نگهداری و تقویت کاکتوس

بهترین فصل کاشت گل گل نرگس در فصل تابستان و در ماه های مرداد و شهریور می باشد. عمق کاشت گل نرگس در مزرعه از مهمترین مسائل در پرورش گیاه می باشد به طوری که اگر عمق کاشت گیاه مناسب نباشد اثر مستقیم بر گلدهی گیاه داشته و سبب عدم گلدهی و یا تولید غنچه ی ضعیف (به علت عدم توسعه ی مناسب ریشه گیاه) می شود. علت این امر آن است که ریشه های گیاه تا قبل از فرا رسیدن فصل زمستان توانایی رشد مناسب را داشته باشند. با این حال در برداشت گیاه غلافی به صورت یک برگ نازک در طول توسعه می یابد که می توان گفت صدمه ندیدن این غلاف برگی در بهبود کیفیت گل های بریده نرگس مهم است. غلاف های طویل دیر پیش رس را با تیمار سرمای طولانی تر و دمای قبل و بعد از بسته بندی که کمتر از 9 درجه سانتی گراد نیست، بهبود می بخشند. و اگر کاکتوس گرد خریده اید می بایست از گلدانی استفاده کنید که به اندازه 5 سانتی متر پهن تر از خود گیاه باشد. گیاهان گلدانی گل نرگس برای مصرف کننده مزایای بیشتری نسبت به گل های بریده ی تولید شده در کاشت گل نرگس در مزرعه دارند.

نخست فصولی که کاکتوس در حال رشد است و در این زمان باید دو برابر موردی که کاکتوس در حال استراحت است آن را آبیاری کنیم. با تغییر زمان کاشت گل نرگس می توان برای زمان طولانی تری از زیبایی خیره کننده ی این گل زیبا بهره مند شد به طوری که گروهی از پیازها را می توانیم در زمان فصل کاشت گل نرگس و گروهی دیگر را با اختلاف زمانی 15 روز بکاریم و در صورتی که حجم کاشت بالا باشد می توانیم در بازه زمانی 2 ماه گیاهانی را مشاهده کنیم که در مراحل مختلف رشدی قرار داشته و گروهی از آنها در مرحله ی سبز شدن و گروهی دیگر در مرحله ی گلدهی قرار دارند. هم چنین نور مصنوعی می تواند به عنوان یک مکمل جهت نگهداری کاکتوس مورد استفاده قرار گیرد. سعی کنید تا یک هفته این گل را به دور از نور شدید آفتاب قرار دهید، هم چنین به همان مقدار در طول هفته آبیاری کنید و نیازی نیست که روش آبیاری خود را برای گلدان جدید تغییر دهید. این کاکتوس معمولا به عنوان یک گیاه آپارتمانی نگهداری میشود اما میتوان در روزهای گرم تابستانی آن را به یک پاسیوی آفتابی هم منتقل کرد. اگرچه جوندگان معمولا حیوانات محبوبی نیستند اما کاکتوس دم موش یکی از آن گیاهان جذاب و دوستداشتنی است که نگهداری از آن آسان است.

در حالت کلی دو نوع کاکتوس سایت toranjflower داریم. اما در فصل های گرم سال به خصوص در تابستان، تنها یک بار احتیاج داریم که این کود را به خاک اضافه کنیم. این کاکتوس در شرایط متوسط خانه با مراقبت متوسط به خوبی رشد میکند؛ با نور کم سازگار است اما اگر در معرض نور شدیدتر قرار گیرد بهتر گل میدهد. با عبور از فصل کاشت گل نرگس، اگر از پیاز گل نرگس در یخچال نگهداری می کنید توصیه می شود آنرا در کنار میوه سیب قرار ندهید زیرا این امر سبب می شود قوت پیاز کاهش یافته و به اصطلاح بی بار شود. موکوس ترشح شده به وسیله پرونکل ها به گل های بریده دیگر مثل گل رز، میخک، فریزیا و لاله ها صدمه می زند، از این رو نباید آن را در کنار بقیه گل ها در یک ظرف قرار داد زیرا باعث پژمردگی آنها می گردد. با توجه به این موضوع که این امکان وجود دارد که چندین پیاز گل نرگس را در کنار هم کاشت، اما برای رشد مناسب گیاه و ریشه دهی مناسب پیاز در زیر خاک بهتر است که حداقل 7/5 سانتی متر و برای پیازهای بزرگتر 12 الی 15 سانتی متر فاصله برای کاشت گل نرگس در مزرعه لحاظ شود.

این گونهی کاکتوس بومی مکزیک است که بدنهی گرد آن به ارتفاع حداکثر 6 سانتیمتر میرسد. این کاکتوس بومی مناطق بیابانی جنوب غربی آمریکا است و در شرایط مطلوب میتواند تا ارتفاع 25 سانتیمتر و عرض 10 سانتیمتر رشد کند و البته در شرایط مشابه زیستگاه خود، رشد بیشتری خواهد داشت. این گیاه بومی مکزیک است. نگهداری از این گیاه آسان است و در فصل تابستان به آبیاری زیادی نیاز دارد اما در فصل زمستان بهتر است خاک آن خشک بماند. برای تولید کننده یک دوره کوتاه گلخانه ارزش افزوده و عمر انباری بیشتری دارد، اما سودمند نیست زیرا فضای مورد نیاز تولید افزایش یافته است. یکی از این مسائل آبیاری بیش از حد کاکتوس است که اگر به این اصل توجه کافی نشود گیاه آسیب می بیند و دیگر شاهد رشد آن نخواهیم بود، زیرا دیگر ریشه این گیاه می پوسد. اگر سوای کاشت گل نرگس در مزرعه پیاز را در گلدان می کارید باید دقت کنید که سر پیاز خارج از خاک قرار بگیرد و در این حالت بهتر است از پیاز انواع گل نرگس در یک بخش مخلوط با هم، کاشت نکنید زیرا محصول این نوع کشت ها چه در مزرعه و چه در باغچه و گلدان نتیجه خوبی ندارد.

این کاکتوس دارای 4 خار مرکزی مایل به قرمز و خوشههای 15 تا 18 تایی خارهایی مو مانند است. کاکتوس مشعل نقرهای گیاه چشمنواز و زیبایی است که در رنگ، اندازه و فرمهای مختلف یافت میشود. درحالی که گیاه شما استراحت میکند، رشد آن متوقف میشود و انرژی آن صرف ایجاد جوانههای گل میکند. پس از اینکه کاکتوس تعطیلات شما شکوفا شدن میتوانید اجازه دهید کاملا استراحت کند و آبیاری را متوقف کنید مگر اینکه برگهای آن شروع به چروک شدن کند. با این حال نور مستقیم خورشید باعث سوختن برگهای آن میشود و بهتر است آن را در یک مکان مناسب نگهداری کنید. کاکتوس مامیلاریا لاوی نیاز به نور کامل خورشید، سایهی نور یا نور فیلترشدهی داخلی دارد. شاید اگر مطالب بالا را با دقت مطالعه کند متوجه می شوید که مشکلاتی بر سر راه افرادی که می خواهند در محل سکونت خود از کاکتوس استفاده کنند وجود دارد.

پیش رسی گیاه گلدانی نرگس مشابه تولید گل شاخه ای است و نباید نرگس را با انواع گل رز، میخک، فریزیا و لاله در یک گلدان قرار داد. برای پرورش گل نرگس در گلدان جهت فروش گلدانی می توان از خاک سبک استفاده کرد و پیاز هارا در گلدان به شکلی کاشت که نوک آن نزدیک به سطح باشد. لازم به ذکر است گل ها را می توان از طریق کشیدن، شکستن یا بریدن برداشت کرد. چند اصل ساده اما بسیار مهم در خصوص تقویت کاکتوس موجود است که با دانستن نکات مربوط به آن می توان برای همیشه از این گل استفاده کرد و آن را برای خود رشد داد. اما ان اصل تنها مشکل مربوط به نگهداری و تقویت کاکتوس نیست. تنها زمانی به کاکتوس خود آب بدهید که خاک آن خشک شده باشد؛ آبیاری هفتهای یک بار در بهار و تابستان برای آن کافی است و در فصل پاییز و زمستان نیز آّبیاری آن را به هر دو ماه یکبار کاهش دهید. در طول زمستان نیز گیاه شما به خواب میرود و میتوانید آن را در یک اتاق سرد و خشک نگهداری کنید. کاکتوسها آب را در بدنهی خود ذخیره میکنند و در زمانهای خشکسالی از آن برای زنده ماندن استفاده میکنند.

هم چنین در فصل های سرد سال هر سه یا چهار ماه یکبار این کود را به خاک آن اضافه کنید. بهترین عمق کاشت برای پیاز گل نرگس، سه برابر ارتفاع پیاز می باشد (یعنی اگر ارتفاع پیاز 5 سانتی متر است، باید 15 سانتی در بالای آن خاک مناسب وجود داشته باشد) و با توجه به این موضوع که پیاز گل نرگس دارای اندازه های متفاوتی است، همواره موضوع ذکر شده می بایست در فصل کاشت گل نرگس رعایت شود. پس از عبور از فصل کاشت گل نرگس، هر سه تا چهار روز یک بار گل نرگس برداشت می شود که برداشت آن بستگی به پیاز گل نرگس دارد که چقدر گلدهی داشته باشد. در ارتباط با فصل کاشت گل نرگس، چند روزی پس از کاشت گیاه آنرا در محیطی تاریک و یا سایه سنگین قرار می دهند تا ریشه ی گیاه تولید شود (البته برای تولید گلدانی). با این حال برای کاشت گل نرگس در مزرعه می توان گفت بهترین مرحله برداشت گل نرگس، مرحله گردن غازی می باشد که در این زمان گلها حالت خمیده دارند. به عبارتی به صورت کلی می توان گفت با توجه به چهار فصل بودن کشور عزیزمان ایران، پیاز گل نرگس در مناطق سرد باید در اواخر تابستان و قبل از فرا رسیدن ماه مهر و در مناطق معتدله، در ماه های آبان و آذر در فضای بیرون یا مزرعه کاشته شود.

به طور کلی، رطوبتی که ذخیره کرده است باید در طول ماههای زمستان کافی باشد. خاک کاکتوس پاف پودری باید دارای زهکشی مناسبی باشد و بین آبیاریها باید اجازه دهید خاک آن کاملا خشک شود. در بهار و تابستان به اندازهی متعادل به کاکتوس خود آب بدهید و در پاییز زمانی که خاک کاملا خشک شده آبیاری کنید و در تابستان آبیاری را به طور کامل قطع کنید. خاک کاکتوس کلاه اسقفی باید زهکشی خوبی داشته باشد، در تابستان و بهار آبیاری به اندازهی متوسط و در پاییز و زمستان کاملا خشک بماند. از اواسط پاییز تا اوایل بهار بهتر است آبیاری متوقف شود و یک بار در بهار نیز با کود معدنی به آن کود بدهید. اما این که چگونه تعیین کنیم که خاک خیس شده است یا خیر می توان از یک خلال دندان استفاده کنیم و آن را در خاک فرو ببریم، اگر سطح خلال دندان نم داشته باشد آبیاری را متوقف می کنیم.

برداشت محصول نرگس با باز شدن گلها انجام می شود اما برداشت گل در مراحل زودتری صورت می گیرد. کاکتوس آیلسترا به خوبی با خشکسالی سازگار است و برای کاشت در فضای باز مناسب نیست. نگهداری از کاکتوس ستارهی دریایی نسبتا ساده است و در شرایط نوری مختلف به خوبی رشد میکند. این ها نکاتی است که در نگهداری و تقویت کاکتوس از اهمیت زیادی برخوردار است. 3. زمانی که کاکتوس به گلدان جدید منتقل شد، رعایت کردن نکاتی در نگهداری و تقویت کاکتوس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. اما روش خاصی برای تعیین میزان آبی که کاکتوس نیاز دارد وجود ندارد، ولی به صورت تجربی این اصل از اهمیت زیادی برخوردار است که در هنگام آبیاری مراقب خارج شدن آب باشید و سعی داشته باشید در هر بار آبیاری تمامی سطح خاک خیس نشود. روش آبیاری در نگهداری و تقویت کاکتوس از اهمیت زیادی برخوردار است. مراقبت از کاکتوس بادام زمینی تا حد زیادی بستگی به شرایط محیطی دارد. آفت های معدودی برای کاکتوس وجود دارد که ممکن است رشد گیاه را با مشکل مواجه کند.

اگر یک کاکتوس کلاه اسقفی جوان دارید آن را در معرض آفتاب کامل قرار ندهید و گیاه تنها در دوران بلوغ میتواند آفتاب کامل بگیرد و به طور کلی در سایهی روشن بهتر عمل میکند. میتوان کاکتوس بادکنکی را در خانه و یا حیاط پرورش داد اما به سرما و یخبندان مقاوم نیست و میتواند به آن آسیب بزند. 1. به هیچ عنوان از بیلچه برای خارج کردن گیاه کاکتوس از گلدان قبلی استفاده نکنید، انجام دادن چنین کاری باعث آسیب زدن به ریشه کاکتوس می شود و اگر ریشه آسیب ببیند دیگر شاهد رشد گل نخواهیم بود. این گیاه نیاز به هیچ مراقبت خاصی ندارد و میتواند در شرایط محیطی مختلفی دوام بیاورد و رشد کند. پاسخ دادن به این سوال را باید به فصل هایی تعمیم دهیم که گیاه در حال رشد هست و به هیچ عنوان در فصل بهار و تابستان که کاکتوس در حال رشد است، گلدان آن را تغییر ندهید و بهترین فصل همان زمستان است.

به همین دلیل افراد زیادی هستند که از این گل در خانه استفاده می کنند و از زیبایی های طبیعی آن لذت می برند. تعداد زیادی از نرگس ها خیلی خوب به طور طبیعی سبز شده و نیاز به جابجایی ندارند و اگر شما باغ و یاغچه ی کوچکی دارید که دسته های نرگس آن بسیار زیاد و بزرگ شده اند، می توانید پیازها را خارج کرده و گیاه را تکثیر نمایید که در مقاله ی تکثیر گل نرگس به شرح کامل آن پرداخته ایم. چگونه می توان در فصل کاشت گل نرگس گیاهان بیشتری داشت ؟ در مرحله شکوفایی اسپات، محصول نرگس را برداشت کرده و یا برای انبار و صادرات، حتی آن را در مرحله ساقه مدادی برداشت می کنند. کاکتوس بادکنکی نسبت به خشسالی مقاوم است و آبیاری زیاد میتواند باعث پوسیدن ریشهها و از بین رفتن آن شود. کاکتوس سولکوربوتیا نسبت به سرما مقاوم است و گلهای پربار و رنگی زیبایی میدهد.

در واقع کاکتوس عمودی و کاکتوس گرد وجود دارد که در هنگام خرید گلدان برای کاکتوس باید توجه کنیم کدام یک از این کاکتوس ها را خریداری کرده اید. هر چند با داشتن خصوصیات مقاومتی بالا در کاکتوس احتیاجی نیست که زیاد از آن نگهداری کنیم، اما چند اصل ساده و مهم در خصوص نگهداری و تقویت کاکتوس وجود دارد که می بایست به آن توجه شود. اغلب اوقات نیازی به تعویض گلدان جهت نگهداری و تقویت کاکتوس نداریم، اما اگر گلدانی که کاکتوس در آن قرار گرفته دل شما را زده و می خواهید تنوعی در زیبایی این گل اضافه کنید، پس بهتر است چند نکته را در هنگام جابجایی کاکتوس مورد توجه قرار دهید تا نگهداری کاکتوس به بهترین شیوه انجام شود. اما این گل به دلیل شرایط خاصی که دارد در طول روز به نور شدید احتیاج دارد، پس سعی کنید همیشه این گل را در قسمت جنوبی خانه قرار دهید تا در طول روز نور کافی به آن بتابد.

گل نرگس حساس به اتیلن است. گلهای قیفی شکل کاکتوس پینکوشن خاردار به رنگهای صورتی، ارغوانی یا قرمز و به صورت تاجی بر بالای گیاه ظاهر میشوند. بسته به گونهی این کاکتوس، آنها میتوانند به صورت منفرد و یا به صورت تودهای رشد کنند شکل کروی یا دراز کوچکی ایجاد کنند. کاکتوس شلوسر یک کاکتوس توپی معمولی به صورت کروی و استوانهای است که به صورت منفرد و تا ارتفاع 20 و قطر 12 سانتیمتر رشد میکند. کولتیوارهای دوگانه فقط زمانی که اسپات شکوفا و رنگ گل به راحتی آشکار شد، برداشت می شوند و در غیر این صورت آنها در مرحله بعد ممکن است از نظر جذب آب دچار مشکل شوند. سپس آنها را در یک محل گرم و یا گلخانه معتدل گذاشته و تا زمانی که چرخه ی گلدهی مجدد گیاه در فصل زمستان فرا برسد از آنها نگهداری می کنند. پرورش کاکتوس بیورتیل آسان است و تا زمانی که نور کامل خورشید و تقریبا هر نوع خاک شنی با زهکشی خوب برای آن فراهم باشد، راضی خواهد بود. نگهداری از کاکتوس کلاه راهب راحت است به شرطی که نور زیادی دریافت کند و آبیاری آن به اندازه باشد.

کاکتوس ستون فقرات دوقلو یا مامیلاریا ژمینیاسپینا (Mammillaria geminispina) یک گونهی گرد و کپهای است که با خارهای نقرهای پوشیده شده است. کاکتوس دوقلوی کاکلدار یکی از معروفترین کاکتوسها است که به دلیل خارهای سفید متراکم با موهای بسیار ظریف که به آن حالتی پشمی میدهد، محبوبیت دارد. اگر شرایط رشد مناسب برای این کاکتوس مامیلاریا فراهم باشد میتوانید شکوفههای صورتی رنگ و زیبای آن را در فصل تابستان ببینید. 4. اما بسیاری از ما سوال می کنند که مناسب ترین فصل سال جهت تعویض گلدان برای کاکتوس چیست؟ 2. پس از آن مقداری خاک را بر روی گلدان جدید اضافه کنید، سپس اطراف ریشه گیاه را با خاک مناسب بپوشانید. اگر نیاز باشد میتوانید در طول فصل گرم، گلدان مامیلاریا را تعویض کنید ولی پیش از این کار مطمئن باشید خاک آن کاملا خشک باشد. پس از مدتی استراحت، میتوانید ببینید که جوانههای جدیدی روی کاکتوس فصلی شما شروع به شکلگیری میکند. دوست دارید بدانید گل ماه تولد شما چیست؟ انواع کاکتوس گلدار در دنیا وجود دارد که میتوانند رقیبانی جدی برای درختچهها و گیاهان گلدار شما باشند. گلهای این نوع کاکتوس گلدار معمولا به رنگ روشن است.