پارس ناز پورتال

کاکتوس کریسمس را میتوانید در داخل خانه سایت toranjflower نگه داری کنید. کاکتوس کریسمس در اواخر زمستان گل میدهد. مرحله 1: در نحوه تکثیر کاکتوس می بایست از ظرف مناسبی برای کاشت بذرها استفاده کرد. هر چند کـه نحوه تکثیر کاکتوس بـه روش بذری روشی زمان بر و طولانی اسـت. کاکتوسها با توجه بـه نوع شکل، نحوه پرورش و رشد بـه دستههاي مختلفی تقسیم می شوند. این کاکتوس کـه بـه آن کاکتوس چانه نیز گفته می شود، در اندازه، رنگها و شکلهاي مختلف وجوددارد. این کاکتوس تنها ۵ تا 15 سانتیمتر قطر دارد و مناسب نگهداری در خانه اسـت. بعد از مرطوب کردن خاک، در ادامه کاشت بذر کاکتوس برای این کـه رطوبت محیط کشت تا روییدن بذر ثابت بماند می توان روی ظرف رابا یک کیسه پلاستیکی پوشانده و اطراف آنرا کامل ببندید. در مناطق سرد اگر سیستم گرمایشی فراهم باشد در هر زمانی از سال می توان بذر را کشت کرد. این گیاه در اندازههاي مختلف وجوددارد.

حتما شما هم شنیدهاید که وقتی کسی عصبانی یا نگران است و استرس دارد، توصیه میکنند که برایش گلگاوزبان دم کنند. افراد، اصطلاح کاکتوس و گیاه ساکولنت را اغلب بجای یک دیگر استفاده میکنند. این کاکتوس دارای ساقهاي مدوری اسـت کـه تیغهاي تیزی ازآن بیرون زده اند. اما آنها بـه نور کامل آفتاب احتیاج دارند و بنابر این همانطور کـه در بالا اشاره شد، در ماههاي زمستان در خانه ها باید آنها را پشت پنجرههاي رو بـه جنوب گذاشت. عده اي از آنها دراین حالت احتیاج بـه آبیاری هم ندارند. بعضی از انواع کاکتوسها و ساکولنت ها مانند ژیمنوکالیسیوم «Gymnocalycium»، کاکتوس هاي فرو کاکتوس «ferocactus»، میوه اژدها و دیگر انواع آنها باید از طریق بذر تکثیر نمود. کاکتوس ساگوارو میتواند تا ارتفاع ۱۲ متر رشد کند، اما رشد آن بـه آرامی صورت می گیرد. خاک رابه طور کامل خیس کرده یا ظرف را در آب خیس نمایید تا خاک کاملا خیس شود. نکته مهم این اسـت کـه حتماً بایستی قبل از مصرف، ظرف رابه وسیله قارچ کش و یا مواد دیگر ضدعفونی گندزدایی شود.

این گیاه زیبا و خودرو که تا حدود 60 سانتیمتر رشد میکند، گل و برگهایش خاصیت دارویی دارند. این گیاه میتواند حدود 60 تا 90 سانتی متر رشد کند. بذر اغلب کاکتوسها در مدت زمانی درحدود یک هفته تا یک ماه شروع بـه رشد میکند. تا دانه ها بـه عمق هاي پایین تر سقوط نکنند و توانایی سر برآوردن از خاک را داشته باشند. کاکتوسها در اندازههاي مختلف دیده میشوند، از کاکتوس هاي کروی شکل کوچک گرفته تا کاکتوس هاي عظیمی کـه شبیه درخت هستند. ملکه شب نوعی کاکتوس اپیفیلوم بومی برزیل اسـت کـه بر روی درختان رشد می کند و گلهاي سفید رنگ میدهد. کنار پنجرههایي کـه قسمتی از روز دارای نور اسـت ظرف را قرار دهید. این گیاه را در لب پنجره ودر معرض نور قرار دهید. اگر این گیاه را در محیط خانه نگه میدارید، آنرا در برابر نور مستقیم خورشید قرار دهید. وجود چشمههای زلال آب معدنی، رودخانههای پرآب، غارها و کوه های سنگی و دریاچههای طبیعی، طبیعت بکر و زیبا و تماشایی در این منطقه به وجود آورده است.

پیش از تصمیمگیری برای درمان، باید نوع حشره یا بیماری را تشخیص داده و با همکاری کارشناس آفات و بیماری برای درمان آن اقدام نمود. نور زیاد و مستقیم آفتاب برای جوانه تازه بیرون زده از خاک بسیار مضر اسـت، حتی در شرایط وحشی هم بذرها در زیر سایه مادر یا لابلای سنگها از تابش مستقیم آفتاب در امان می مانند. در این نوشتار برای تماشای دشتهای بنفش معطر و آشنایی بیشتر با گیاه زیبا و پرخاصیت گل گاوزبان با جاجیگا همراه باشید. ولی زنده باقی میمانند و بعد از قرار گرفتن در محل مناسب دوباره بـه حالت عادی بر میگردند. وقتی تعداد قابل قبولی دان نهال سبز شد شیشه باید برداشته شود و ظرف باید بـه محل نیمه سایه منتقل شود. آنچه کـه مسلم اسـت کاکتوسها در سایه گل نمی دهند. گرچه کاکتوسها، عاشق نور خورشید هستند، اما تعداد زیادی از آنها می توانند در مکانهاي سرپوشیده نیز رشد کنند. تعداد زیادی از ساکولنت ها، آرئول ندارند. این بالشتکها پوشیده از تیغهاي قهوهاي رنگ هستند. کاکتوس ستارهاي با کرکهاي سفید و نقاط سفید رنگ کوچک پوشانده شده اسـت. چروکیدگی و خشک شدن شاخهها و ساقهها و برگهاي کاکتوس کـه ناشی از آبدهی کم می باشد. نکته اساسی دراین مرحله این اسـت کـه آب زیاد میتواند ریشههاي تازه را از بین ببرد.

این بدان معنی اسـت کـه میتوان آنرا سالها درون خانه نگه داری کرد. میتوان از خاک هاي معدنی مانند شن و ماسه خوب بـه مقدار متوسط استفاده کرد. این گیاه بومی کویر سونوران بوده و نیاز بـه نور فراوان دارد. کاکتوس ها با نور و آفتاب کامل از جذابیت و رشد بهتری برخوردار می باشند ودر نور خیلی کم رشد چندانی نمیکنند. تمام کاکتوس ها، ساکولنت هستند؛ اما، همه ی ساکولنت ها، کاکتوس نیستند. بـه طور کلی همه ی انواع کاکتوسها را نمیتوان از طریق پیوند زدن و یا قلمه زدن تکثیر کرد. و جوانهزنی آغاز میشود و هرچه ریشه بزرگتر شود، این نیاز بیشتر شده و جوانه بزرگتر می شود ، حال طبعا اگر زود بـه آب برسد ریشه تنبل شده و حرکت و کارایی خودرا از دست می دهد، بنابر این رطوبت باید در نزدیکی آن باشد ولی هیچگاه در معرض ریشه نباشد. ابتدا خاک را در الک و غربالی ریخته و دانههاي درشت آنرا جدا کنید.

اولین و مهمترین دشت گلگاوزبان در مناطق کوهستانی اشکورات رحیم آباد در شهرستان رودسر گیلان است. شهرستان نِکا یکی از شهرستانهای مازندران است. ارتفاعات شیبدار هزارجریب در شهرستان نکا یکی دیگر از مکانهای رویش گل گاوزبان در استان مازندران است. ارتفاعات شهر آستارا و روستاهاي حيران، سيج، ونه بين و چملر مناطق دیگر رویش گل گاوزبان است. در واقع بذر بعد از احساس رطوبت و البته داشتن قدرت رویش برای جستوجو و کشف آب شروع بـه ریشه انداختن و رویش میکند و وقتی ریشه ها حرکت کردند نیاز بـه کلروفیل ودر نتیجه نور پیدا میکنند. در دامنه البرز و در روستاهای مازندران و گیلان که محل رویش گل گاوزبان است، از اواسط اردیبهشت ماه و تا شهریور شکفتن غنچهها و برداشت و دستچین کردن این گل زیبا و پرخاصیت شروع میشود. بهترین زمان کاشت بـه طور معمول بین فروردین تا مهرماه اسـت. امروز ودر اینبخش بـه معرفی انواع کاکتوس خانگی و آپارتمانی میپردازیم، این گیاهان خاردار و از دید بعضی وحشتناک، بسیار پرطرفدار اند، آنها بـه مانند بروس ویلیس جان سخت اند و نگهداری از آنها هم کار سختی نیست، بـه علاوه کاکتوس ها زیبایی منحصر بـه فرد خودشان را دارند کـه این موضوع را کاکتوس بازها بـه خوبی در ک می کنند، در ادامه با پارس ناز همراه باشید تا انواع کاکتوس رابه شـما معرفی کنیم.

این گیاه دو بالشتک دارد کـه بـه شکل گوش خرگوش اند. ساقه متورم، گوشتی و آبدار این گیاهان فاقد برگ اسـت و برگها تبدیل بـه خار شده اند. کاکتوس ها گیاهانی گوشتی هستند کـه با محیطهاي خشک بیابانی و کویری کاملا سازش یافتهاند. خصوصیاتی هم چون تبدیل برگ بـه خار، بزرگ و گوشتی بودن ساقههایي کـه قادرند آب رابه اسانی در خود ذخیره کنند ودر نهایت ریشههاي محکم و گسترده و عمیق آنها سبب شده برای نواحیاي کـه دارای فصل گرم و خشک طولانیتری هستند، مناسب باشند. با اسپری کردن آب درون کیسه رطوبت لازم برای رویش همیشه فراهم اسـت و از طرفی جلوی حمله حشرات و قارچ ها رابه بذرها گرفته خواهد شد. آبیاری بیش از اندازه، شکستگی، بریدگی، حمله و هجوم لاروها و گزیدگی حشرات یا رطوبت بیش از حد، از راههاي پیدایش بیماریهای قارچی میباشند. حشراتی کـه بیشتر بـه کاکتوسها حمله میکنند شامل شته، شپشکهاي سپردار و شپشکهاي آرد آلود، تریپسها و کنهها، حلزونهاي صدفدار و بی صدف هستند.

در حالیکه کاکتوس بعنوان یک گیاه صحرایی شناخته شده اسـت، اما میتواند در محیط خانه نیز رشد کند. در فصل برداشت این گل در ماههای اردیبهشت و خرداد بیست هکتار از دشتهای این مناطق رنگ زیبای بنفش به خود میگیرند. اشکور به درختان و باغهای پربار گردو، فندق و بادام معروف است. متخصصان طب گیاهی میگویند که گل گاوزبان به خاطر اینکه مقدار زیادی پتاسیم و کلسیم دارد، بسیار ادرارآور است و با تحریک بدن، تبادلات سلولی را تنظیم و سیستم اعصاب را آرام و در درمان ناراحتیهای اعصاب موثر است. این گیاه در ماههاي اردیبهشت و خرداد گل داده کـه بـه رنگ قرمز یا زرد هستند. گلهاي آن بـه رنگ سفید، نارنجی و بنفش کم رنگ دیده می شود. تیغهاي این گیاه بر روی یک دیگر انباشته شده اند و ظاهری منحصر بـه فرد بـه آن می دهند. این گیاهان در آب و هوایی خشک و گرم رشدکرده و بر خلاف تعداد زیادی از گیاهان، بـه آب زیادی نیاز ندارد. اهالی این روستای زیبا با طبیعت بکر و جاذبههای طبیعی متنوع چندسالی است که در فصل برداشت این گیاه پرخاصیت، جشنواره گل گاوزبان را با رقص و موسیقی شاد و زیبای محلی برپا میکنند.

بـه این دلیل بـه این گیاه ملکه شب گفته میشود، زیرا تمایل بـه گل دادن در شب دارد. بـه این گیاه زیاد آب ندهید، زیرا باعث خشکی ریشهها میشود. توصیه می شود، در اوایل بهار کـه رشد خودرا دوباره شروع می کنند، بـه آنها آب و هوای بیشتری داده شود ودر اواسط بهار بـه محیط خارج از اطاق برده شوند. اگر در تابستان، این گیاه بـه اندازه کافی در معرض نور قرار بگیرد، گلهاي سفید و میوههاي بنفش رنگی را خواهد داد. کاکتوس طی طوفانهاي ناگهانی آب ذخیره کرده و آب ذخیره شده را طی ماههاي خشکسالی بـه مصرف می رساند. این کاکتوس شکلی گرد داشته کـه بـه ۸ بخش تقسیم شده اسـت. گلهاي آن بـه رنگ قرمز درخشان اسـت. برگ و گل گاوزبان را خشک میکنند و به صورت چای دمکرده و یا عرق آن را مینوشند. شهر زیبای رامسر که به «عروس مازندران» معروف است یکی از اصلیترین مناطق کشت و برداشت گل گاوزبان است. کشت کاکتوس در باغچههاي تزیینی، حیاط خانه ها، ادارات، پارکها و هتلها هم چنین در گلدان جهت خانه ها و آپارتمانها مناسب اسـت. یک نوع محبوب آن کاکتوس هیبوتان اسـت.

البته خاکستر زغال یا تفاله چای ترکیب شده با خاک هم تا بخشی از این فرایند را تکمیل می کنند. خاک این گل باید ترکیبی از خاک گلدان و شن باشد و یک هفته در بین بـه آن آب داده شود. وقتی دان نهال ها بـه قدر کافی رشد کردند ،بـه گلدان هاي منفرد کوچک منتقل می شوند. دمای بهینه برای رشد ۲۱ درجه سانتیگراد اسـت. از گلدان و یا هر ظرف پلاستیکی دیگری میتوانید برای پر کردن با خاک استفاده کنید. در مرحله بعد نوبت بـه اضافه کردن خاک بـه ظرف اسـت. این گیاه نیاز بـه دمای خنک دارد. می توان برای خاطرجمعی از این کـه شرایط برای رشد قارچ فراهم نشود، خاک رابه مدت 20 دقیقه در فر با دمای 120 درجه سانتیگراد قرار داد. اهالی بومی منطقه و گردشگران طبیعت دوست در این دوره برای چیدن گل و برگ گل گاوزبان به این مناطق میآیند. با سفر به این منطقه و اجاره ویلای ییلاقی در گردنه حیران هم از طبیعت بینظیر، خنک و مه آلود حیران لذت میبرید، هم اقامت دلچسبی خواهید داشت. بیشتر کاکتوسها فصل زمستان را در حالت رکود سپری می کنند.

آرئولها برآمدگیهاي کوچکی شبیه بـه کوسن بوده کـه از آنجا تیغ ها، گلها و ساقههاي جانبی کاکتوس رشد میکنند. کاکتوس با ذخیره آب در خود، می تواند در شرایط بی آبی و خشکسالی زنده بماند. سپس خاک حاصل شده را برای از بین بردن باکتری هاي مضر در ابتدا کاملا خیس و سپس چند دقیقه درون ماکروفر «6 یا 8 دقیقه»، فر «8 تا 12 دقیقه» یا ظرف دیگری «15 دقیقه» قرار دهید تا کاملا ضد عفونی شود. در هنگام تعویض گلدان و جابه جایی کاکتوس دقت کنید ریشه کاکتوس آسیب نبیند و حتماً یک تا دو روزبعد از جابه جایی کاکتوس گیاه را آب دهید. در فصلهاي تابستان و بهار آبدهی کاکتوس هفتهاي دو تا سه بار، هر بار بـه مقدار یک سوم حجم گلدان اسـت. هزارجریب یکی از دو بخش شهرستان نکاست و با وجود پوشش جنگلهای زیبای هیرکانی، انبوه درختان ممرز، افرا، شمشاد، بلوط، انجیلی و غارهای زیبای طبیعی، چشمههای جوشان و آبشار زیباترین منطقه گردشگری شهرستان نکا است. گاهی در ظرف شیشه اي رطوبت جمع می شود کـه باید یک یا دو بار در روز برطرف شود.

این کاکتوس، ارتفاعی بلند دارد و میتواند بـه ۳ تا ۵ متر برسد. بعضی از بذرها قوه نامیه ضعیفی دارند و سبز نمیشوند وبرخی هم تا 1 سال طول زمان لازم اسـت تا سبز شوند. البته نور مصنوعی «لامپ فلورسنت» هم می تواند تاثیرگذار باشد بدلیل این کـه می توان شرایط نوردهی را بسیار بهتر نظارت کرد. دراز و باریک شدن شاخهها و ساقه کاکتوس کـه علت آن کم نوری می باشد. این کاکتوس بـه آب کم و نور فراوان نیاز دارد. با یک وسیله صاف کمی روی خاک را بـه طور تراز و مساوی فشرده و مرتب کنید. هم چنین می توان کمی پیت موس در خاک استفاده کرد. کاکتوسها در مجموع گیاهان کم توقعی هستند و نیاز بـه مراقبت زیادی ندارند. تقسیمبندی تکثیر کاکتوسها طبق معمول بـه دوصورت جنسی و غیر جنسی انجام می شود. از روش هاي غیر جنسی و تکثیر با بذر از روشهاي جنسی محسوب میشوند. روشهاي قلمه زدن، پیوند زدن از طریق برگ، خوابانیدن و … یکیدیگر از انواع کاکتوس خانگی، کاکتوس کریسمس اسـت.

در اطراف این گیاه شیارهایي وجوددارد کـه تیغ و خار از آنجا رشدکرده اند. زیستگاه این گیاه آمریکای جنوبی اسـت ودر رنگهاي قرمز روشن، صورتی، زرد و نارنجی وجوددارد. زیستگاه این کاکتوس خانگی آمریکای جنوبی اسـت. کاکتوس ها در سایه گل نمی دهند؛ انها برای رشد و زایش گل بـه نور کافی احتیاج دارند. ظرف مناسب برای کاشت، ظروف پلاستیکی با عمق کم و یا سینی اسـت تا بـه اسانی خشک نشود و نیز بتوان آنرا تمیز و ضد عفونی کرد. کاکتوس شکرگزاری در طول تعطیلات شکرگزاری شکوفه داده و گلهاي آن تا ماههاي زمستان باقی می ماند. این کاکتوس گلهاي زرد، قرمز و بنفش می دهد. رامسر با 250 هکتار زمین که به کشت گل گاو زبان اختصاص دارد، نقش پررنگی در تولید این گیاه درمانی و زیبای بنفش ایفا میکند. جوانه زنی اغلب کاکتوس ها تا یکسال طول می کشد و وقتی گیاهچه بـه طول نیم سانتیمتر رسید آنرابه دقت خارج کنید ودر گلدان آماده دیگری کشت کنید و ته گلدان هم از سنگ ریزه استفاده می شود. ماسه هاي ریز بعنوان پوششی روی بذر ها را باید بگیرد تا شرایط جوانه زنی مهیا شود. عمق کاشت بذر بایستی دو برابر قطر بذر باشد و بعد کمی ماسه ریز 2 تا 3 میلمتری را روی خاک ریخته بـه قطر 5 میلی متر و بذرها را همراه با ماسه در فواصل جدا از هم بکارید.

شاخه و برگ ریزی و نداشتن رشد مناسب کـه ناشی از نبود هوای مناسب در محل نگه داری و یا نبود خاک مناسب و کمبود مواد غذایی اسـت. البته در برخی هم مدت زمان 1 ماه کافی اسـت. بسته بـه نوع کاکتوس، عده اي از آنها در سایه و برخی دیگر در نور خورشید رشد میکنند. در صورتی کـه کاکتوسها در سایه نگه داری شوند، بتدریج طراوت و زیبایی خودرا از دست میدهند، عده اي از آنها رشد غیر عادی می کنند. در فصل بهار، یک گل بـه رنگ زرد میدهد. در فصول بهار، تابستان و پاییز بـه اسانی میتوان کاکتوس را در فضای باز و آفتاب گیر نگهداری کرد. از گونههاي رایج آن میتوان بـه انجیر هندی اشاره کرد. چون ریزش قطرات آب ممکن اسـت بـه دان نهال ها آسیب برساند. این گیاه در آب و هوای سرد مشکلی نخواهد داشت، اما نباید در هوای یخبندان قرار بگیرد. در زمستان آبیاری دریک یا دوهفته یکبار بـه مقدار یک سوم حجم گلدان در هر بار آبدهی اسـت.

برای رفتن به روستای جنترودبار از رامسر به سمت جاده رامسر- تنکابن حرکت کنید سپس به جاده جنت رودبار بپیچید و بعد از گذر از مسیر پرپیچ و خم جنگل زیبا و دیدنی دالخانی به این روستا برسید. زمستانها مکانهاي رو بـه سمت جنوب بهترین مکان برای کاکتوس اسـت. بهترین زمان برای تعویض گلدان و جابه جایی کاکتوس اواخر زمستان اسـت. خاک مناسب برای کاکتوسها از مواد زیر تشکیل می شود: یک سوم کود پوسیده، یک سوم برگ پوسیده و یک سوم خاک مرغوب باغچه و بعد بـه مقدار کل مخلوط بدست آمده ماسه شسته اضافه شود. پس از سرد شدن خاک میتوان آنرا درون ظروف ریخت، برای این منظور ابتدا ته ظرف مورد استفاده را سوراخ کنید تا آب اضافی از زیر آن خارج شود، سپس ترکیب سرد شده خاک را اضافه کرده و با دست خاک مخلوط شده را خوب از هم جدا کنید تا بـه صورت کلوخ در ظرف قرار نگیرد.