نگهداری برگ انجیری + روش های مراقبت از آن


اگر از علاقه مندان به گیاهان هستید، احتمالاً نام گیاه برگ انجیری را شنیده اید. حتی اگر اینطور نباشد، ظاهر خیره کننده آن ممکن است توجه شما را جلب کرده باشد. برگ انجیری از خانواده Araceae  است که با نام علمی Monstra Deliciosa و نام انگلیسی Swiss cheese plant  به دلیل برگ های سوراخ دار منحصر به فردش شناخته می شود و جز دسته گیاهان آپارتمانی قرار می گیرد. در این مقاله، ما سفری را آغاز خواهیم کرد تا اسرار این شگفتی جالب گیاه شناسی را کشف کنیم، منشا آن، نکات مراقبتی، اهمیت فرهنگی، فواید سلامتی و بسیاری موارد دیگر را بررسی کنیم.

برگ انجیری

عکس گیاه برگ انجیری

گیاه برگ انجیری گونه ای از گیاهان بومی جنگل های بارانی استوایی جنوب مکزیک و کلمبیا است. نام Monstera از کلمه لاتین monstrum گرفته شده است که به معنای هیولا است و ظاهر غیر معمول و هیولایی گیاه را به درستی توصیف می کند.

زیستگاه بومی برگ انجیری

Monstra Deliciosa در زیر درختان سرسبز جنگل‌ های بارانی رشد می ‌کند، جایی که به تنه درختان می ‌چسبد و به سمت تاج‌ پوش بالا می ‌رود. زیستگاه طبیعی این گیاه شرایط مناسبی را برای رشد فراهم می کند، از جمله نور کم خورشید و رطوبت بالا. این گیاه اولین بار توسط کاشفان اروپایی در قرن هفدهم ثبت شد که مجذوب برگ های بزرگ و سوراخ شده آن شده بودند.

روش نگهداری از گل برگ انجیری

نگهداری گیاه ساده است و می توان آن را به راحتی در منزل و یا محل کار نگهداری کرد. گیاه برگ انجیری به دلیل خلقتش در مناطق گرمسیری، به محیطی گرم و مرطوب نیاز دارد و تغییرات دما حساسیت زیادی برای این گیاه ایجاد نمی کند.

نور مناسب گیاه برگ انجیری

گل برگ انجیری جز گیاهان مقاوم به نور کم است و با نور غیرمستقیم خورشید رشد می کند و این ویژگی این گیاه را به یک انتخاب ایده آل برای فضاهای داخلی تبدیل می کند. با توجه به زادگاه این گیاه که همیشه در سایه گیاهان رشد می کند در نتیجه نور غیر مستقیم بهترین گزینه برای این گیاه است و بهترین مکان برای آن کنار پنجره می باشد. برگ انجیری می تواند شرایط نور کم را تحمل کند اما ممکن است کندتر رشد کند و باعث رنگ پریدگی برگ های آن شود.

آبیاری

برگ انجیری یک گیاه گرمسیری است و غرق شدن در آب را دوست ندارد. درک نیازهای آبی این گیاه برای سلامتی آن بسیار مهم است.

زمانی که سطح بالای خاک خشک شد(2.5 سانتی متر)، برگ انجیری خود را آبیاری کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که آب به ریشه می رسد. آنقدر آبیاری کنید تا ببینید آب اضافی از کف گلدان خارج می شود. سپس زیر گلدانی را از آب جمع شده خالی کنید.

از آبیاری بیش از حد خودداری کنید. اگر متوجه زرد شدن و پژمرده شدن یا سطح خاک خیس شده اید، ممکن است گیاه خود را بیش از حد آبیاری کرده باشید، پس دفعات آبیاری را کاهش دهید.

تغییرات فصلی نیاز به تغییر آبدهی دارند. در طول فصل رشد (بهار و تابستان)، ممکن است گیاه به آب بیشتری نیاز داشته باشد. در فصل خواب (پاییز و زمستان)، دفعات آبیاری را کاهش دهید تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود.

تا حد امکان از آب ولرم و فیلتر شده استفاده کنید. گیاه برگ انجیری می تواند به مواد شیمیایی موجود در آب لوله کشی حساس باشد.

برگهای گیاه برگ انجیری را با دستمال مرطوب تمیز نمایید و از اسپری های شیمیایی براق کننده خودداری نمایید.

دما مناسب نگهداری گیاه

برگ انجیری دمای نسبتا گرم را ترجیح می دهد. برای رشد مطلوب، محدوده دمایی بین 65 درجه فارنهایت تا 80 درجه فارنهایت (18 تا 27 درجه سانتیگراد) را حفظ کنید.

حتما توجه داشته باشید که قرار گرفتن گیاه در معرض تابش مستقیم آفتاب و یا گرمای شدید باعث ایجاد لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ انجیری می شود. برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید.


منبع: https://nadigarden.com/how-to-care-for-monstra-deliciosa-plant/