چند اصل مهم در نگهداری کاکتوس

اگر او را نسبت به حشرات و بیماریها و آفات هم مقاوم میکردید سایت toranjflower که عالی میشد! اگر خاک و شرایط مناسب را برای او فراهم کنید، تقریبا هیچ دردسری از لحاظ بیماری و حشرات موذی برای شما نخواهد داشت. در شرایط خاص و در صورت عدم فراهم بودن ایده آلهای گیاه، ممکن است آفاتی مثل پروانه، کرم، تخم عنکبوت و حلزون ظهور پیدا کند. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. بهترین راه کاشت گل نرگس در یک گلدان است که در فضای آزاد نگه داشته شود تا گل به صورت طبیعی در پاییز شکوفه بدهد، زیرا گیاه نرگس میتواند تا دمای 12- درجهی سانتیگراد را تحمل کند. بهترین شرایط برای رشد نرگس، زمانی است که او از نور کامل و کافی خورشید در آغاز بهار بهره ببرد. کاکتوس در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. کودهایی که به تدریج در خاک آزاد میشوند نیز برای کاکتوس مناسب هستند، اما این کودها تنها یک مرتبه در بهار به خاک افزوده میشوند.

این نرگس زیبای پادشاهی، در فصل بهار میتواند از ۴ تا حدود ۶ متر رشد کند! قبل از هر كاری بهتر است پيازها در آب ولرم حدود دو ساعتی غوطه ور باشند. خیلی از باغبانها پایزهای نرگس را در تعداد بالا در باغ خود میکارند، به نظر شما چند نرگس در کنار هم؟ برای اینکه بدانید چه درجهای از اسیدی بودن خاک برای نرگس شما مطلوب است، قبل از کاشت گل نرکس باید گونه نرگس خود را بشناسید و سپس برای انتخاب کود مناسب تصمیم بگیرید. شاید نیاز باشد اینجا یک فرمول کلی ارائه کنیم تا بهتر این اندازهها را درک کنید: “برای کاشت گل نرگس هر پیاز را در عمقی مساوی با ۶-۳ برابر اندازه خود، و در فاصلهی ۴-۸ برابر اندازه خود با سایر پیازها بکارید. به این ترتیب باید پیازهای درشتتر را دورتر از پیازهای کوچک بکارید تا فضای کافی برای رشد همه آنها وجود داشته باشد.

او برای باغچه، بریدن، دسته گل و سنگفرش کردن بسیار مناسب است. مثل سنگفرش کردن باغچه، چیدن، دسته گل، تزیین ماشین عروس و … اگر موفق به تهیه این خاک نشدید، میتوانید با مخلوط کردن یک قسمت خاک گلدان با یک قسمت ماسه و کمی شن برای عبور راحت تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید. اگر خاك باغچه يا گلدانتان رسي است، كمي شن با آن مخلوط كنيد تا زهكشي خوبي پيدا كند. خاك را دور پيازها محكم كنيد. به همین دلیل بهتر است دور مکان کاشت گل نرگس را با صدفهای محکم و بزرگ، و یا بازدارندههای مخصوص حیوانات خانگی بپوشانید. میتوانید کمی کود مناسب برای پیاز گلها، در حفرهای که برای کاشت پیاز حفر کرده اید بریزید. یک گلدان سفالی بهترین گزینه برای کاشت پیاز نرگس است. کاکتوسها میتوانند در فصل رشد خود دمای 32 تا 38 درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، 7 تا 12 درجه سانتیگراد است. بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیرنظر بگیرید. تا قرن نوزدهم، اطلاعاتی در مورد طبقه بندی انواع مختلف گل نرگس به طور جدی در دسترس نبود. شیپور این گل هم در رنگهای مختلفی مثل زرد، سفید، صورتی، نارنجی، قرمز و یا سبز هم کاشته شده است.

هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود. در فصل زمستان هم چک کنید تا حداقل ۹۰ سانتی متر خاک روی پیاز را پوشانده باشد. دور بعدی ابیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. خاک کاکتوس، کالای بعدی سبد شماست. قطعا با یک لیست طولانی از ویژگیهای یک گل ایدهآل روبرو میشدید. اما غافل از اینکه همه اینها توطئه بود تا به داخل آب بیفتد و انتقام اکو از او گرفته شود. به دلیل محبوبیت این گل، انواع مختلفی از آن کاشته شده و با کمک پیشرفت علم گیاهان، با دستکاریهای کوچکی رنگها و شکلهای جدیدی برای او خلق شده است. او سالها به همان شکل ماند و تغییری نداشت. اما به دلیل گل بزرگتر و زردتر خود و طبق یک قرار نانوشته، آنها را هم به همان نام ارائه میکنند. اگرچه در ابتدا این فضای خالی بین پیازها خیلی جلب توجه خواهد کرد، اما به مرور زمان این فضای خالی توسط گلها پر خواهد شد. اما سایر کشورها هم مثل مراکش، پرتغال، فرانسه و ایتالیا هم انواع زیادی از نرگس را در طبیعت خود دارند. اين روزها خيلي ميشنويم كه عطر نرگس براي مخاط و سينوسها مفيد است يا از سرماخوردگي جلوگيري ميكند.

آفت و یا بیماری خاصی نرگس را تهدید نمیکند. در همه جا نرگس زیبا قابل رشد و زندگی کردن است. زیرا خارج کردن کاتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه میشود. گلدانی را انتخاب کنید که تنها اندکی از گلدان فعلی بزرگتر باشد زیرا فضای بیش از حد به آبیاری بیش از اندازه منجر میشود. گلدان باید سنگین باشد زیرا زمانی که گیاه شکوفه بدهد، بالای آن سنگین شده و میتواند یک گلدان سبک را واژگون کند. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز میتواند به عنوان مکمل، به کار رود. در حقیقت، این برای جلوگیری از تغییر و نابودی دانههای گیاه صورت میگیرد. در فصول رشد، خاک را مرطوب نگه دارید. اگر نميخواهيد پياز را فورا بكاريد، يخچال محل خوبي براي نگهداري آن است اما يادتان باشد كه اگر در محلي كه پيازها را نگه ميداريد گاز اتيلن به هر نحو ممكن وجود داشته باشد، پياز نرگس بيبار شده و گلدهي هم در آينده دچار مشكل ميشود.

گیاه شناس و فیلسوف یونانی ثئوفراستوس، انواع مختلفی از نخستین نرگسها را در کتاب ۹ جلدی خود به نام ” اطلاعاتی در مورد گیاهان” به چاپ رسانده است. پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده ترین کار ممکن است، تنها مورد بسیار مهم این است که بدانید کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ میدهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است، زمانی که کاکتوسها به خواب زمستانی فرو میرند. وقتی که رشد تمام شد و گیاهان هم به خواب زمستانی رفتند، برای تقویت خاک به آن کود استخوانی اضافه کنید. اگر پیاز گل رشد خوبی نداشت، به آن یک کود مناسب با نیتروژن کم و پتاسیم بالا اضافه کنید. در ضمن توجه کنید که ته گلدان سوراخهایی برای خروج آب اضافه موجود باشد، زیرا بدون وجود آنها، کاکتوس پوسیده و خواهد مرد. اگر میخواهید چند پیاز را در کنار هم بکارید، بسته به اندازه هر کدام، حدودا به اندازه ۴ تا ۱۰ پیاز بین آنها فاصله بگذارید. معمولا برگ آنها سبز-خاکستری است و حدودا ۳-۲ سانتی متر است. جالب است بدانيد شيپور وسط اين گل كه معمولا از گلبرگها چند درجه پررنگتر است در واقع بخشي از پرچم تغييرشكل داده آن است.

برگهای سبز رنگ او، مانند یک بند نازک و ظریف دور گلبرگها را احاطه کرده و شکل و شمایل مرتبتری به آنها داده است. آن برگها مانند پوششی هستند که از گلبرگها در برابر باد و سرمای باقی مانده از هوای زمستان مراقبت میکنند. انگلیسیها در آغاز تصور میکردند که شیپور گل آن شفا بخش است، اما بعدها مشخص شد که نه تنها شفا بخش نیست، بلکه باعث ایجاد التهابات پوستی میشود. بعد از این که گلها در بهار شکوفه دادند، ممکن است بخش بالایی بعضی از ساقهها از بین برود. اجازه ندهيد ساقهها كج رشد كنند از يك قيم استفاده كنيد. برای نخستین بار، نرگس در حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح به باغچهها آورده شد. هرچند کاکتوسها در تمام مدت سال در گل فروشیها، فروشگاههای لوازم خانگی و حتی سوپرمارکتها به فروش میرسند، اما بهترین فصل تهیه آنها تابستان است. گل نرگس در پاییز شکوفا می شود که بهترین روش کاشت آن در گلدان می باشد در این مقاله ما شما را به روش کاشت این گل دعوت می کنیم. اين گل زيباي زرد و سفيدرنگ كه در وصف زيبايياش هرچه بگوييم كم گفتهايم، اگر به مقدار زياد خورده شود، جزء سمی ترين گياهان جهان است.

هرچه پیاز آن بزرگتر باشد گل شما بزرگتر خواهد شد. پیاز نرگس به خوبی با سایر گلهای بهاری همراه و آمیخته میشود. یکی از جالبترین آن دستهها، به نرگس “آلفرد پادشاه” معروف است. گلبرگ نرگسهای کلاسیک و اصیل زرد رنگ هستند، اما این روزها میتوانیم گلبرگ نارنجی، سبز، قرمز و یا مخلوطی از این رنگها را هم پیدا کنیم. سپس در سال ۱۸۹۹ به جهان معرفی شد و خیلی زود با همان رنگ کلاسیک و رایج زرد در بین مردم محبوب شد. برخلاف لاله، پس از کاشت گل نرگس هر سال به گل دادن خود ادامه میدهد و محدود به همان سال کاشته شدنش نیست. هر دو هفته با دادن محلول آب و کود گیاهان خانگی به گیاه آن را تقویت کنید. کاکتوس به نور فراوان نیاز دارند و قرار دادن آنها در داخل اتاق و پشت پنجره های جنوبی بسیار مناسب است. بیشترین تنوع نرگس، در اسپانیا مشاهده شده است.

پیاز این گل را باید تقریبا در اوایل (نهایتا تا اواسط) پاییز بکارید. گلهاي پيازي در زمانهاي مختلفي گل ميدهند. نرگس از جمله گلهاي پيازي است، گلها و گياهان پيازي خاكهاي سنگين و رسي را دوست ندارند و بيشتر خاك سبك را ميپسندند. خیس بودن بیش از حد خاک بلافاصله باعث از بین رفتن ریشه نرگس میشود، پس از مناسب بودن زه کشی و کافی بودن میزان آب اطمینان حاصل کنید. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که یک خلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. به طور کلی، گلهای آن شبیه به یک ساز ترومپت و یا یک فنجان است که با ۶ گلبرگ در اطراف خود، تزیین شده است. هر ساقه از این نرگس، حداقل دو گل زیبا دارد که به زیبایی به هم گره خورده اند و کمی شبیه گل فوشیا (گوشواره ای) هستند. در این افسانه گفته شده که یک حوری زیبا به نام “اکو”، عاشق یک جوان یونانی به نام “Narcissus” شده بود.

پیاز نرگس باید به خوبی بتواند خشک شود، بنابراین نیاز به حداقل یک سوراخ در کف گلدان برای تخلیهی آب هست. اکثر نرگسها میتوانند در هر خاکی رشد کنند. اکثر گلهای نرگس عطر زیادی دارند، اما گاهی اوقات برخی گونهها بوی کمی هم دارند. برای كاشتن پياز نرگس يك گلدان سنگي يا سفالي انتخاب كنيد. کاکتوس عمودی: گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق باشد. گلدانی با عمق 18 سانتیمتر مناسب است و بايد عرض گلدان طوری باشد كه وقتی پيازها كاشته می شوند از هر طرف پنج سانتیمتری از ديواره گلدان فاصله داشته باشند. آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ساقه و ریشه گیاه میشود و متاسفانه هنگامی که ریشه کاکتوس بپوسد یا حتی پوسیدگی در آن آغاز شود، دیگر نمیتوان گیاه را نجات داد. نرگس، آبياري زياد را دوست ندارد اگر در اين كار افراط كنيد، برگهایش بيش از حد بزرگ شده و گل نميدهد. گل زرد و طلایی نرگس، نماد فوق العادهای برای آمدن فصل بهار است.

نرگسهای اصلی و قدیمی، زرد و سفید هستند، با شش گلبرگ که دور یک شیپور ترومپتی شکل را احاطه کرده اند. ممکن است شما با کندن برگی که غنچه را احاطه کرده است کمی زودتر شاهد گلها باشید، اما به گیاه آسیب زده اید. اما این مشکل تنها با کمی دقت قابل حل است. اگرچه امروزه انواع مختلف این گل شناسایی شده اند و نام مخصوص به خود را دارند، اما در بین مردم انواع مختلف هم به همان نام نرگس شناخته میشوند. بسیاری از نرگسهایی که امروزه به نام نرگس پادشاه آلفرد فروخته میشوند، در اصل یک پادشاه آلفرد واقعی نیستند. البته بهتر است آنها را نوع خاص و یا پیشرفت کرده نرگس آلفرد پادشاه بنامیم. برنامه خاص و تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد. توليدكنندگان عمده نرگس، گلها را بهطور معمول در مرحله گردن غازي، از انتهاي ساقه ميبرند و براي فروش به بازار ميفرستند. در ابتدا، گلدانی برای کاکتوس انتخاب کنید. یک گلدان انتخاب کنید. مثل همه گلهای ديگر بايد كف گلدان سوراخ يا سوراخهايی برای عبور آب اضافی و زهكش داشته باشد.

اکو با قلبی شکسته او را ترک کرد و با یادی از آن جوان زیبا به زندگی خود ادامه داد. او برای نخستین بار، در اواخر قرن نوزدهم در انگلستان توسط مردی به نام “جان کندال” کاشته شد. چگونه از نرگس کاشته شده در خاک یا گلدان نگهداری کنیم؟ اگر دوست دارید تا در مورد روش کاشت گل نرگس، نگهداری و مراقبتهای بعد از گلدهی نرگس بیشتر بدانید، ادامه مطلب را از دست ندهید. به طور معمول بسياري از گلها ممكن است با هم نسازند، نرگس هم از آن جور گل هاست كه در يک گلدان نمی تواند با هر گل پيازی ديگری سازگار باشد. کاشتن تعداد زیادی از آنها در کنار هم نه تنها مشکلی برای رشد ایجاد نمیکند بلکه باعث بهبود فرایند رشد آنها میشود. بهترین نوع خاک کاکتوس، اصلا برای این گیاه تهیه میشود و در اکثر فروشگاههای لوازم خانگی و باغبانی و گل فروشی موجود است. اما بهترین خاک برای آنها، خاک حاصل خیز همراه با زه کشی مناسب است. این گل به راحتی در خاکی با رطوبت متعادل و با زه کشی مناسب، و در نور زیاد و یا کم خورشید رشد میکند. اگر خاک او به خوبی زه کشی نشده باشد، ریشه نرگس فاسد شده و از بین خواهد رفت.

او تنوع رنگی بالایی هم دارد: سفید، تمام درجات رنگ زرد، نارنجی، قرمز و صورتی. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید. اگر امکان دارد، هنگام تعویض گلدان بهتر است گلدان قبلی را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. آفتهای کاکتوس به نسبه معدود هستند، اما هنگام خرید کاکتوس توجه کنید که حشره ای مشکوک روی آن لانه نکرده باشد. روی یک ساقه نرگس، ممکن است ۱ تا ۲۰ گل رشد کند. بسیاری از گونههای رایج نرگس، خاک خنثی را به خاک اسیدی ترجیح میدهند. معمولا زمانی که کاکتوسی را میخرید، مدت زیادی از رشد آن در گلدان فعلی گذشته است و به احتمال زیاد به یک تغییر گلدان نیاز دارد. این گلدان را میتوانید با پیچیدن فویلهای گل یا پارچه در اطرافش تزیین کنید. پس از این جابجایی، کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل میشود که این تعویض کاملا ضروری باشد. در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. بزرگترین مشکل برای صاحبان کاکتوس، آبیاری بیش از حد است.

زماني كه گياه گل داد، گلدان را از زير آفتاب مستقيم برداريد. این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید خو بگیرد. این گلها معمولا به سمت نور خورشید رشد میکنند و خودشان آفتاب را شناسایی و جذب میکنند، پس باید از آنها انتظار رشد در هر نقطه از باغچه را داشت. احتمالا تلاش میکردید تا عمر سالیانه او را افزایش دهید و مقاومت او را در هر شرایطی بالا ببرید. به طوری که این روزها این گل اصلا در دسترس نیست، به جز تعداد بسیار محدودی از گلفروشان حرفهای که برای جلوگیری از نابودی پیاز این گل تلاش میکنند. ولی اگر با گذشت زمان، تعداد و یا کیفیت آنها کاهش پیدا کرد، میتوانید یک برگ مرده از گیاه را جدا کنید و مجددا در خاک بکارید. پیاز را در عمق یک و نیم تا ۵ برابری قد خودش بکارید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد. این ممکن است 2 یا 3 هفته و یا بیشتر طول بکشد.