کشت گلخانه ای گیاهان دارویی: گل گاو زبان

اگر چه کود های حیوانی نقش عمده ای در افزایش عملکرد محصول دارد ولی کود های نپوسیده دامی تاثیر نا مناسبی بر ریشه این گیاه خواهد داشت. اگر تنها کمی به پرورش گل و گیاه علاقه داشته باشید، احتمالا با انواع گل نرگس نظیر نرگس شهلا، نرگس شیراز، نرگس پرپر، هزار پر، شست پر، پنجه گربه ای و … در تعدادی از مراجع علمی از گاو زبان به عنوان یک گیاه دارویی نام برده شده است. تاریخ کاشت بذر از اواخر اسفندماه تا خردادماه است چنانچه منطقه دارای زمستان خیلی سرد نباشد عملیات کاشت را می توان در پاییز انجام داد که در این صورت گیاهان سبز شده در اردیبهشت سال بعد به گل می نشینند درحالی که گیاهان کاشته شده در بهار هیچ وقت زودتر از ماه تیر گل نمی دهند. گل گاوزبان یک گیاه سالانه است اما زمانی که بذر گل گاوزبان در یک قسمت از باغ کاشته می شود سال بعد هم دوباره رشد می کند.

فروشگاه اینترنتی دمبرگ با عرضه انواع پیاز مرغوب گل نرگس در خدمت مشتریان سراسر کشور است. این پیاز گل برخلاف گل لاله در سال گلدهی می کند. همچنین توصیه می کنیم اگر قصد ندارید پیاز خریداری شده را بکارید، بهتر است آن را درون یخچال و دور از میوه هایی همچون سیب قرار دهید. اما زمینهای کوهپایه ای برای کشت آن مناسبتر است. کاکتوس عضوی از خانواده گیاهان کاکتاسه است، خانواده ای متشکل از حدود 127 جنس با 1750 گونه شناخته شده از راسته گیاهان. گاوزبان ایرانی گیاهی چند ساله با ریشه قطور، برگ ها زبانه ای و رزت، ساقه و برگ ها پوشیده از کرک های زبر و خشن هستند. گاوزبان ایرانی در ارتفاعات شمال به صورت خودرو دیده می شود و به صورت کشت شده هم وجود دارد. گاو زبان باغی در طول رویش به مقادیر متوسطی مواد و عناصر غذایی نیاز دارد. اما در مناطق خشک نیاز به آبیاری مرتب است. در هر سنبله تعداد زیادی گل وجود دارد که به تدریج از پایین به بالا باز می شوند. برگهای آن زبانهای و پوشیده از خارهای ظریفی است که به آن حالت خشن میدهد و به همین علت به گاوزبان معروف است.

همچنین این گیاه در طول رویش به آب کافی نیاز دارد. گاو زبان باغی در اکثر نقاط جهان در سطوح مختلفی کشت می شود. طبق برخی نوشته ها، بذر گاو زبان باغی اولین بار از شمال آفریقا به اروپا منتقل و کشت گردید. فاصله ردیف های کاشت بستگی به روش کشت دارد. کشت گاوزبان در دو فصل پائیز و بهار انجام میشود و بهترین روش کاشت بذر در فصل پائیز است. این گیاه به طور مستقیم در زمین اصلی و همچنین از راه خزانه گیری و نشا کاری قابل تکثیر است. با این کار پیازها به طور کامل خشک خواهند شد. در نهایت با آبیاری مناسب و نور کامل شاهد جوانه زنی پیازها خواهید بود. سپس با آزاد کردن خاک گلدان، پیازها را به آرامی از درون گلدان جدا کنید. سپس برای از بین رفتن بیماری های درون پیاز، آن را درون محصول های سم کاپتان یا سم قارچ کش کاربندازیم غوطه ور کنید. زیرا ازت زیاد سبب کاهش عملکرد محصول می شود. کاکتوس ها و ساکولنت ها برای رشد نیاز به خاک غنی و حاصلخیز دارند، تا از این طریق بتوانند رطوبت را جذب کنند و از طرف دیگر برای مدت زمانی زیادی آن را حفظ کنند چرا که نگهداری طولانی مدت رطوبت سبب پوسیدگی گیاه و در نتیجه از بین رفتن گیاه میشود، به همین خاطر است که بسیاری از افراد نمیتوانند این گیاهان را پرورش دهند.

برای این منظور میتوانید از خاک آماده کاکتوس و ساکولنت استفاده کنید تا گیاه بتواند رشد بهتری را تجربه کند. پس از جوانه زنی و رشد ساقه ها، خاک گلدان را مرطوب نگه دارید و آن را هر دو هفته یکبار با کود تقویت کنید. پس از گلدهی، گلدان را از مقابل تابش نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. اگرچه کاکتوس ها به دلیل عشق به نور خورشید شناخته می شوند ، اما بسیاری از آنها به عنوان گیاهان داخلی رشد می کنند. کاکتوسها و ساکولنت ها علاوه بر خاک نیاز به آبیاری منظم، دمای مناسب و همچنین نور خورشید دارند تا بتوانند رشد کنند. یک دکوراسیون منحصر به فرد به طاقچه یا فضای زندگی خود اضافه کنید. برای خرید پیاز گل نام محصول را در سایت جستوجو کنید. کاکتوس و ساکولنت ها از گیاهان مناطق گرمسیری میباشند و می توانند آب را در خود برای مواقع خشکسالی ذخیره میکنند. کاکتوس ها کاربردهای گوناگونی دارند: بسیاری از گونه ها به عنوان گیاهان زینتی مورد استفاده قرار می گیرند، برخی دیگر برای علوفه و برخی دیگر برای غذا (به ویژه میوه آنها) پرورش داده می شوند. از این گیاهان برای طراحی دکوراسیون داخلی نیز استفاده میشود.

گاوزبان بیشتر در بلندیهای رامسر، رودسر و شهسوار بصورت خودرو و نیز زراعی وجود دارد. بر خلاف بسیاری از ساکولنت ها، ساقه تنها بخشی از بیشتر کاکتوس ها است که این فرآیند حیاتی در آن انجام می شود. کشت در داخل خانه بطور معمول ۴ تا ۸ هفته قبل از کشت بیرون انجام می گیرد. در صورت عدم وجود برگ، ساقه های بزرگ شده فتوسنتز را انجام می دهند. افزودن ازت در طول رویش گیاه گاو زبان باغی باید با دقت انجام گیرد. به طوری که در 2 – و 3 – درجه سانتی گراد گیاهان دچار سرما خوردگی و خشک می شوند. اوائل بهار باید کلوخه ها را به وسیله دیسک شکسته و زمین را تسطیح نموده و بستر خاک را برای کاشت گاو زبان باغی آماده کرد. گاو زبان باغی به سرما حساس است. مقدار بذر مورد نیاز بستگی به روش کاشت دارد. اما روش نشاکاری بهتر است. اطمینان حاصل شود که بستر کشت مرطوب باشد اما خیس نباشد. کاکتوس ها و ساکولنتها انواع مختلفی دارند که برخی از آنها میوه نیز میدهند.

گل گاوزبان ایرانی که فقط در ایران رشد کرده و بومی مناطق البرز و شمال ایران میباشد. بیشتر گونه های کاکتوس ها برگهای واقعی خود را از دست داده اند و فقط خارها را حفظ کرده اند که برگهایی کاملاً اصلاح شده هستند. از این رو توصیه می شود کود های حیوانی در اختیار گیاهانی که در تناوب با گاو زبان باغی کشت می شود، قرار داده شوند. بذور گل گاوزبان طی ۵ تا ۲۱ روز و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد جوانه می زنند. به طوری که در طول ماه های تیر و مرداد به حداقل 8 تا 10 ساعت نور در روز نیازمند است. شرایط آب و هوایی کوهستانی سردسیر و نیمه مرطوب که در طول بهار و تابستان دارای بارانهای متناوب هستند، برای کشت این گیاه مفید است. نیمه دوم فروردین ماه زمان مناسبی برای این گیاه است. اگرچه گاو زبان باغی را در هر نوع خاکی می توان کشت کرد ولی خاک هایی با بافت متوسط که قادر به حفظ رطوبت می باشند، خاک های مناسبی برای کشت این گیاه است. در برخی کشور ها از برگ های سبز و جوان گاو زبان باغی به خاطر طعم خاص آن در تهیه سالاد استفاده می کردند.

علاوه بر دفاع در برابر گیاه خواران، خارها با کاهش جریان هوا نزدیک به کاکتوس و ایجاد سایه از جلوگیری از اتلاف آب جلوگیری می کنند. کشت گاو زبان باغی در مناطق سایه دار و کم نور سبب تولید شاخه هایی و خوابیده شده و کاهش شدید عملکرد محصول را در پی خواهد داشت. گاو زبان باغی گیاهی است که در طول رویش به هوای گرم، نور فراوان و آب کافی نیاز دارد. گل گاوزبان یک گیاه منحصر به فرد است و رشد سریعی دارد. چنانچه محصول توسط ماشین برداشت و در یک مرحله برداشت شوند، فاصله ردیف های کاشت 70 سانتی متر مناسب است. آبیاری این گیاه در مراحل ساقه دهی، گل دهی و مرحله تشکیل میوه اهمیت بسیار دارد. بسیاری از آنها در محیط های بسیار خشک زندگی می کنند، حتی در صحرای آتاکاما، یکی از خشک ترین مکان های زمین یافت می شوند. اگر می خواهید کشت این گیاه را بصورت مستقیم در مکان اصلی انجام دهید بهتر است خاک مناسب را بخوبی شخم زده و بذور را کمی عمیق تر یعنی تا عمق 10 سانتی متری کشت کنید.

در این مرحله عمق مناسبی را برای کاشت پیازها در باغچه انتخاب کنید و هر پیاز را درون یک حفره بکارید. با رعایت نکات مذکور به راحتی قادر هستید در اواخر آذرماه یا اواسط دی ماه پیازها را در عمق 7 سانتی متری زمین بکارید و با آغاز سال نو از دیدن باغچه پرگل خود لذت ببرید. در این مرحله به کمک قیچی باغبانی ریشه های پیازها را ببرید و آن را درون هوای آزاد بگذارید. در مناطق خشک و نیمه خشک کشور در خاک های سبک و سنگین رشد خوبی دارد و به صورت کشت شده محصول خوبی تولید می کند. پس از برداشت کشت قبلی، می بایست کود های شیمیایی مورد نیاز گیاه به خاک اضافه شده و سپس شخم متوسطی زده شود. کاکتوس دنباله دار اولین چیزی که احتمالاً با این مورد توجه می کنید این است که واقعاً شبیه کاکتوس نیست. کلمه “کاکتوس” از طریق لاتین از یونان باستان گرفته شده است ، نامی که در ابتدا توسط تئوفراستوس برای یک گیاه خار دار استفاده می شود که اکنون هویت آن قطعی نیست. افرادی که در زمینه کاشت کاکتوس مهارت خاصی دارند این گیاهان را از طریق بذر پرورش میدهند و زمانی که گیاه رشد کرد و به اندازه معینی رسید آن را عرضه میکنند تا افراد علاقه مند به کاکتوس و ساکولنت بتوانند این گیاه را تهیه و از آن در محیط خانه خود استفاده کنند.

دانه، روغن و پیکر رویشی این گیاه حاوی مواد موثره ارزشمندی است که از آنها به عنوان آنتی اکسیدان، کاهش دهنده کلسترول خون و تنظیم کننده گردش خون استفاده می شود. گلهای آن به رنگ قرمز خوش رنگی است که پس از خشک شدن به رنگ آبی تیره در میآید. تکثیر گل گاوزبان با استفاده از بذر انجام می شود و آن را در فصول بهار و پاییز می توان کشت کرد. از مواد مواد موثره گاو زبان باغی در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود. میزان مصرف بذر در هر هکتار ۴ کیلوگرم است. چنانچه محصول با دست و طی دو مرحله برداشت شود، فاصله 80 تا 100 سانتی متری با کشت دو قلو( فاصله ی ردیف ها 50 و 100 متری) مناسب است. چنانچه فاصله ردیف ها 70 سانتی متر در نظر گرفته شود مقدار بذر مورد نیاز برای 5 تا 6 کیلو گرم در هکتار و چنانچه فاصله ردیف ها 80 تا 100 سانتی متر و یا کشت دو قلو در نظر گرفته شود به 5/3 تا 4 کیلو گرم در هکتار بذر با کیفیت مناسب نیاز است. کشت این گیاه در اماکن سایه نه تنها سبب کاهش شدید محصول دانه می شود بلکه در کاهش کیفیت آنها موثر است.

گل گاوزبان یکی از گیاهان قدیمی است که استفاده های دارویی زیادی دارد، ارتفاع بوته گل گاوزبان گاهی اوقات به 60 سانتی متر یا بیشتر سایت toranjflower هم می رسد. همه قسمت های گیاه گل گاوزبان به جز ریشه، خوش طعم هستند و استفاده های دارویی یا آشپزی دارند. این گیاه در طول رویش به مقادیر مناسبی نور نیاز دارد. سپس گلدان را با خاک مناسب پر کنید و پیاز را به دور مورب در آن بگذارید. در نهایت با توجه به مطالب بیان شده در این مقاله شرایط لازم برای نگهداری از پیازها را فراهم کنید. توصیه می شود در هر متر طول ردیف 12 تا 16 عدد بذر قرار گیرد. فراموش نکنید که گل نرگس برای حیوانات خانگی سمی است؛ بنابراین پس از کاشت دور زمین را حصار بکشید یا گلدان را دور از دسترس حیوانات قرار دهید. 40 تا 50 سانتی متر بین هر گیاه و بین ردیفها 60 نا 70 سانتی متر فاصله قرار دهید و بخوبی آبیاری را انجام دهید. عمق کاشت ۱۲ سانتیمتر و فاصله میان بوتهها ۴۰ تا۵۰ سانتیمتر و فاصله میان ردیفها ۶۰ تا۷۰ سانتیمتر است. بذور در عمق ۳ سانتیمتر در سینی کشت یا گلدان حاوی خاک کمپوست دار کاشته شود. گیاهی است چند ساله و دارای ریشههای نیمه غدهای که بطور عمودی تا عمق ۵۰ سانتیمتر در خاک فرور فتهاست و بعلت داشتن ریشههای اصلی و فرعی در اعماق خاک مقاومت آن در برابر خشکی خاک زیاد است.

گل آذین با گل های قیفی شکل به رنگ قرمز ارغوانی، که پس از خشک شدن به رنگ آبی یا بنفش در می آیند. نشا ها در مرحله 2 تا 4 برگی و گاهی تا 6 برگی به زمین اصلی انتقال داده و با فاصله 50 × 50 سانتی متر می کارند. کاکتوس آچینو تیغ سفید، کاکتوس مامیلاریا، کاکتوس ملوکاکتوس، لیتوپس و ده ها مدل دیگر از انواع کاکتوس و ساکولنت در فروشگاه پوپونیک موجود است که شما عزیزان می توانید با مطالعه اطلاعات مندرج در هر صفحه، ضمن آشنایی بیشتر با مشخصات ظاهری آنها، از نحوه چگونگی کاشت و نگهداری آنها نیز مطلع شوید و به راحتی از فروشگاه پوپونیک خرید کنید و درب منزل تحویل بگیرید. انواع مختلفی از کاکتوس ها و ساکولنت ها در فروشگاه موجود میباشد که میتوانید بسته به سلیقه خود آنها را تهیه کنید. گل گاوزبان را می توان از اوایل تا اواخر بهار در داخل خانه یا مستقیما خارج از خانه پس از آن که خاک گرم شد کاشت. فصل پاییز هنگام آماده سازی باید 70 تا 80 کیلو گرم در هکتار ازت، 60 تا 70 کیلو گرم در هکتار اکسید فسفر و 65 تا 70 کیلو گرم در هکتار اکسید پتاس به خاک اضافه کرد.

از روغن دانه این گیاه برای درمان اگزما و تصلب شرائین استفاده می شود. بذر لازم برای تکثیر گا زبان شمال 10 تا 15 کیلوگرم برای هر هکتار است. این گیاه به علت گستردگی ریشه تا حدی به خشکی خاک مقاوم است. کاشت و تکثیر گاو زبان باغی توسط بذر و به صورت مستقیم در زمین اصلی انجام می شود. در مناطقی که بارندگی به اندازه کافی و پراکندگی بارش آن مناسب باشد، کشت به صورت دیم صورت میگیرد. این گیاه در نوشته های تئوفراست و دیوسکورید از گاو زبان باغی به عنوان یک گیاه دارویی مهم یاد شده و خواص درمانی آن شرح داده شده است. اگر چه بذر های این گیاه در 8 تا 10 درجه سانتی گراد جوانه می زنند ولی دمای مطلوب برای رویش بذر های گاو زبان باغی 15 تا 17 درجه سانتی گراد است. گاو زبان باغی را با هر گیاهی می توان به تناوب کشت کرد.

این گیاهان ظاهری زیبا با تیغ و گلهای رنگارنگ دارند که بر روی ساقه گیاه ظاهر میشود و زیبایی گیاه را دو چندان میکند. در ماه تیر با ظاهر شدن گل های آبی گل گاوزبان، منظره زیبایی در باغ ایجاد می شود. کاکتوس ها سازگاری های زیادی برای صرفه جویی در مصرف آب نشان می دهند. از این رو باید در مناطقی که امکان آبیاری گیاهان وجود داشته باشد کشت شوند. کاکتوس ها گیاهانی هستند که می توانند جوهای داخلی را تصفیه کنند ، که معمولاً حاوی ترکیبات شیمیایی نامرئی هستند که اکثر گیاهان می توانند آنها را جذب کنند. آیا کاکتوس یک گیاه داخلی است؟ کاکتوس های داخلی نیاز به نور کمتری دارند و اندازه آنها کوچکتر است و آنها را به یک گیاه کامل خانگی تبدیل می کند. برای انتقال نشای گل گاو زبان دقت شود تا به ریشه های آن صدمه وارد نشود. چگونه گل گاو زبان بکاریم؟

گیاه گل گاوزبان بومی شرق میانه است که دارای یک تاریخ کهن در جنگ بوده و برای افزایش شجاعت و شهامت استفاده می شده است. این گیاه دی اکسید کربن را که به عنوان اسید مالیک دریافت می کند، ذخیره می کند و آن را تا زمان بازگشت روز نگه می دارد و سپس فقط در فتوسنتز از آن استفاده می کند. با توجه به آنکه این گل از طریق کاشت پیاز پرورش می یابد، بهتر است این گل زیبا را در فصل پاییز بکارید که در اواخر زمستان یا اوایل بهار آن را برداشت کنید. پیش از آنکه به آموزش کاشت پیاز گل نرگس بپردازیم، ابتدا بهتر است به شما بگوییم چگونه پیاز مرغوبی را انتخاب کنید که در طول رشد از بین نرود و آفات و بیماری به آن حمله نکند. به طور کلی قادر هستید گل نرگس را در گلدان یا به طور مستقیم در باغچه بکارید. همان طور که گفته شد روش کاشت بستگی به نوع برداشت محصول دارد که به دو صورت یک مرحله ای (توسط ماشین برداشت غلات ) و دو مرحله ای (با دست) صورت می گیرد. از گاو زبان باغی در گذشته به عنوان یک گیاه عسل آور و همچنین گیاهی زینتی استفاده می شده است.

کاکتوسها و ساکولنتها از گیاهان محبوب در جهان هستند ولی پرورش آنها از طریق بذر کمی مشکل است، به همین منظور امروزه رشد یافته انواع کاکتوس ها و ساکولنتها عرضه میشود. کاکتوس ها و ساکولنتها از گیاهان چندساله به شمار می روند. گاو در زبان ترکی به معنی آبی هم آمده است و گل گاو زبان یعنی گلی که برگی آبی دارد. گل گاوزبان در ارتفاع ۶۰ تا ۲ هزار و ۵۰۰ متر از سطح دریای آزاد میروید. پهنای بوته گل گاوزبان گاهی اوقات 30 سانتی متر یا بیشتر می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع محصولات کشاورزی و ابزارهای باغبانی با شماره های موجود در سایت دمبرگ تماس بگیرید. بیشتر کاکتوسها در زیستگاههایی زندگی می کنند که حداقل تحت خشکسالی قرار دارند. کاکتوس ها در طیف وسیعی از اشکال و اندازه ها وجود دارند. تقریباً تمام کاکتوس ها ساکولنت هستند، به این معنی که آنها دارای قطعات گوشتی ضخیم شده و مناسب برای ذخیره آب هستند. این گیاه قابلیت کشت به صورت دیم را نیز دارد. از این رو می بایست در افزودن کود های حیوانی به زمین هایی که در آن گاو زبان کشت می شود نهایت دقت صورت گیرد.