های گل فروشی موجود است، اما این گل در مناطقی به صورت خودکار روییده می شود که این محدوده ها عبارتند از: افغانستان، ترکیه، ایران، قسمتی از غرب سوریه، سواحل دریاچه آرال، دریاچه خزر ، دریای سیاه، یونان، ایتالیا، اسپانیا و سواحل دریای مدیترانه در شمال آفریقا .

گل گاو زبان ایرانی در ارتفاعات شمال و رشته کوه البرز به صورت خودرو و به صورت کشت شده وجود دارد و نیز به دلیل گستردگی ریشه ها، این گیاه قادر به رشد در مناطق نیمه خشک و در خاک های سبک و سنگین نیز هست و به صورت کشت شده محصول خوبی تولید می کند. به یاد داشته باشید برای حفظ ارزش دارویی گیاه و جلوگیری از فاسد شد و کپک زدن گل ها، از بسته بندی آنها در کیسه های پلاستیکی یا ظروف شیشه ای خودداری کنید. تقریبا یک تا دو روز بعد از پهن کردن گل های تازه، گل های گل گاو زبان خشک و آماده بسته بندی می شوند. نشا گل گاو زبان در مرحله ۴ تا ۸ برگی آماده انتقال به زمین زراعی است. • زمانی که ارتفاع جوانه ها به 5-8 سانتی متر رسید می توانید آن ها به یک گلدان بزرگتر انتقال دهید و یا در باغچه بکارید. • سپس بذر ها را روی آن بپاشید و حدود 1 سانتیمتر خاک یا کود مناسب روی آن ها پخش کنید، سپس آب اسپری کنید. بنابراین قبل از آبیاری از خشک بودن خاک اطراف گیاه مطمئن شوید و نیز در صورت بارندگی نیاز به آبیاری در دوره های منظم زمانی نخواهد بود.

● تیره لاله تاردا: این نمونه از گل لاله دارای مرکز زرد و حاشیه های سفید می باشد و به طبقه بندی لاله های سایز کوچک مرتبط می شود. ● نمونه زورل: گل های لاله زورل غنچه های سفید بسیار زیبا با نوار های بنفش دارند که این ترکیل نمای زیبایی را مورد دید همگان قرار می دهد. ● دسته پینک ایمپرشن: گلبرگ های لاله ی پینک ایمپرشن بسیار زیبا می باشند و از تیره ی لاله های دو رگه داروین به شمار می روند ، نمای این گل به رنگ صورتی با حاشیه صورتی کم رنگ است. بهترین ظرف برای بسته بندی کردن گل های خشک گل گاو زبان پاکت های کاغذی یا کیسه های پارچه ای و گونی است. بهترین زمان برداشت گل های گل گاو زبان صبح زود و یا عصر قبل از غروب آفتاب است. بهترین و متناسب ترین خاک ها برای مصرف گل لاله مخلوط کوکوپیت، پیت ماس و پرلیت، خاک برگ، خاک باغچه و ماسه می باشد. این گیاه به کود نپوسیده دامی بسیار حساس است، از این رو بهتر است قبل از گاشت گیاه مقداری کود حیوانی کاملا پوسیده به خاک اضافه کنید.

برای ایجاد شرایط گلخانه ای و فراهم آوردن محیط لازم برای جوانه زنی بذر ها می توانید سطح گلدان یا سینی را با نایلون شفاف بپوشانید و چند سوراخ برای تهویه بهتر در سطح نایلون ایجاد کنید. آبیاری گل لاله عباسی : سطح بستر خاک را مرتبا بازدید کنید. به این نکته توجه داشته باشید که سطح بستر کاشت تا زمانه جوانه زدن بذر باید همواره مرطوب و نه خیس و غرقابی باشد. • عمق کاشت بذرها در حدود 1 سانتیمتر و دمای مورد نیاز برای جوانه زنی بذرها 18-13 درجه سانتیگراد است. • برای کاشت این بذرها گلدانی کم ارتفاع با دهانه باز انتخاب کرده و یا یک سینی نشا تهیه کنید. • گل لاله عباسی برای کسانی که دوست دارند پرچین یا حفاظ خانه شان از گیاه باشد و در عین حال از لحاظ زیبایی چشم نواز باشد انتخاب خوبی است. گل لاله در سر تا سر جهان دارای بیش از ۱۶۰ نمونه می باشد. گل لاله یکی از گیاهانی است که دارای گونه های بسیار متنوع و رنگینی می باشد. بلافاصله بعد از کشت گل ها حداگثر تا نیم ساعت، گل های برداشت شده را روری پارچه نخی تمیز و در محلی سایه به دور از تابش مستقیم خورشید پهن کنید تا زمان خشک شدن گل ها، به طور مرتب آنها را زیر و رو کنید.

گیاه گاو زبان اروپایی از شمال آفریقا به اسپانیا برده شده و در آنجا پرورش یافته و در طب سنتی اروپا راه یافته است. در محیط کم نور برگسار رنگ پریده میشوند و گلها و غنچه ها خواهند ریخت. با فرا رسیدن سرمای پاییز به تدریج از رشد آن کاسته میشود و با نزدیک شدن به دمای صفر درجه تمامی برگسار این گیاه از بین خواهد رفت. دمای مورد نیاز لاله عباسی : اگرچه دمای 30-15 درجه سانتیگراد برای این گیاه مناسب معرفی شده است اما با رعایت آبیاری و افزایش رطوبت محیط در دمای بیش از 30 درجه نیز این گیاه به خوبی رشد میکند. ● آبیاری: گل لاله به آبیاری منظم احتیاج دارد ، به گونه ای که خاک آن همیشه مرطوب باشد اما خاک خیس نماند. برای سبک شدن خاک می توان از مقداری ماسه و شن در ترکیب آن استفاده کرد. • حدود 5 سانتیمتر خاک با زهکشی مناسب در آن بریزید و به خوبی آبیاری کنید تا خاک نشست کامل کند. حتی گروهی از افراد با سلیقه و ذوق آن را در ردیف مراسم برگزاری جوایز اسکاردر هالیوود می دانند . همچنین دمای ۹ درجه برای ریشه دادن پیاز گل مناسب می باشد . گل گاو زبان گیاهی مقاوم به سرما است و در مناطق آب و هوایی مختلفی می روید و تحمل دمای منفی ۲۵ تا مثبت ۴۰ درجه را دارد.

• اما زمانی که خوب برسند، خودشان بر روی زمین می افتند و به این ترتیب می توانید بذرها را جمع آوری کنید و در جایی خنک نگهداری کنید و در فصل مناسب آن، بذرها را بکارید. زمانی که تا حدودی رطوبت خود را از دست داده بود گیاه را آبیاری کنید. در صورتی که گیاه به شکل چندساله نگهداری میشود و ریشه گوشتی در خاک باقی گذاشته می شود باید در طی فصل سرد آبیاری را کاهش داد در حدی که خاک کاملا خشک نشود در غیر اینصورت امکان پوسیدن ریشه های گوشتی وجود دارد. • سپس شرایط دمایی و آبیاری را همانند موارد فوق که گفته شد رعایت کنید. از آنجا که گل لاله گونه های زیادی دارد در ادامه روش متناسب برای رشد نمونه ای از این گیاه را شرح می دهیم. ● لاله آنجلیک: این گل لاله دارای گلبرگ های نرمی است که ظاهر آن بسیار شبیه به شکوفه گل صد تومانی می باشد. البته بعد از اینکه گل از بین رفت میتوانید پیاز آن را از خاک بیرون بیاورید و بعد از قطع کردن ساقه ، آن را در مکانی خشک و تاریک قرار دهید. همچنین اگر پیاز لاله هلندی تهیه کنید فقط دو سال گلدهی دارد و نمیتوان آن را تکثیر کرد، اما اگر پیاز لاله ایرانی داشته باشید هر سال توانایی گلدهی دارد و پیازهایش تکثیر میشوند.

● رسته طوطی سیاه: این گونه از گل لاله به دلیل داشتن رنگ بنفش تیره و شکوفه های چین دار به این نام شهرت یافته است. هر گل لاله با رنگ به خصوص خودش مفهوم و تمثیل خاصی دارد ، برای مثل گل لاله قرمز رنگ نشاندهنده عشق، گل لاله ی زرد رنگ نماد شادی، گل لاله ی سفید رنگ تمثیل عذرخواهی و گل لاله ی بنفش رنگ سمبل وفاداری است. که در هر سال در سراسر دنیا برگزار می شود و بی نظیر است . • این گل دارای تنوع رنگ زیادی از جمله صورتی، بنفش، عنابی، زرد و قرمز می باشد. عشاق و عاشق مسلکان و افراد دارای روح لطیف قطعا گل رز را در لیست گلهای محبوب خود دارند. • گلهای شیپوری شکل لاله عباسی معمولا در بعدازظهر یا در در هوای ابری باز شده و صبح بسته می شوند. بدلیل طیف وسیع رنگ و نوع گلهای رز ، این گل از سایر گلهای دنیا متمایز است.

بنابراین میتوان در طی فصل رشد هر 6-4 هفته یکبار از کودی همانند 10-10-10 برای این گیاه استفاده کرد. در طی فصل رشد نیاز چندانی به انجام عمل هرس ندارد. مصرف دمنوش گل گاوزبان همچنین میتواند به کاهش قند خون در افراد دیابتی کمک کند. دمنوش گل گاوزبان موجب تقویت اعصاب و روان است و به درمان اختلال حواس کمک میکند. گل گاوزبان خواص درمانی فراوانی دارد. تبار گل لاله در واقع به ایران تعلق دارد و برای نخستین مرتبه از ایران به ترکیه منتقل شده و پس از جا به جایی به کشور هلند، پر آوازه گشته است. گل لاله یکی از گل های پر طرفدار می باشد اما متاسفانه این گیاه مقاومت بالایی ندارد و حدود یک ماه بیشتر دوام نمی آورد. گل لاله در شعر های فارسی هم نشانه ای از قلب عاشق می باشد. ● نمونه پرنسس ایرن: لاله پرنسس ایرن ، رسته ای عطر آمیز به رنگ های نارنجی و بنفش می باشد که دارای جذابیت به خصوصی است. گل های لاله ای که در خانه نگهداری می شوند باید از انرژی نوری کافی برخوردار باشند تا بتوانند شکوفا شوند ، برای انجام این کار ، بهتر است گلدان گل لاله عباسی در پشت پنجره جنوبی منزل قرار داده شود.

در داستان عاشقانه ای چون شیرین و فرهاد بیان شده است که پس از مرگ فرهاد از هر قطره خون او یک لاله سرخ رویش پیدا می کرده ، به همین خاطر گل لاله ی قرمز رنگ نماد عشق بیپایان عاشق به معشوق می باشد. گل سرخ امروز با رزهای قرنهای گذشته خیلی متفاوت اند. • از آنجایی که در شرایط مناسب تا یک متر رشد می کند پوشش خوبی برای دیوارها و مناظری است که نمی خواهیم خیلی جلوی دید باشند. پرورش گل گاو زبان به صورت خودرو در دامنه کوه های البرز می روید و از اردیبهشت شروع به برداشت می کنند که با گیاه گاو زبان اروپایی که در اصفهان و آذربایجان و شهرهای دیگر ایران و کشور های دیگر می روید و به اشتباه به گل گاو زبان مشهور شده است، متفاوت است. • گل لاله عباسی با نام علمی “Mirabilis Jalapa” بومی مناطق گرمسیری جنوب امریکا و رشته کوه های آند در کشور پرو می باشد. در اوایل سال ۱۸۰۰ ، تمام رزها ، فقط در تابستان گل می دادند به غیر از رزمانتلی چینی (Monthly) که در پاییز نیز گل می دادند.با رونق گرفتن کشت گل رز در سراسراروپا ، نمایشگاههای مخصوص گل ترتیب داده شد ولی ازهمه بالاتر فستیوال گل در ژنومی باشد .

از دیگر خواص دمنوش گلگاو زبان این است که به درمان التهاب و ورم کلیه کمک میکند و میتواند به درمان بی اختیاری ادرار کمک کند. گلستان دادمهر مفتخر است تا چند نوع و رنگ از این گل زیبا را تقدیمتان کند. پدر این شخص ، گلی را ابداع کرد به نام گل صلح (Pease) اشتهار پیدا کرده است. • اما به گفته برخی از پرورش دهندگان به طور کل به این کار نیاز نیست. نور مناسب گل لاله عباسی : به نور کامل و به بیان دیگر حداقل 6 ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. دورگه، چینی، قشقایی، مهندسی، هلندی، مینیاتوری، رونده و…

• گل لاله عباسی گیاهی است چند ساله که اغلب به صورت یکساله پرورش داده می شود. • تکثیر گل لاله عباسی بیشتر از طریق بذر صورت می گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این رژیمها بر روی غفاری دایت کلیک کنید و چنانچه میخواهید همین حالا رژیم غذایی اختصاصی خود را دریافت کنید، بر روی رژیم لاغری آنلاین کلیک نمایید. این گل محبوبیت به خصوصی دارد و مورد پسند افراد زیادی واقع می شود. • بذر این گل را می توانید از خود گل بگیرید. این دمنوش ترکیبی به شما کمک میکند تا خوابی راحت و با آرامش داشته باشید و از شر اختلا خواب رها شوید. جهت خرید بذر گل به فروشگاه بذر گل و گیاه نازبو مراجعه کنید. بدون شک گل رز محبوبترین گل دنیاست. گل های گل گاو زبان ایرانی درشت تر از گل های گیاه گاو زبانی اروپایی است. ● لاله ی منتون: این نمونه از گل لاله، گلبرگ های صورتی با حاشیه های زرد متمایل به نارنجی دارد. تعلق گرفت. گل او که پیوندی از چند گل بئد به نام ( شری میدلنو) شهرت یافت . این اشتباه که حدود چند سده است پزشکان و داروسازان را گمراه کرده است.

• در طی این مدت نباید بستر کاشت خشک شود و همواره باید مرطوب نگهداشته شود. آنها در رنگ ، شکل ، بو، طول مدت گل دهی با اجداد خود بواسطه هیبریدهای انجام گرفته ، فرق دارند. در رنگهای متنوع موجود میباشد که برخی از انواع آن جزو تولیدات داداگل است. هرس کرده لاله عباسی : با فرارسیدن فصل سرما و اگر قصد نگهداری از ریشه های گوشتی آن را داشته باشیم میتوان تمامی قسمتهای هوایی آنرا تا سطح خاک کوتاه کرد. نور زیاد اگر رطوبت بستر و فضا تامین شود مشکلی را برای گیاه ایجاد نمیکند اما اگر بیش از اندازه شود و یا گیاه خشکی نیز ببیند موجب سوختن نوک و حاشیه برگها و ریزش غنچه های گل خواهد شد. خاک مناسب گل لاله عباسی : طیف وسیعی از خاک را تحمل میکند اما بستر کاشت باید زهکش مناسبی داشته باشد بنابراین در مخلوط خاکی میتوان از شن ، پرلایت و یا ورمی کولایت به منظور ایجاد زهکش مناسب استفاده کرد. کوددهی و تغذیه : پریدگی رنگ برگسار ، کوچک ماندن برگهای جدید، کاهش گلها و یا ریزش غنچه های گل میتواند نشانه کمبود مواد غذایی در خاک باشد. نکته ی حائز اهمیت این می باشد که ریشه ی گل لاله سمی است و باید با احتیاط های لازم مورد استفاده قرار گیرد ، و زیاده روی در مصرف ریشه ی این گیاه می تواند خطرناک باشد.

مهم ترین آفات گیاه گل گاو زبان عبارت اند از کرم برگ خوار، سفیدک پودری و سایر حشرات هستند. به عبارت دیگر، تحقیقات نشان داده که دمنوش گل گاو زبان به دلیل خواص آرام بخش طبیعی که دارد، می تواند بی خوابی شبانه را درمان کند. در فصل پاییز، دانه هایی درشت و سیاه رنگ ظاهر می شود. • گیاه لاله عباسی جزئی قدیمی و محبوب در باغ ها است که گل هایی معطر، قیفی شکل و لوله مانند و پنج آویز گلبرگ مانند خیره کننده دارد. • برخی پرورش دهندگان معتقدند اگر قبل از کاشتن بذرها برای حدود 12 ساعت آنان را در آب بخیسانیم به دلیل نرم شدن پوشش سیاه رنگ بذرها، جوانه زنی آنان بهتر میشود. • جوانه زنی گل لاله عباسی 14-10 روز طول میکشد و اگر در مکانی با 8 ساعت نور طبیعی قرار داشته باشند جوانه زنی آنان تسریع میشود. گل رز شاید محبوبترین گل جهان باشد که در هزاران نوع و رنگ وجود دارد. در سال بعد میتوانید این پیاز را بکارید و گل لاله جدیدی کشت کنید. ● نور: گل لاله برای گلدهی متناسب به نور نیاز دارد.