همه چیز در مورد انواع کاکتوس گلدار

ترکیب این گلهای رنگارنگ با بدنهی قرمز مایل به قهوهای یا زرد کاکتوس پینکوشن بسیار جذاب خواهد بود. این مسئله به خصوص در دوران بارداری اهمیت بیشتری پیدا می کند و زنان حامله بایستی از هرگونه مصرف خودسرانه انواع جوشانده ها یا دم کرده های گیاهی در بارداری خودداری نمایند. روغن گل گاوزبان باعث تحرکات روده ای می شود و عملکرد روده ها را تقویت می کند. وجود شکوفههای جذاب و رنگی در انواع کاکتوسهای گلدار باعث شده آنها بتوانند با انواع درختچهها و گیاهان گلدار برای انتخاب یک گل آپارتمانی رقابت کنند. خارهای مسی رنگ با شکوفههای صورتی تاج دار ترکیبی جذاب ایجاد کردهاند. ساقه های آن شیار دار و خار دار و برگ های آن ساده، مخملی و پوشیده از تار های خشن است، بعلاوه گل ها دایره ای و کوچک و به رنگ لاجوردی هستند. بعلاوه گل گاوزبان به علت داشتن آلکالوئید برای زنان شیرده و کودکان نیز ضرر دارد.

دمنوش گل گاوزبان سرفه های فصل سرما را درمان می کند و به صورت مرهمی قدرتمند عمل خواهد کرد. گل گاوزبان ، سرفه های مزمن، وقفه های تنفسی و آسم های خفیف را هم درمان کرده و به بهبود کامل می رساند و می توان گیاه گل گاوزبان را همراه بابونه، سنبل الطیب، شقایق مخلوط کرد و دم کرد. گیاه گاوزبان گیاهی است از تیره گاوزبانیان که با گیاه گل گاوزبان فرق دارد. گل های آن در زمان تازه بودن قرمز و در هنگام خشک شده به رنگ آبی تیره است. یکی از فوائد گل گاو زبان ضد سرطان بودن است. همچنین سرطان های متفاوت همچون پروستات، پستان و کبد می توانند با مصرف گل گاوزبان درمان بشوند. گل گاو زبان دارای منیزیم است و از ابتلاء به سرطان پیشگیری می کند. برای ترک اعتیاد الکل گل گاوزبان را حتما امتحان کنید چراکه گل گاوزبان با سرکوب برخی پیام رسان های عصبی خاص در بدن، قادر است ولع فرد به مصرف الکل را کاهش بدهد و به بهبود وضعیت خواب افراد الکلی نیز کمک می کند. البته غفلت نکنیم که در طب سنتی ایران گفته شده است که مصرف گل گاو زبان می تواند سب فشار خون بالا هم بشود به همین دلیل توصیه می کنیم که افراد مبتلا به فشار خون بالا، دمنوش گل گاو زبان را حتما همراه با چند قطره آب لیموترش تازه مصرف نمایند.

علاوه بر اینها شرایط نگهداری از این گل بسیار آسان است؛ چراکه میتواند با شرايط خشکسالی سازگاری پیدا کند. اگر خاک این کاکتوس گلدار خشک باشد حتی میتواند در برابر سرما مقاومت کند و زنده بماند. نوع مرتعی آن از کیفیت بهتری برخوردار است، زیرا خودرو می باشد و به صورت طبیعی رشد می کند. خارهای آن بسیار بلند بوده و به صورت فرفری رشد میکنند. جذابیت این کاکتوس در ترکیب خارهای سفید بلند با رنگ قرمز مایل به نارنجی گلهای زیبای آن است. بر روی ساقههای بلند ستون مانند این کاکتوس گلهای زرد روشن قرار میگیرند. گلهای سفید، زرد، صورتی و قرمز آن مانند قیف و به شکل حلقه دور ساقهی این گل قرار میگیرند. روی این خارهای فرفری گلهای جذاب صورتی که اندازه بزرگی دارند رشد میکنند و شکل و شمایلی خواستنی را به وجود میآورند. این نام به دلیل گلهای صورتی و پرباری که روی ساقههای این گل رشد میکنند بر روی این کاکتوس گذاشته شده است. بر روی ساقههای استوانهای این کاکتوس، شکوفههایی به رنگ نارنجی روشن رشد میکنند. همچنین تعداد زیادی گل در بالای ساقههای آن پدیدار میشوند که چند روزی دوام میآورند. همان گونه که مطلع هستید به بیشتر مبتلایان به فشارخون که دچار ناراحتی اعصاب میشوند توصیه میشود که گل گاوزبان را مصرف کنند درحالیکه این بیماران با خوردن آن دچار عوارض میشوند!

زنان یائسه که دچار نوسانات خلقی اند، می توانند به جای استفاده از درمان های هورمونی از مکمل های گل گاوزبان استفاده بکنند. افشره برگ گل گاوزبان با مقدار مساوی آب برای خشکی و یا خارش پوست و درمان جوش های عصبی روی پوست مفید است همچنین می توان آنرا بر روی جوش ها مالید. انواع و اقسام کاکتوسهای گلدار وجود دارند که شما با توجه به شرایط خانه و آپارتمان خود با سلیقهی خودتان یک یا چند تا از آنها را خریداری و نگهداري کنید. نیمه اردیبهشت که به این منطقه سفر کنید با دشتهایی سرخابی از گل گاوزبانهای روییده و شکفته مواجه میشوید که در دامنه کوهستان دلبری میکنند و عطر میپاشند. سعی کنید در فصل پاییز و تا اوایل بهار به آن آب زیادی ندهید. برای مریضی های سوداوی، وسواس و خفقان بسیار مطلوب است که از گل گاو زبان استفاده کنید. برگ تازه گل گاو زبان جوش های چرکین دهان اطفال، برفک، سستی بیخ دندان را بهبود می بخشد و برای رفع حرارت دهان نیز مفید می باشد. آنتی اکسیدان های موجود در گل گاوزبان موجب بهتر شدن گردش خون می شود و فشار خون بالا را بهبود می بخشد.

مصرف گل گاو زبان باعث جلوگیری از سکته و حمله قلبی و ناراحتی های سیستم قلبی و عروقی می شود. گل گاوزبان برای درمان اختلالات بیش فعالی خیلی مفید و موثر است و از آنجایی که گل گاوزبان باعث تقویت حواس 5 گانه می شود می تواند موجب تمرکز بیشتر و درمان اختلال بیش فعالی بشود. دمنوش گل گاو زبان همراه با مقدار کمی لیمو عمانی، و عسل برای درمان سرماخوردگی، تنگی نفس و گلودرد، مفید می باشد. دمنوش گل گاو زبان یک تقویت کننده برای اعصاب و روان و حواس پنجگانه انسان به شمار می رود، و نشاط آور است و برای اختلال حواس هم یک درمان محسوب می شود. پزشکان سنتی ايران در درمان بسياری از مریضی ها از گل گاوزبان استفاده میکردند و نتيجه های مطلوبی میگرفتند. توجه کنید که در ساعتهای گرم سال نباید آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید. خارهای آن متراکم، کوتاه، سفت و مستقیم هستند و گلهای این کاکتوس رنگ زرد لیمویی دارند. این گل از گونههای گرد و کپهای کاکتوسها است و خارهایی نقرهای رنگ دارد. کاکتوسها اگرچه گیاهانی خاردار هستند اما میتوانند دارای گلهای رنگارنگ و جذابی نیز باشند.

در این جشن اهالی جنترودبار، صنایع دستی و محصولات محلی به خصوص گلگاوزبان این منطقه را به گردشگران معرفی سایت toranjflower و ارایه میکنند. هر سال در زمان فصل برداشت گل گاوزبان به منظور حمایت از کشاورزانی که گلگاوزبان کشت میکنند، جشنواره گل گاوزبان در این منطقه با انجام جشن و مراسم سنتی محلی برپا میشود. این نوع از کاکتوس رشد خیلی سریعی دارد؛ البته به شرطی که در مقابل نور زیاد قرار بگیرد و در آب و هوای معتدل نگهداری شود. اگر به گل داشتن و نگهداری گلها علاقه دارید، بهتر است یک کاکتوس آن هم از نوع گلدار را در بین آنها قرار دهید. در زمستان بر خلاف تابستان باید در اتاقی سرد نگهداری شود و خاک آن کاملا خشک باشد. در فصل تابستان بهتر است آب زیادی به این گل داده شود و برعکس تابستان در فصل زمستان خاک آن باید خشک باشد. همچنین گلهای قیف مانندی به صورت تاج در بالای این گل با رنگهای صورتی، ارغوانی و قرمز رشد میکنند. کاکتوس مامیلاریا به صورت منفرد یا تودهای و با شکلهای کروی و دراز و کوچک رشد میکند. برای سفر به این منطقه میتوانید به سایت جاجیگا مراجعه کنید و با رزرو ویلا، سوئیت یا خانه روستایی در رودسر پیش از سفر خیالتان بابت محل اقامت در سفر راحت باشد.

مصلح به ماده غذایی یا گیاه دارویی گفته میشود که عوارض آن گیاه دارویی را از بین میبرد و آن را تعدیل می نماید. گل گاوزبان ایرانی که یک گیاه خودرو می باشد، دارای گل هایی شبیه به گل انار و به رنگ لاجوردی و بنفش می باشد. گل های گل گاوزبان ایرانی درشت تر از گل های گیاه گاوزبان اروپایی می باشد. گیاه گل گاوزبان فقط در ایران رشد می کند. گل گاوزبان حاوی مقدار خیلی زیادی پتاسیم و کلسیم می باشد که بسیار ادرار آور هستند و موجب نابودی عفونت ها به دنبال افزایش دفعات ادرار شده و عفونت دستگاه ادرای را درمان می کند. گل گاوزبان مقدار بالایی از کلسیم دارد که این کلسیم بر سلامت استخوان ها در سنین میانسالی تاثیر خیلی زیادی دارد و سبب جلوگیری از پوکی استخوان می شود. با اینکه به خشکی خیلی علاقه دارند اما در طول سال به آبیاری منظم احتیاج دارند.

البته هر دو گیاه از تیره گاو زبانیان هستند ولی از نظر سرده با هم تفاوت دارند. رنگ گلهای کاکاکتوس جام شاه با توجه به تفاوت ژنتیکی یا نوع خاکی که در آن قرار دارد تغییر خواهند کرد. ساقههای این گل شکلی ستونی یا کروی داشته و به صورت خوشهای رشد میکنند. کاکتوس شلوسر به شکل کروی و استوانهای بوده و از انواع کاکتوس توپی معمولی است. این کاکتوس گیاه بومی مکزیک و یکی از انواع کاکتوسهای توپی خاردار است. این گیاه بومی مناطق بیابانی جنوب غربی آمریکا است. این گل باید در مناطق نیمه گرمسیر و خشک با آب و هوای مدیترانهای در مکانی با شرایط نیمه سایه نگهداری شود. اگر میخواهید این گل مدت زیادی سالم بماند باید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد و در آب و هوای گرم نگهداری شود. نگهداری از آنها معمولا سخت نیست اما اگر کاکتوسی سرحال و پر گل میخواهید باید برخی از نکات را رعایت کنید. پس داروهای گیاهی برای درمان بیماری ها حتماً باید از سوی متخصصان مربوطه تجویز شوند و مصرف خودسرانه آنها برای درمان توصیه نمی شود.

پس اگر شرایط مناسبی برای نگهداری از آنها ندارید بعد از بلوغ از کاکتوسهای گلدار به عنوان گل آپارتمانی استفاده کنید. از آنجایی که این گلها معمولا سازگاری زیادی دارند و شرایط نگهداری از آنها خیلی سخت نیست، بیش از گلهای دیگر به عنوان گل آپارتمانی خریداری میشوند. در فصل بهار شکوفههایی به رنگ صورتی روشن بر روی این کاکتوس پدیدار میشوند. عده ی زیادی از مردم تصور می کنند مصرف داروهای گیاهی برخلاف داروهای شیمیایی کاملاً بی ضرر و بدون عوارض می باشد بنابراین بدون ملاحظه آنها را مصرف می کنند؛ در حالی که امروزه ثابت شده که داروهای گیاهی نیز از عوارض و ضرر برخوردار هستند. اگر افراد مبتلا به فشارخون قصد دارند گل گاوزبان مصرف کنند باید از مصلح که لیمو باشد هم استفاده بکنند. باید سعی کنید دمای مناسبی را در اطراف این گلهای خاردار ایجاد کنید. بهعلاوه در زمستان دمای اطراف آن به کمتر از منفی ۴ درجه سانتیگراد نرسد. به طور مثال دمای اطراف آنها در زمستان بهتر است حدود ۱۰ درجه سانتیگراد باشد. پاف پودری برای گلدهی زیاد نیاز دارد حدود ۸ ساعت در معرض نور خورشید قرار بگیرد و هوای اطراف آن گرم باشد.

گیاه گاوزبان، گیاهی علفی و یک ساله می باشد که طول ساقه ی آن می تواند به 60 ساتی متر برسد. گیاه گل گاوزبان در بازار ایران فروش خوبی دارد و به چند کشور مهم نیز صادر می شود. گاهی نیز در عطاری ها به صورت فله به فروش می رسد. شما باید در فصل تابستان و بهار به صورت متعادل این گل را آبیاری کنید و در پاییز خاک آن را خشک نگه دارید و در زمستان هم اصلا آبیاری نکنید. باید آگاه باشید که این گلها هر چه به سمت فصلهای گرمتر و دمای بیشتر بروند، شکوفاتر خواهند شد. حلقهی این گلها معمولا در تمام سال روی گیاه وجود دارند. معمولا این گلها باید در معرض نور خورشید و گرما قرار بگیرند تا به خوبی رشد کنند. باید توجه داشته باشید که در ونزوئلا، کلمبیا و آمریکای مرکزی هم رشد کند. همچنین خوب است بدانید که گل گاو زبان قدرت تصفیه کنندگی خون را نیز دارد و خون را تصفیه می کند. ابتدا باید بدانید که همهی کاکتوسها باید یک دوره خواب زمستانی را بگذرانند تا به بلوغ برسند. کاکتوسها معمولا در فصل زمستان نیازی به آبیاری ندارند؛ بنابراین خاک آنها باید کاملا خشک باشد. این کاکتوس بومی کوبا در خطر انقراض قرار گرفته و نگهداری از آن بسیار حیاتی است.

این گل توجه کرد. گل گاو زبان به خاطر داشتن «آلکوالویید» می تواند خاصیت ضد حساسیت، ضد روماتیسم و ضد التهاب داشته باشد. گل گاوزبان از جمله گیاهان دارویی است که در مواقع اضطراب و ناراحتی می تواند موجب تسکین خاطر شود. مصرف گل گاوزبان برای بیمارانی که سنگ کلیه دارند ضرر دارد زیرا سبب تشدید درد و ناراحتی آنان می شود. گل گاوزبان از جمله گیاهان دارویی است. آب و هوای مرطوب و پربارش این منطقه زمینهای شیبدار هزار جریب را به رستنگاه مناسبی برای رویش گیاهان دارویی تبدیل کرده است. برای زیباتر شدن گلهای این کاکتوس در فصل بهار یک بار عمل کوددهی را انجام دهید. تاجی از گلهای صورتی در بالای این کاکتوس ایجاد میشود که بسیار جذاب خواهد بود. جشنواره گل گاو زبان یکی از رسوم زیبا و جذاب مردم شمال ایران است که هر سال بنفش و معطر برگزار میشود و بسیار تماشایی است. همچنین مصرف گل گاو زبان درد را در افرادی که مبتلا به سنگ کیسه صفرا هستند افزایش می دهد. این کاکتوس کاملا در برابر آفات مقاوم بوده و نیاز به کوددهی نخواهد داشت.

پزشکان جديد هم خواص گل گاوزبان را میدانستند و برای دستهای ديگر از مریضی ها تجويز می کردند و چون عطاران فرقی بين گل گاوزبان و گياه گاوزبان نمی دیدند، آنها را به جای هم استفاده می کردند و به همين خاطر معالجه و درمان آنها نتيجه نمیداد و محققين از اينکه خواص و منافع اين گياه از بين رفته است در عجب بودند! البته توجه داشته باشید که خواص دارویی گل گاوزبان ایرانی و گیاه گاوزبان که به نام گل گاوزبان اروپایی نیز شناخته می شود، کمی با هم متفاوت هستند. شباهت این 2 گیاه بیشتر مربوط به گلهای آنها می باشد و هیچ خواص مشترکی با هم ندارند و از نظر خواص دارویی هم باهم تفاوت دارند. گیاه گل گاوزبان اصلی با گیاه گاوزبان تفاوت دارد و گاهی عطاری ها این دو را اشتباهی به مشتری می دهند، این مورد باعث می شود که فرد خاصیت های درمانی آن را درک نکند. ولی غافل نباشید که گیاه گاوزبان در ایران با همان نام گل گاوزبان شناخته می شود. قیمت روز گیاه کل گاوزبان در بازار تهران را می توانید از طریق سایت های معتبر جستجو کنید. و حاصل از این چند گیاه را روزی 3-2 بار برای درمان سرفه های خشک نوش جان کنید.

این گیاه در بین افراد محبوبیت زیادی دارد. ریختن برگ های تازه گل گاو زبان در سالاد ، و خیساندن گل های تازه این گیاه در آب و مخلوط آن با آب لیمو و شکربرای روزهای گرم خیلی نشاط برانگیز و خنک کننده می باشد. قیمت روز گیاه گل گاوزبان را می توان از طریق سایت های معتبر دارو های گیاهی پیدا کرد. گل گاوزبان یکی از راه های معالجه برای فولیکولیتیس است که در آن فولیکول های موی تان در اثر عفونت ملتهب می شوند و آسیب می بینند، و مو دچار ریزش می شود که با گل گاوزبان می توان از این اتفاقات جلوگیری کرد. عُصاره برگ گل گاوزبان ، یک ترکیب نرم کننده برای پوست خشک و برطرف نمودن خارش های پوستی می باشد. مصرف بیش از حد معمول از گل گاو بان باعث معده درد و اختلال در عملکرد دستگاه گوارشی می شود. روغن گل گاوزبان چون باعث افزایش انتقال امواج عصبی می شود می تواند باعث کم شدن خطر ابتلا به آلزایمر بشود. مالیدن روغن گل گاوزبان به سر، باعث کم شدن بسیاری از مشکلات پوست کف سر و مو می شود. این کاکتوس یکی از زیباترین کاکتوسهای گلدار است که توجه بسیاری از افراد را به خود جلب میکند.

برای تداوم این گلدهی نباید به این گل در دورهی سرمای زمستان آب بدهید. دمنوش گل گاو زبان می تواند به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند. برخلاف ساعتهای گرم که نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرد، در باقی مواقع باید نور زیادی جذب کند. همچنین باید سالی یک بار کوددهی شود. در ایران، عرق گل گاوزبان بیشتر به عنوان یک آرامش بخش طبیعی و همچنین برای درمان استرس و افسردگی استفاده می شود. این منطقه با 470 هکتار مساحت زیرکشت و برداشت 220 تن گل گاوزبان، قطب تولید این گل در کشور است و به عنوان «پایتخت گل گاو زبان ایران» شناخته میشود. یک نوع از گل گاوزبان وجود دارد که فقط در ایران روییده و قابل برداشت است، که نام علمی آن آراگو اکیوم است. گل گاوزبان ایرانی ( با نام علمی : Echium amoenum ) اکثرا در دامنه کوه های البرز می روید و با گیاه گاوزبان (نام علمی : Borago officinalis) که بومی اروپا است و در ایران در اصفهان و آذربایجان نیز یافت می شود، تفاوت دارد. “گیاه گاو زبان” با نام علمی Borage officinalis می باشد که بخشهای هوایی گیاه مورد استفاده قرار می گیرد، ولی “گل گاوزبان” با نام علمی Echium amoenum فقط گلهای آن مورد استفاده قرار می گیرند.