چه وقت به کاکتوس آب بدیم؟

بهترین انتخاب، گلدانی است که به آسانی تنفس می کند، مثل ظروف سایت toranjflower گِلی. بهترین زمان پرورش گل گاو زبان فصل بهار و پاییز است. در طول تابستان و فصل رشد بیشتر، کاکتوس ها نیاز به آبیاری بیشتر دارند. در واقع، اگر به اندازه کافی آبیاری شوند، گل می دهند. اگر کاکتوس شما علائم کم آبی را نشان می دهد، می توانید با آبیاری زود به زود گیاه دوباره آن را به زندگی برگردانید. خیلی ها وقتی کاکتوس خانگی شان این علائم را نشان می دهد، می ترسند. در ادامه 9 تا از مهمترین عواملی که بر دفعات آبیاری کاکتوس اثر می گذارند را معرفی می کنیم. چه زمان هایی کاکتوس را آبیاری کنیم؟ گیاه نسبتا سریع دوباره چاق می شود و رنگش در مدت زمان کوتاهی به حالت عادی برمی گردد. هوای گرمتر منجر به افزایش تبخیر از سطح کاکتوس و خاک می شود. کاکتوس ها نیاز به حفره کافی در ته گلدان دارند تا هیچ آبی ته خاک نماند که ریشه را بپوساند. وقتی کاکتوس آب زیادی جذب کند در حقیقت فضای ذخیره سازی کم می آورد که منجر به پاره شدن دیواره سلول ها شده و به ظاهری شل و وارفته ختم می شود که فکر می کنید الان میتوانید آب گیاه را بچلانید.

چون هر کاکتوس به گونه ای متفاوت نیاز به آبیاری دارد، چند راهکار وجود دارد که می توانید مطمئن باشید کمک می کند چه زمانی به کاکتوستان آب بدهید. به غیر از درنظر گرفتن فصل، روش بسیار ساده ای برای تعیین زمان آبیاری کاکتوس وجود دارد. وقتی فنون تعیین زمان آبیاری کاکتوس را خوب یاد گرفتید، دیگر تردید نمی کنید و کاکتوستان هم سرحال خواهد بود. مهمترین نکته این است که کاکتوس و گلدانش را تحت نظر داشته باشید تا ببینید چه زمانی باید آبیاری اش کنید، و البته به هیچ وجه طبق برنامه ثابت از پیش تعیین شده آبیاری نکنید. همه خاک های آماده برای کاکتوس خوب هستند، البته اگر خودتان خاک گلدان را با ماسه دانه درشت و پرلیت ترکیب کنید، خیلی بهتر است. باید سفید باشند. اگر ریشه ها سیاه، قهوه ای، یا شُل هستند، پس پوسیده اند. حواستان باشد بعد از بریدن ریشه های پوسیده ابزارتان را کاملا تمیز کنید تا این بیماری به گیاهان دیگر منتقل نشود. کاکتوس ها در صورت آبیاری کامل و سپس وقفه انداختن تا زمانی که خاک گلدان کاملا خشک شود و دوباره آبیاری شوند، به بهترین نحو زنده می مانند. گل گاو زبان یکی از بهترین گیاهان دارویی برای تقویت اعصاب است و به دلیل خواص شادی آور و آرام بخش طبیعی که دارد به درمان استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند.

بطور کلی در نگهداری از گیاهان داخل خانه، خیلی خوب است که حواستان به میزان رطوبت باشد چون به شما کمک می کند حدس بزنید چه زمانی وقت آبیاری است. اگر حدس زدید ریشه کاکتوس دارد می پوسد، چه باید بکنید؟ کاکتوس شل شده و چکه می کند. این را به خاطر داشته باشید که، بخصوص اگر در تابستان کاکتوس را بیرون از خانه می گذارید، هرجا تهویه هوا بیشتر باشد، نیاز به آب هم به میزان چشمگیری افزایش پیدا می کند. ممکن است فکر کنید هرچه کاکتوس بزرگتر باشد، باید زود به زودتر آبیاری شود. کاکتوس های کم آبی کشیده بسیار زودتر از کاکتوس هایی که زیادی آب خورده اند سرحال می شوند. این مهمترین تفاوت یک گیاه کم آبی کشیده و گیاهی است که بیش از حد آبیاری شده است: شل شدن. خوشبختانه کم آب دادن به کاکتوس بسیار کم ضرر تر از آبیاری زیادی است. در نتیجه کاکتوسی که در گلدان بزرگتری کاشته شده احتمالا هر 4 تا 6 هفته نیاز به آبیاری دارد در حالی که کاکتوس کاشته شده در گلدان خیلی کوچک باید حدودا هفته ای یکبار آب بخورد. اما معمولا کاکتوس های جوان تر و کوچک تر میزان رشد سریع تری دارند و نسبت به اندازه شان آب بیشتری مصرف می کنند.

اغلب مردم این موضوع را نادیده می گیرند چون فکر می کنند کاکتوس سرسخت ترین گیاه بوده و تقریبا تحت هر شرایطی رشد می کند. گل گاو زبان به دلیل مقادیر بالای ویتامین C و فلاونوئیدهایی که دارد باعث تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. علاوه بر دما، افزایش جریان هوا هم باعث تسریع تبخیر می شود. نور مستقیم آفتاب میزان تبخیر و سرعت خشک شدن خاک را افزایش می دهد. وجود نور کافی در پرورش گل گاو زبان، افزایش رشد و عملکرد این گیاه حائز اهمیت است. به طور کلی زمان کاشت بذر این گیاه از اواخر اسفند تا خرداد ماه است، با این وجود چنانچه منطقه ای دارای زمستان خیلی سرد نباشد عملیات کاشت را می توان در پاییز انجام داد که در این صورت گیاهان سبز شده در اردیبهشت ماه سال بعد به گل می نشینند. گل گاو زبان باید در محیطی آفتاب گیر یا با سایه ای بسیار کم کاشته شود تا به رشد حداکثری خود برسد. میزان تبخیر در آب و هوا خشک بیشتر است. برگ تازه گل گاو زبان جوش های چرکین دهان اطفال و برفک را درمان می کند و برای رفع حرارت دهان موثر است. علاوه بر این دارای خواص ضد التهابی و ضد درد طبیعی بوده و به درمان سرما خوردگی و گلو درد کمک می کند.

شما می توانید مقدار آب را تا نصف و حتی بیشتر کاهش دهید. حالا می توانید کاکتوس را در خاکی که به خوبی آب را از خود عبور بدهد بکارید و قبل از آبیاری یک هفته به آن مهلت دهید تا خودش را بگیرد. البته می توانید یک کاکتوس را در گلدانی بدون حفره بکارید اما باید خیلی بیشتر حواستان به مقدار و تعداد دفعات آبیاری باشد. تکثیر و پرورش گل گاو زبان از طریق کاشت بذر انجام می شود، بنابراین قبل از هر چیز انتخاب و تهیه بذر مرغوب باید در الویت قرار گیرد. برای اینکه کاران خیلی راحت شود، گلدانی را انتخاب کنید که خودش در قسمت زیرین حفره داشته باشد و حواستان باشد حفره ها با خاک کاکتوس مسدود نشوند. از آنجایی که این گیاه ارزش دارویی داشته و برای مصارف درمانی استفاده می شود، بنابراین استفاده از سموم شیمیایی برای مبارزه با آفات به هیچ عنوان توصیه نمی شود پس برای از بین بردن بیماری و آفات گیاه از روش های بیولوژیک استفاده کنید.

در شرایط آب و هوایی مناطق کوهستانی سردسیر، نیمه مرطوب که در طول بهار و تابستان به طور نسبی دارای باران های متناوب هستند و خاک مرطوب با زهکشی مناسب دارند، کشت این گیاه امکان پذیر است. به این نکته توجه داشته باشید که گیاهان کاشته شده در بهار هیچ وقت زودتر از تیر ماه گل نمی دهند و برای کاشت این گیاه در منزل و داخل گلدان بهترین زمان کاشت نشا در فصل بهار است. خاک مرطوب زودتر خشک می شود چون هوا ظرفیت بالایی برای جای دادن آب در خود دارد. همچنین گلدان هایی که سوراخ های زیادی زیرشان هست بهتر هستند چون اجازه می دهند آب اضافی خاک به سرعت از گلدان خارج شود. کاکتوس به خاطر ازدست دادن رطوبت، کم کم خشک و لکه دار می شود. کاکتوس ها در آب و هوای خشک سالم تر می مانند اما در فضای مرطوب داخل خانه هم تا زمانی که حواستان به خشکی خاک باشد، می توانید روی موفقیتتان حساب کنید. بعد از ظهور جوانه ها و بزرگتر شدن گیاه نیاز به آبیاری روزانه نیست و هر زمان خاک سطحی تا عمق ۲ تا ۳ سانتی متر خشک باشد، آبیاری صورت می گیرد.

در زمان انتقال نشا مراقب ریشه گیاه باشید تا آسیبی به ریشه وارد نشود. در شرایط معمول هر ۶ روز یک بار آبیاری کنید و به این نکته توجه داشته باشید که هنگام آبیاری هرگز روی برگ های گیاه آب نریزید. به یاد داشته باشید آبیاری زیاد و بیش از اندازه باعث پوسیدگی ریشه ها و نابودی گیاه خواهد شد. واضح است که اینگونه بیشتر باید آبیاری اش کنید اما کاکتوستان از این بابت از شما سپاسگذار خواهد بود. همانطور که گفته شد تا زمانه جوانه زنی بذرها لازم است بستر کاشت گیاه همواره مرطوب باشد. هر گیاه به شیوه مخصوص به خودش نیاز به آبیاری دارد و در مورد کاکتوس ها هم همینطور است. آگاه بودن از نحوه نیاز کاکتوس به آب مهم است. چه زمانی به کاکتوس داخل خانه آب بدهیم؟ نوع کاکتوسی که انتخاب می کنید تا در خانه پرورش دهید بر زمان های آبیاری آن تاثیر می گذارد. وقتی کسانی که در خانه گیاه دارند متوجه می شوند که کاکتوس شان احتیاج به آب دارد، اغلب از مقدار آب مورد نیاز مطمئن نیستند. کاکتوس ها به خاکی احتیاج دارند که فورا آب را از خود عبور دهد. اگر گلدان را کنار پنجره ای جنوبی بگذارید، در مقایسه با فضای اتاقی که رو به شمال است، بیشتر نیاز به آبیاری گیاه خواهد بود.

برای کاشت گل گاو زبان در گلدان نیز می توانید از بستر های کشت سبک و آماده همانند کمپوست، یا ترکیب خاک برگ با خاک باغچه استفاده کنید. با این حال این گیاه به نوع خاک چندان حساس نیست و در انواع خاک سبک و سنگین و حتی خاک های فقیر و شور نیز می تواند رشد کند. پایه کاکتوس آغاز به قهوه ای یا سیاه شدن می کند. کاکتوس چروکیده و پژمرده می شد چون از ذخایر آبی که در خود جمع کرده استفاده کرده است. راز کار در برقراری تعادل است. در نتیجه، گیاه شروع به تغییر رنگ کرده و گاهی برگ هایش نرم می شوند، پژمرده شده، و حتی می افتند. برای دستیابی به موفقیت در پرورش کاکتوس باید مطمئن شوید خاک گلدانتان از نوعی است که به سرعت آب را از خود عبور می دهد. منشا اولیه آن دمشق بوده است که از تجزیه شیمیایی گیاه گل گاو زبان مهم ترین ماده ای که به دست می آید که نیترات دو پتاس می باشد و بیشتر خواص آن مربوط به این ماده است. در واقع این دو گیاه متفاوت هستند و تنها گل هایشان کمی به هم شبیه است. بهترین استراتژی برای کاکتوس، ریختن آب زیاد، و سپس کشیدن آب از خاک است تا محتویات گلدان نسبتا سریع خشک شود.

خاک مخصوص کاکتوس یا ساکیولنت بخرید و یا برای گرفتن بهترین نتیجه، خودتان خاک مناسب را درست کنید. اما چگونه متوجه شویم خاک ته گلدان خشک است؟ گاهی آب شیر خوب است اما بیشتر اوقات آب مصرفی برای آبیاری حاوی مواد معدنی حل نشده و مواد شیمیایی مثل فلوراید، کلورین، و کلورامین است که می تواند بر سلامت کاکتوستان تاثیر بگذارد. دانستن نوع کاکتوس به شناخت نیازهای آبی گیاه کمک شایانی می کند. پس اگر شما در آبیاری کمی تنبل هستید، کاکتوس خیلی اذیت نمی شود اما زیاده روی در آبیاری کار را خراب می کند. وقتی فصل استراحت فرا می رسد، می توانید فاصله بین هر نوبت آبیاری را زیاد کنید چون گیاه وقتی خیلی رشد نمی کند، نیاز به آب و مواد مغذی زیادی ندارد. فقط در فصل رشد، کود محلول را به آبی که میخواهید به گیاه بدهید اضافه کنید و حواستان باشد مقدارش تنها به اندازه ¼ دستورالعمل روی بسته باشد. نیازی نیست که در فصل استراحت به گیاه کود بدهید. می توانید از یک کود ضعیف هم برای تغذیه کاکتوستان در فصل رشد استفاده کنید.

اغلب کاکتوس ها در گلدان های کوچکتر بهتر می مانند چون دوست ندارند مدت زیاد در آب بمانند. طی این مدت زیادی گیاه را آبیاری نکنید. بذر گل گاو زبان در شرایط محیطی مناسب و دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتی گراد در مدت ۵ تا ۲۱ روز جوانه می زد. در این مقاله از سایت ده مپ به شرایط و نحوه پرورش گل گاو زبان می پردازیم. زیادی زود به زود آب دادن به گیاه منجر به پوسیدن ریشه می شود درحالیکه زیادی به تاخیر افتادن آبیاری هم به خشکی، پژمردگی، و مرگ گیاه می انجامد. این گیاه، گیاهی مقاوم به خشکی و کم آبی است و زمانی که خاک اطراف گیاه خشک شد باید آبیاری صورت گیرد. زیادی آب دادن به کاکتوس آسیب زننده تر از کم آب دادن است. طبع گل گاو زبان گرم و تر است. بذر گل گاو زبان را بهتر است قبل از کاشت در آب خیس کنید. عوامل زیادی هستند که می توانند بر سرعت خشک شدن محتویات گلدان، و در نتیجه اینکه هرچند وقت یکبار به کاکتوس آب بدهید، تاثیر بگذارند. اگر از خاک نامناسب استفاده کنید خواهد دید که کاکتوستان از پوسیدگی ریشه رنج می برد. قانون کلی این است که خاک باید بین آبیاری ها کاملا خشک شود.

این واقعا خبر بدی است. نکته خیلی خوب در مورد کاکتوس ها این است که آنها کم آبی را واقعا خوب تحمل می کنند. اگر خاک خیس است و به انگشتتان می چسبد، کمی بیشتر صبر کنید تا کاملا خشک شود. به هیچ وجه طبق یک برنامه خاص به کاکتوس آب ندهید، بلکه حواستان به وضعیت گل و خشکی خاک گلدان باشد تا متوجه شوید چه زمانی به کاکتوس آب بدهید. اگر همینطور که پایینتر می روید خاک خشک است، می توانید آب بدهید. یک چوب باریک را سیخ کباب چوبی را به آرامی در خاک گلدان فرو ببرید تا به انتها برسید. انگشتتان را در سوراخ ته گلدان فرو ببرید تا رطوبت را حس کنید. انگشتتان را چندین سانتی متر در خاک (از سطح) فرو ببرید. حتما خاک آلوده را دور بریزید و از خاک تازه و تمیز استفاده کنید. اگر چوب خیس یا نمدار شد، می دانید که باید قبل از آب دادن کمی دیگر صبر کنید. اغلب مردم فکر می کنند کاکتوس ها هر از چند گاهی چند قطره آب می خواهند اما با اینکه این ایده درست است، باید بدانید آنها بطور منظم نیاز به مقدار مشخصی آب دارند. باید با یک چاقو یا قیچی باغبانی تمیز ریشه های پوسیده را از گیاه جدا کنید.

ظاهر کاکتوس پوسیده و پیر می شود. مثل خیلی از گیاهان دیگر، این علائم نشانه ریشه پوسیده هستند. نظارت دقیق بر علائم و حال گیاه قسمت مهمی از پرورش دهنده کاکتوس بودن است. اینکه کاکتوس نیاز به کود ندارد یک اشتباه رایج است. معمولا قهوه ای و زرد یا رنگ پریدگی کاکتوس به سادگی قابل مشاهده است. کود زیادی می تواند گیاه را بسوزاند یا منجر به تراکم خاک شود که خود شبکه ریشه ای را خراب کرده و به زرد شدن و افتادن برگ ها ختم می شود. خاک مناسب برای پرورش گل گاو زبان باید دارای زهکشی مناسب و نسبتا غنی باشد. در طب سنتی از دمنوش گل گاو زبان به دلیل خواص ضد التهابی که دارد برای درمان آکنه و جوش صورت استفاده می شود. تحقیقات نسان داده که مقادیر بالای منیزیم موجود در گل گاو زبان، به پیشگیری و درمان انواع سرطان کمک می کند. وقتی ریشه بپوشد، گیاه قادر نخواهد بود آب و مواد مغذی کافی جذب کند و به بقیه قسمت های دیگر گیاه برساند. گلدان های بزرگ، خاک بیشتری در خود جای می دهند و برای کاکتوس زمان بیشتری طول می کشد تا آب را از خاک جذب کند، و آب از خاک بیرون رفته یا بخار شود.